14 listopada 2010 – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą po raz 19ty

0
121
logo Światowy Dzień Cukrzycy

logo Światowy Dzień CukrzycyJuż za 2 tygodnie jest po raz kolejny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.  Chciałbym zebrać wszystkie dostępne dla mnie informacje o aktywnościach  związanych z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
Najpierw trochę wstępu czym jest ten szczególny dzień. Światowy Dzień Cukrzycy gdyż tak oryginalnie w języku angielskim brzmi nazwa tego dnia  to kampania Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation IDF) przeprowadzana każdego roku 14-go listopada. W tym roku obchodzimy ja po raz 19-ty a hasło na ten rok brzmi: „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz”.

Obchody w  Polsce Światowego Dnia Walki z Cukrzycą:

W Polsce obchody zaczynają się już w piątek 12 listopada i potrwają 3 dni. Wokół krakowskich Plant pojedzie „SŁODKI TRAMWAJ”, w którym odbędzie się bezpłatny pomiar cukru we krwi oraz promocja Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi. Tramwaj ruszy o godzinie 10.00. Będzie jeździł przez co najmniej trzy godziny. Dzień później (13 XI) odbędzie się DZIEŃ OTWARTY w siedzibie Centrum Diabetologii Klinicznej CenterMed przy ulicy Św. Łazarza 14w Krakowie. W ramach DNIA OTWARTEGO zapraszamy pacjentów do bezpłatnych analiz i konsultacji, które prowadzone będą przez doświadczone dietetyczki i pielęgniarki w zakresie zaleceń żywieniowych, diet, samokontroli glikemii, technik wstrzyknięć, piór insulinowych i pomp insulinowych. Dostępni będą specjaliści kliniczni w następujących poradniach: diabetologicznej, diabetologicznej dla kobiet z cukrzycą w ciąży, endokrynologicznej, kardiologicznej, okulistycznej, otyłości, stopy cukrzycowej, neurologicznej.  Rejestrację oraz wszelkie informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer: 12 370 82 00.

Kulminacja obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą nastąpi 14 listopada na Małym Rynku. Odbędzie się tam Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi. Zbiórka przewidziana jest o godz. 10.00. Marsz wystartuje około 11.00 – diabetycy, rodziny, znajomi i przyjaciele osób z cukrzycą przejdą wokół Rynku Głównego. Na Marsz przyjadą diabetycy z różnych regionów Polski. Organizatorzy chcą po raz drugi pokazać, że cukrzyca jest światowym problemem, z którym należy walczyć i przed którym należy się strzec – w przypadku cukrzycy typu drugiego i że właściwe prowadzenie cukrzycy typu pierwszego, samokontrola, edukacja pozwolą chorym na normalne i szczęśliwe życie.

Marsz odbywa się w ramach ogólnoświatowej akcji GLOBAL DIABETES WALK. Krakowski Marsz ma numer: GDW_62 (http://www.globaldiabeteswalk.net/composite-403.htm?event=62).

Podczas Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi na Małym Rynku wystąpi ROBERT KASPRZYCKI (zaśpiewa m.in. znaną wszystkim piosenkę „Niebo do wynajęcia„). Gorąco zapraszamy wszystkich na koncert Pana Roberta! Jego występ poprzedzą krótkie występy „młodych” gwiazd – osób chorych na cukrzycę oraz występ Anny Dębskiej.

Około godziny 16.00 na niebiesko rozbłyśnie Wieża Ratuszowa. Jest to symbol jedności z diabetykami na całym świecie. Niebieskie światło oświetli najsłynniejsze budynki świata: Tower oraz figurę Wielkiego Buddy w Japonii, w Brazylii Statuę Chrystusa Zbawiciela, a także Operę w Sydney. Podświetlenie zabytków ma pokazać globalną jedność diabetyków i ich rodzin w walce o prawa osób chorych na cukrzycę.

Organizatorami są Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, portal MojaCukrzyca.org oraz CenterMed Szpital i Przychodnia .
Dokładny plan obchodów można przeczytać na specjalnie poświęconej stronie.

Obchody na świecie Światowego Dnia walki z Cukrzycą.

– W Argentynie tegoroczny  Światowy Dzień Walki z Cukrzycą zapowiada się jako najbardziej udany w całej historii dzięki wsparciu wielu stowarzyszeń i organizacji w całym kraju które organizują różne działania uświadamiające z okazji tego dnia. Otrzymaliśmy informacje z Buenos Aires, Cordoby, Neuquén, Corrientes, La Pampa, Rio Cuarto i Quilmes dotyczące akcji z podświetlaniem na niebiesko ważnych budynków  oraz  szereg imprez mających na celu promowanie edukacji i zapobiegania cukrzycy, a także korzyści płynących ze zdrowego stylu życia. Należą do nich spacery, biegi maratońskie, regaty i tańce, w tym pokazy tanga.

– W Bułgarii Bułgarski Diabetes Association (BDA) zaplanował szereg działań podnoszących świadomość cukrzycy w całym kraju . jest min „Dzień Sportu” dla osób z cukrzycą i „Spacer na Zdrowie”, darmowe badania lekarskie i pokazy w szpitalach uniwersyteckich, okrągły  stół na temat cukrzycy dla przedstawicieli rządu i polityków krajowych oraz sesje edukacyjne w stworzyszeniach osób chorych na cukrzycę. W dniu 14 listopada, odbędzie się po południu koncert w Teatrze Narodowym w Sofii, podczas którego młodzi ludzie ubrani w niebieskie koszulki będą tworzyć  ludzki niebieski okręg.

– W USA, powstała fundacja w celu promowania zapobiegania i leczenia cukrzycy poprzez aktywność fizyczną. Nazywa się „Dance Out Diabetes” i ma na celu pomóc osobom zagrożonym cukrzycą  lub już chorym poprzez taniec i edukację. 14 listopada w dniu  Światowego Dnia Cukrzycy rozpoczną się miesięczne obchody polegające na  imprezach tanecznych, które będą składać się z lekcji tańca. Dowiedz się więcej o tej ciekawej inicjatywie na www.danceoutdiabetes.org.

Źródła: informacja prasowa Moja Cukrzyca (25.10.2010) oraz materiały prasowe z Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation IDF)

Dodaj komentarz