Czy insulina może pomóc chorym na Alzheimera?

1
2021
Leki stosowane do leczenia cukrzycy mogą posłużyć za podstawę nowej terapii przeciwko chorobie Alzheimera uważają lekarze w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Leki stosowane do leczenia cukrzycy mogą posłużyć za podstawę nowej terapii przeciwko chorobie Alzheimera.

Dwa lata temu pismo Amerykańskiego Stowarzyszenia Biologii Eksperymentalnej zastanawiało się Czy istnieje cukrzyca typu 3? W opublikowanym materiale zadano pytanie czy istnieje połączenie pomiędzy chorobą Alzheimera a mózgową insulinoopornością. I jeśli tak to czy można ją nazwać nowym typem cukrzycy? Naukowcy uważają, że jest to właśnie nowy rodzaj cukrzycy, tzw. „mózgowa”. Mimo iż w podsumowaniu badań, które pojawiło się w czasopiśmie nie została ona konkretnie nazwana „trzecim typem”, badania w pełni popierają aktualną teorię, że choroba Alzheimera może pewnego dnia stać się trzecim typem cukrzycy.

Następnie całkiem niedawno we wpisie pt: Cukrzyca zwiększa ryzyko Alzheimera opisywałem badania opublikowane specjalistycznym  piśmie “Diabetes”. Podaje one informację, że cukrzyca przed 65. rokiem życia ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko najpoważniejszej odmiany demencji, czyli choroby Alzheimera jak  wykazały badania na bliźniętach.

Teraz zaś można przeczytać, że według nich hormon insuliny wydzielany przez trzustkę po to, by utrzymać cukier we krwi na odpowiednim poziomie, chroni także części mózgu odpowiedzialne za pamięć. Ich teoria zakłada, iż alzheimer może być odmianą cukrzycy atakującą mózg.

Chorzy na cukrzycę typu 1, których trzustka ulega zniszczeniu i przestaje produkować insulinę muszą ją sobie sami wstrzykiwać. Cukrzyca typu 2, na którą zapadają głównie osoby w dojrzałym wieku bywa nazywana insulino-niezależną i leczona jest na ogół lekami doustnymi.

Zdaniem naukowców insulina może spowolnić proces utraty pamięci lub zapobiec mu, ponieważ przeciwdziała osadzaniu się złogów toksycznych białek na komórkach nerwowych odpowiedzialnych za pamięć.

Ekipa naukowców z Uniwersytetu Northwestern w Illinois oraz brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro w Brazylii prowadziła badania, w których komórki nerwowe pobrane z hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie) poddano działaniu insuliny i leku na cukrzycę pod nazwą rosiglitazon (który uwrażliwia komórki na insulinę).

Neurony hipokampa są podatne na szkody wywoływane przez toksyczne białka tzw. rozpuszczalne ligandy pochodzące z beta- amyloidów (w skrócie ADDL od ang. amyloid beta-derived diffusible ligands), które gromadzą się w mózgu osób chorych na alzheimera. Białka te atakują synapsy – miejsca kontaktu komórek nerwowych odgrywające kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień.

Osadzenie się toksycznych białek powoduje, iż synapsy tracą zdolność reagowania na nowe informacje, czego skutkiem są problemy z zapamiętywaniem. Insulina blokuje białka ADDL zapobiegając ich osadzaniu się na synapsach.

Jak uważa William Klein, neurobiolog i fizjolog z Uniwersytetu Northwestern, terapie ukierunkowane na zwiększenie wrażliwości mózgu na insulinę mogą okazać się nowym sposobem leczenia choroby Alzheimera. Badacz przypomina, że wrażliwość mózgu na ten hormon zmniejsza się wraz z wiekiem.

Źródła: PNAS, Onet

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.