Hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi

81
24959
Hipoglikemia

Co to jest hipoglikemia?

Bycie cukrzykiem oznacza, że musisz stawić czoła problemom towarzyszącym tej chorobie. Jednym z nich jest hipoglikemia (niski poziom glukozy we krwi), która przydarza się od czasu do czasu wszystkim diabetykom.

Hipoglikemia – czasami nazywana „reakcją insulinową” – może przydarzyć się nawet wtedy, gdy z całych sił próbujesz opanować swoją cukrzycę. I mimo że często nie jesteś w stanie jej zapobiec, na hipoglikemię można zareagować zanim dojdzie do stanu krytycznego. I dlatego właśnie tak istotne jest, aby wiedzieć czym jest hipoglikemia, jakie są jej objawy i jak na nią reagować.

Jakie są objawy hipoglikemii?

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi to między innymi:

  • Drżenie (np. rąk)
  • Zawroty głowy
  • Wzmożone pocenie
  • Uczucie głodu
  • Ból głowy
  • Bladość skóry
  • Nagłe zmiany nastroju lub zachowania, takie jak płacz bez wyraźnego powodu
  • Niezgrabne lub gwałtowne ruchy
  • Zasłabnięcie
  • Problemy ze skupieniem uwagi, dezorientacja
  • Mrowienie w okolicach ust.

Skąd wiedzieć, że poziom cukru jest niski?

Częścią kontroli cukrzycy jest sprawdzanie cukru we krwi. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza jak często powinieneś to robić i jakie powinny być poziomy glukozy we krwi. Wyniki pomiarów pokażą Ci, kiedy poziom cukru jest niski i że musisz zareagować.

Powinieneś sprawdzać poziom glukozy we krwi zgodnie z zaleceniami lekarza. Niemniej jednak równie ważne jest, abyś mierzył cukier kiedy tylko czujesz, że zbliża się niski cukier. Gdy się okaże, że cukier jest rzeczywiście niski, powinieneś zareagować od razu.

Jeżeli czujesz, że nadchodzi niedocukrzenie, a nie możesz tego sprawdzić gleukometrem, najlepiej zrobisz jeśli jednak zareagujesz niż jeśli miałbyś czekać. Zapamiętaj tę prostą zasadę: Kiedy masz wątpliwości, reaguj.

Jak zareagować w przypadku hipoglikemii?

Najszybszym sposobem podniesienia poziomu glukozy we krwi jest przyjęcie jakiejkolwiek postaci cukru, np. 3 tabletki glukozy (do kupienia w aptece), ½ szklanki soku owocowego lub 5-6 landrynek.

Porozmawiaj z lekarzem, pielęgniarką lub dietetykiem i sporządźcie listę pokarmów, które najlepiej sprawdzą się w przypadku niedocukrzenia. Następnie upewnij się, że zawsze masz przy sobie przynajmniej jeden rodzaj cukru.

Kiedy już zmierzyłeś poziom cukru i zareagowałeś na hipoglikemię, odczekaj 15-20 minut i zmierz cukier jeszcze raz. Jeżeli nadal jest niski, a objawy niedocukrzenia nie mijają, ponownie zjedz coś słodkiego. Gdy już poczujesz się lepiej, zjedz zaplanowany posiłek lub przekąskę, aby utrzymać poziom cukru na odpowiednim poziomie.

Istotne jest, aby szybko zareagować na hipoglikemię, ponieważ Twój stan może się pogorszyć i możesz zemdleć. Jeśli tak się stanie, będziesz potrzebować NATYCHMIASTOWEJ pomocy, np. zastrzyku glukagonu lub pomocy w szpitalu.

glukagonGlukagon podnosi poziom glukozy we krwi. Wstrzykuje się go tak jak insulinę. Poproś lekarza o receptę i dowiedz się jak używać glukagonu. Musisz poinformować ludzi ze swojego otoczenia (członków rodziny, współpracowników) jak i kiedy wstrzyknąć glukagon w przypadku, gdy będzie to konieczne.

Jeżeli nie ma glukagonu w pobliżu, powinieneś zostać wzięty na pogotowie. W takim wypadku ktoś musi wezwać pomoc (dzwoniąc pod numer 999 lub 112). Zapisz sobie numery alarmowe w telefonie.

Gdy zemdlejesz na skutek niedocukrzenia, ktoś z Twojego otoczenia powinien:

  • NIE wstrzykiwać insuliny
  • NIE podawać jedzenia ani napojów
  • NIE wkładać swoich dłoni do Twoich ust
  • Wstrzyknąć glukagon
  • Zadzwonić po pomoc.

Jak zapobiegać hipoglikemii?

Najlepszym rozwiązaniem jest dobra kontrola cukrzycy. Będzie idealnie jeśli nauczysz się rozpoznawać objawy hipoglikemii. W ten sposób będziesz mógł zareagować na niedocukrzenie zanim Twój stan się pogorszy.

Hipoglikemia nieuświadomiona

Niektóre osoby nie odczuwają oznak hipoglikemii. Mogą stracić przytomność bez uświadomienia sobie, że poziom cukru we krwi spada. Ten problem nosi nazwę hipoglikemii nieuświadomionej.

Hipoglikemia nieuświadomiona zazwyczaj występuje u osób, które chorują na cukrzycę od wielu lat. Nie występuje u każdego. Bardziej prawdopodobna jest u osób z neuropatią (uszkodzenia komórek nerwowych), u osób prowadzących ścisłą kontrolę glikemii oraz tych, którzy przyjmują niektóre leki nasercowe lub na nadciśnienie.

Wraz z upływem lat, wiele osób nadal ma objawy hipoglikemii, ale trzeba pamiętać, że one mogą ulegać zmianom. W takim przypadku ktoś może nie rozpoznać oznak niedocukrzenia, ponieważ są one inne.

Te zmiany są dobrym powodem, aby często mierzyć cukier we krwi oraz ostrzec znajomych i rodzinę o objawach hipoglikemii. Reaguj na niski lub spadający poziom cukru nawet jeśli czujesz się dobrze. I koniecznie poinformuj lekarza, jeżeli kiedykolwiek cukier spadł poniżej 50 mg/dl bez żadnych objawów.

Przeciwieństwem hipoglikemii jest hiperglikemia czyli za wysoki poziom cukru we krwi.

Komentarz autorki:

glukozaTemat hipoglikemii jest mi szczególnie bliski. Po przetłumaczeniu tego artykułu zrozumiałam, że występuje u mnie hipoglikemia nieuświadomiona. Mdleję po prostu nałogowo, nawet na pompie. Boję się wysokiego poziomu cukru i dlatego wolę się trzymać niskich granic. No a że od cukru 70-80 mg/dl jest już blisko do hipoglikemii, stąd te problemy… Mój organizm próbuje przyzwyczaić się do tego i nie reaguje na poziom np. 40 mg/dl. Nie czuję, że cukier leci, więc nic nie robię, żeby temu zapobiec. Dopiero jak ląduję w pozycji horyzontalnej (z psiną u stóp), zaczynam myśleć, że coś jest nie-tak. Ale wtedy nie mam już siły, żeby cokolwiek zrobić. Na szczęście wątroba reaguje (wydzielając glukozę) i po ok. 15 minutach jestem w stanie sięgnąć po coś słodkiego. W każdym miejscu w mieszkaniu mam glukozę (najwygodniejsza dla mnie jest ta w proszku, bo szybko przechodzi do krwioobiegu, bez gryzienia) oraz małe soki.

Lekarze twierdzą, że właśnie pastylki glukozy lub glukoza w proszku jako cukier w najprostszej postaci wchłania się najszybciej i to nią należy się ratować w przypadku hipoglikemii. Polecana jest też słodka coca-cola. Teraz najbardziej przemawia do mnie płynny cukier w saszetkach firmy Wellion, o którym pisałam przy okazji recenzji trzeciego numeru kwartalnika „Active”.

Cóż, wiem, że muszę coś zrobić z tym „fantem”. Jestem już w połowie lektury „Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia” polecanej przez Magdę Chomkę. Mam już też numer telefonu do trenera psów, na pewno się z nim skontaktuję i zapytam czy jest w stanie nauczyć Terri odpowiedniej metody reagowania na mój lecący cukier.

Monika Szurdyga

Źródło: diabetes.org, zdjęcia: stock.xchng (autorstwo: Zeppelin5)

oraz Monika Szurdyga

81 KOMENTARZE

  1. dzisiaj mierzyłam sobie cukier po śniadaniu i miałam wynik 62 pielęgniarka mówiła że to bardzo zły wynik.do jakiego lekarza mam się zgłosić

  2. tydzien temu robilam sobie badania krwi . wyszlo ze mam niski poziom. [ norma byla 3.88-6.11a ja mam 3.73] czy to bardzo zle ???

  3. Kilka lat temu bedąc w ciazy okazało się że mam wysoki poziom cukru we krwi.Po dokładnych badaniach stwierdzono cukrzycę ciązową.W tej chwili nie mam wysokiego poziomu cukru ale często mi się zdarza że spada jego poziom do 48mmoll. lekarz mówi że muszę sie lepiej odrzywiać.Czy to wystarczy aby utrzymać poziom cukru w normie

  4. moja dwu letnia córeczka ma hipoglikemie bierze na stałe proglicem ,jak miała 5miesięcy dostała ataku ,ledwo przeżyła,jednak lekarze po wielu miesiącach spędzonych w szpitalach nie moga jej konkretnie zdjagnozować .co robić pomóżcie!

  5. Dzisiaj zmierzyłem sobie u kolegi poziom cukru i wynik wyniósł 14. W internecie wyczytałem , że to źle, ale czuję się w miarę dobrze. Nie możliwe jest to że był to błędny odczyt wyniku, bo zaraz przede mną był pomiar – wynik 216, potem ja – 14, i po mnie – 110. Napiszcie co o tym sądzicie.

  6. mierze sobie cukier rano co dziennie mam od 50 -53 a czasem 63 nie wiem co mam robić czy to nie jest nic złego czy powinnam się martwic..

  7. a po zjedzeniu dużej ilości słodkiego zrobiłam kolejny raz pomiar cukru po 15 min i wyszło 88..nie wiem co o tym wszystkim myśleć może nic złego sie nie dzieje a ja się przejmuje za bardzo..!!!

  8. powiem tak: mój cukier wynosi ok 50 czasem nawet i mniej musze iść do lekarza o porade. często czuje osłabienie i cierpną mi nogi i ręce czuje sie głodna i musze zjeść coś słodkiego…. najgorsze jest to że przytyłam juz 10 kilo w ciągu 8miesięcy i kiedy chce zrzucić te kilogramy i nie jeść słodyczy to jestem w sytuacji podbramkowej…. nie wiem juz co robic w mojej przychodni nie ma normalnego lekarza z którym da sie pogadac …. do tego mam zawsze zimne i mokre stopy i dłonie to podobno tez od tego:( kto wie cos na ten temat niech pisze

  9. agato jezeli twój cukier wynosi 15 to nie wiem jak dajesz sobie rade. muszisz byc bardzo blada…. powinnac brac zastrzyki i jak najszybciej do lekarza!

  10. dzisiaj dowiedzialam się że mam cukier 35 jutro idę do lekarza ,jutro pdbieram inne wyniki niewiem co mnie czeka czytałam trochę i jestem wystraszona co mnie czeka od jutra

  11. Nieraz miewam takie objawy: drgawki, słabnę, a jednocześnie robię się drażliwa, czasem tez robi mi sie ciemno przed oczami.
    Poprawę odczuwam dopiero po zjedzeniu słodkiego batonika lub połowy tabliczki czekolady
    Robiłam badania i wszystko było w porządku, cukrzycy nie mam na pewno.
    Więc co to za diabelstwo:-)
    I jak mogę sobie pomóc

  12. Od pewnego czasu zle się czuje. Trzęsą mi się ręce,mam zimne ręce i nogi,słabne,oblewają mnie poty.Robiłam wszystkie badania i jest dobrze tylko cukier miałam 60.a wcześniej piłam kawe i jadłam cukierka.lekarz nie zwrócił na to uwagi chociaż wszystko wskazuje na to że właśnie od niskiego cukru tak się czułam. teraz gdy tylko zle się poczuje jem łyżeczke cukru i po kilku minutach jest dobrze.ale po godzinie wszystko wraca.czasem odechciewa się żyć.psychicznie też wysiadam.krzycze bez powodu za chwile się śmieje.moi bliscy chyba mają mnie już dosyć!!!

  13. Witam . Dziś w pracy poczułam sie słąbo miałąm bol głowy drzenie rąk , trzęsło mi sie wszystko w srodku , zjadłąm tabliczke czekolady , wróciłąm do domu zjadłąm obiad i po około 3 h od zjedzenia czekolady zrobiłam badanie glukozy miałam 85 to ile musiałm miec przed zjedzeniam czekolady ?co to mi sie dzieje czy to mogą byc objawy cukrzycy?

  14. A ja jestem właśnie na diecie i źle się czułam jakiś czas, dziś okazało się, że cukier mam 45…to chyba bardzo zły wynik? Tylko nie wiem czy mam się zgłosić do lekarza czy to wina diety? Dodam, że moja, świętej pamięci babcia była cukrzykiem, mój dziadek też jest cukrzykiem.

  15. witam…
    ostatnio mieżyłem poziom cukru i wyszło 19,czy to bardzo żle,czy to tylko mogło być chwilowe? hmm żona żyć nie daje i warto by zamknąć ten temat 🙂 pozdrawiam rafał

  16. Tak niski poziom cukru to stan zagrożenia życia. Można wpaść w śpiączkę i już się z niej nie wybudzić. Czym mierzycie poziom cukru? Może Wasze glukometry zaniżają wyniki? Mój Tata nosi teraz ze sobą glukometr, jak Mu się kilka razy zdarzyło zasłabnąć na ulicy. I zawsze ma przy sobie coś słodkiego.

  17. ja mierzyłem u babci,aparat napewno był sprawny bo jest nowy,a babcia ma cukrzyce i cały czas sprawdza.
    ostatnio znowu mierzyłem i już był normalny 102,teraz to już sam nie wiem czy powinienem się martwić i iść do lekarza zrobić jakieś badania? żona mi mówi że to tak jak u cukrzyka,raz jest normalny a raz niski…
    więc jak myślicie czy powinienem się przebadać? nie czuje się żle,nie jestem śpiący,prowadzę aktywny tryb życia… hmm sam już nie wiem????

  18. witam, szwagierka zrobiła sobie dizisaj badania na glukoze w osoczu ( badanie krwi. i wyszło ze ma 38 gdzie norma na papierku z wynikami to 74-106. dlaczego tak mało i co robić.

  19. Witam
    Jestem w 31 tygodniu ciazy, tydzień temu byłam w szpitalu na obserwacji-lecz nie z powodu cukrzycy, miałam tam mierzony poziom cukru we krwi rano i co sie okazało, ze był bardzo niski, wynosił 64, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale 4 godziny wczesniej zjadłam 2 pączki, na kolacje tez zjadłam 2 pączki i pare kostek czekolady pozatym piłam sok.
    Pielęgniarka była zaskoczona wynikiem, bo mówiłam jej co jadłam. Na drugi dzięń wypuścili mnie do domu, co mnie dziwi bo chyba powinni sie tym zaniepokoic i zrobic kolejne bedanie,hmmm moze sie myle, sama nie wiem. Pozatym zdaży mi sie rzadko dreżenie rąk i zawroty głowy, no i mama czasem mowi ze jakas blada jestem.
    Co Wy na to????? pozdrawiam

  20. Witam,
    Magdo, nawiązujac do Twojej wypowiedzi z 1 lutego, powiedz czy udało Ci sie ustalić co powoduje te spadki cukru do 50? Ja mam identycznie jak Ty, spadki, przytycie. JAk zjem coś słodkiego, to za godzine mam to samo – złudne, taka poprawa na chwile. Robiłam rózne badania krwi, test na obciazenie glukoza, profil cukru (takie wyrywkowe badanie cukru o przypadkowych godzinach w sumie) i test głodówką. Ja na czczo mam cukier ok, potem jak juz jem jest gorzej! ale sam z siebie nie spada mi, dopiero jak zjem, po jedzeniu. Tez ta przybrałam na wadze jak Ty, po prostu jakbys o mnei pisała. Prosze jak przeczytasz daj znac co u Ciebie. finish27@wp.pl

  21. Witam mam 17 lat i wydaje mi się ,ze mam hipoglkemię -mam wszystkie objawy tej choroby na początku pojawiło sie kołatanie serca pózniej nieustanny głód pocenie rak i stóp zmeczenie ,sennosc etc.
    W środe mam umówioną wizyte u lekarza wydaje mi się że to bedzie tylko formalnosc jesli stwierdzi u mnie tą chorbe.Nigdy nie mierzylem sobie poziomu cukru i wydaje mi się, ze byl to blad.

  22. Witam
    Moja córka zachorowała na cukrzycę w lutym, teraz ma pompę. Jest nie źle, aczkolwiek cukry nocne są różne z uwagi na okres dojrzewania.Jednak bardzo niepokoją mnie wysokie cukry po jedzeniu mimo dokładnego przeliczania węglowodanów.Czy może być że nie czuje spadku cukru a później następuje „wybicie ” czyli wysoki cukier magazynowany w różnych organach.?

  23. Witam
    nie jem słodyczy 3 i pół miesiąca ani napoi słodkich, ciast nic co zawiera cukier.
    czy hipoglikemia mi grozi?
    z góry dziękuję
    Pozdrawiam

  24. Do Autora artykułu:
    numer na pogotowie to chyba raczej 999;)
    wątpię żeby na policji ktokolwiek pomógł w przypadku omdlenia z niedocukrzenia…

    ale to taka mała uwaga

  25. Do Aliny.Może niech córka poda sobie insuline przed rozpoczęciem posiłku kilka minut wcześniej , a może trzeba zwiększyć przelicznik insulinowy na 1WW

  26. ja miałam robione tydzień temu badania krwi ,ale chodziło o ogólne badania he,i wyszło ze mam na czczo 50 mg cukru przypadkowo ,czy to mało ,bo mój lekarz nic w tym kierunku nie robi

  27. Mój dziadek własnie miał cukier poniezej 20 , lekarz kazał dac kanapke i herbate z cukrem jezeli to nie pomoze wezwac pogotowie, jak myslicie czy po tym powinno byc dobrze ?>

  28. Norma u czlowieka zdrowego jest okolo 80-90. Jesli dziadek mial 20, to watpie, ze bylby w stanie zjesc kanapke. Podaje sie glownie picie bijace, jak soki owocowe 100 %, starasz sie chora osobe wybudzic…

  29. witam!!!Po ogolnych badaniach stwierdzil lek.za niski cukier,kazal lykac glukoze i tyle,objawy mam tragiczne,potliwosc,kolatania serca,jestem baaardzo nerwowa,blagam niech ktos mi powie co dalej-dziekuje i pozdrawiam!!!!!!

  30. Hipoglikemia naprawdę rzadko jest objawem cukrzycy (i wtedy pojawia się po posiłkach), co nie zmienia faktu, że osoby, którym przydarzają się epizody niedocukrzenia powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Innego wyjścia nie ma, samo się nie wyjaśni, ani nie przejdzie.

  31. mój Tato dzisiaj w nocy miał poziom cukru we krwi – 07!!!!!!!!!!!!!! jestem przerażona jego spadkami!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(

  32. Ludzie !!! przerażacie mnie !!! jestem studentka medycyny na 5 roku. jutro zdaje kolokwium z diabetologii . Według wiedzy książkowej cukier poniżej 60 mg/dl oznacza hipoglikemie , czyli mózg przestaje otrzymywać cukier poniżej tej wartości . Im niżej tym gorzej . a poniżej 40 mg/dl człowiek już traci świadomość . Nie wiem jak wy ten cukier oznaczacie , ale wartości rzędu poniżej 20 mg/dl dla mnie brzmią niewiarygodnie – z takim cukrem można jeszcze żyć?????????????
    Powinniście jak najszybciej zgłosić się do lekarza !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Hipoglikemia oznacza że za dużo dostajecie insuliny . Hipoglikemia jest zagrożeniem życia !!!!
    Wasz cukier powinien być ZAWSZE w granicach 60 – 140 mg/dl.

  33. Ludzie !!! przerażacie mnie !!! jestem studentka medycyny na 5 roku. jutro zdaje kolokwium z diabetologii . Według wiedzy książkowej cukier poniżej 60 mg/dl oznacza hipoglikemie , czyli mózg przestaje otrzymywać cukier poniżej tej wartości . Im niżej tym gorzej . a poniżej 40 mg/dl człowiek już traci świadomość . Nie wiem jak wy ten cukier oznaczacie , ale wartości rzędu poniżej 20 mg/dl dla mnie brzmią niewiarygodnie – z takim cukrem można jeszcze żyć?
    Powinniście jak najszybciej zgłosić się do lekarza !
    Hipoglikemia oznacza że za dużo dostajecie insuliny . Hipoglikemia jest zagrożeniem życia !!!!
    Wasz cukier powinien być ZAWSZE w granicach 60 – 140 mg/dl.

  34. Ludzie !!! przerażacie mnie !!!

    jestem studentka medycyny na 5 roku. jutro zdaje kolokwium z diabetologii . Według wiedzy książkowej cukier poniżej 60 mg/dl oznacza hipoglikemie , czyli mózg przestaje otrzymywać cukier poniżej tej wartości . Im niżej tym gorzej . a poniżej 40 mg/dl człowiek już traci świadomość . Nie wiem jak wy ten cukier oznaczacie , ale wartości rzędu poniżej 20 mg/dl dla mnie brzmią niewiarygodnie – z takim cukrem można jeszcze żyć?

    Powinniście jak najszybciej zgłosić się do lekarza !
    Hipoglikemia oznacza że za dużo dostajecie insuliny . Hipoglikemia jest zagrożeniem życia !!!!
    Wasz cukier powinien być ZAWSZE w granicach 60 – 140 mg/dl.

  35. Jagoda,
    uwierz mi, da się żyć na niskim cukrze. kwestia przyzwyczajenia organizmu 😉
    ok – niefajny żart, ale taka jest prawda. lekarze grzmią, ale co zrobić? hipoglikemie się zdarzają. ja potrafię na cukrze poniżej 40 wrócić autem z pracy (wiem – karygodne! ale wsiadałam z dobrym cukrem, leciał na łeb, na szyję, a w czasie jazdy trudno to kontrolować). na cukrze 20 potrafię jeszcze sięgnąć po sok. da się! inna sprawa, to pytanie co się dzieje z komórkami mózgowymi w czasie niedocukrzenia…

    powodzenia na kolokwium!!!

    a propos innych postów, niedawno obił mi się o uszy termin „hipoglikemii reaktywnej” – występuje do 4 godzin po posiłku nawet u zdrowych osób (może być zwiastunem cukrzycy). powoduje ją zbyt duży wyrzut insuliny. ratunek to odpowiednia dieta, czyli wracamy do sedna sprawy.

    pozdrowienia!

  36. Masz racje życie to jedno , a książki to drugie . To niesamowite że z tak niskim cukrem można jednak funkcjonować , ale teraz trzeba się zastanowić , czy naprawdę nie można tego cukru wyrównać . Bo walka nie toczy się jedynie o to żeby pomimo ciągłych skoków cukru „jakoś ” funkcjonować , ale walka jest o liczne następstwa niewyrównania glikemii , które odezwą się nie teraz a za kilka lat .Chodzi mi tutaj o spustoszenie jakie sieją takie ciągłe spadki i zwyżki cukru w organiźmie = mikro i makropatie , czyli uszkodzenia naczyń : mózgu , oka , nerek . Może warto jednak poszukać dobrego diabetologa , który ustawi właściwe dawki insuliny.
    Ps. kolokwium zdane 🙂

  37. Jagoda – gratulacje zdanego kolokwium!

    zdaję sobie sprawę, że złe cukry sieją spustoszenie. staram się jak mogę, moja pani diabetolog również. to ona wyciągnęła mnie z naprawdę mocno niewyrównanej cukrzycy, podłączyła pompę. nie zmieniłabym jej na innego lekarza! nie dość, że świetnie zna się na cukrzycy, to potrafi zrozumieć, że czasem się po prostu nie da zapanować nad cukrami. nie próbuje mnie przekonać, że zawsze mam mieć dobre cukry. wyjaśnia, że po tylu latach cukrzycy (choruję już prawie 30 lat) organizm ma prawo nie odczuwać objawów hipoglikemii. i mimo wszystko moja choroba obchodzi się ze mną w miarę delikatnie – nie mam poważnych powikłań i nie dam się tak łatwo „schrupać” cukrzycy 🙂

  38. podzielam zdanie jagody . mam ten sam problem choć ja troszke krócej choruje .Kochani mam interes szukam ludzi chętnych poznać innych chorych na cukrzyce ./ Ja mam 35 lat małego synka który bogu dzięki jest zdrowy ale brakuje mi ludzi z którymi mogłabym porozmawiać na temat cukrzycy. achga mieszkam w mazowieckim podaje adres slowinska@op.pl

  39. Na hipoglikemię tylko piwo jasne i w góry!
    Niestety nie można na rower, a jeszcze jak stwierdzą nitroglicerynę , to tragedia – terrorysta!

  40. Kochani ja chyba tez mam hipoglikemie . Nie wiem napewno ale często zasypiam tz . Codziennie i nie jestem wstanie temu przeciwdziałać . Poprostu osowam sie i juz nie kontaktoje . Mąż zbadał mi cukier i miałam 4.4 . Zawsze mi sie robi zimno i mam drgawki z zimna . Wtedy muszę gdzies usiąść bo wiem ze odpłyne . Czasem jest tak w autobusie czasem w domu a czasem w pracy . Byłam u lekarza . ( mieszkam w Szkocji ) stwierdził ze to depresja . Brałam leki nie pomogło . Inny lekarz rażąco je odstawić . Sama nie nie wiem czy to ta hipoglikemia czy nie ? A do polski nie polece . Prosze pomóżcie . Nadmiernie ze jestem wegetarianka i nie jadam słodyczy ani nie skórze napoji . Prosze o porady .

  41. Jajka nie maja węglowodanów, Magdo, wiec Cie nie podbiły, tuńczyk i marchew tez nie, a dwie kromki pieczywa chrupkiego to zaledwie 12 g węglowodanów.Lepiej podtrzymuje cukier pieczywo razowe. Kefir nie nadaje się do podwyższania cukru, zbyt pozna reakcja. Musisz nosić ze sobą Traubenzucker, albo jakiś sok 100 procentowy. Organizm szybko zareaguje…

  42. Mam zawsze rano poziom cukru 21 /43 od tygodnia . Zmieniałem już bazę na niszą ale to nie pomagało .Zawsze spada mi od god 6:30 do 7:30 .Co mam zrobić pomocy . (Mam pompę insulinową )

  43. Zawsze rano mam cukry niskie od 6:20 do 8:30 jak mam zmienić bazę ?
    0-1 /0,90
    1-2 /0,93
    2-3 /0,90
    3-4 /0,90
    4-5 /0,75
    5-6 /0,70
    6-7 /0,70
    7-8 /0,70
    8-9 /1,25

  44. Hej, ciagne opada mi cukier nawet nie biorac insuline jem , jem a cukier w ciaz ponizej 60 co jest grane a na wieczor skoczy do 400 wezme 3 jednostki humalogu i znów spada az do 45 -35 jesc juz nie moge bo caly dzien jem a cukier dalej opada co robić ??

  45. Czy cukier ponad 700 to źle, dodam ,że jestem zdrowa ,a to wyszło tak przy okazji ,koleżanka mówi ,że to cukrzyca ,ale no wątpię, co zrobić ,żeby był mniejszy ,tak we własnym zakresie jakby się dało coś zrobić

  46. Przeszłam na dietę od 2 tygodni nie jadłam słodyczy dziś zmierzyła cukier miałam 35.. Jak myślicie to wina diety ? Moją babcia jest cukrzykiem..jestem blada i apetyczna nie mam. Na nic sił..

  47. Miewam spadku cukru: drżenie rąk, wzmożone pocenie, uczucie głodu czy ogólne osłabienie. Jednak mierzyłam dzisiaj cukier na czczo i był on w normie. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Dodam, że te uczucia spadku cukru nie występują u mnie codziennie, raczej sporadycznie.

  48. nie ale mi się wydaje że coś jest nie halo ,z tym leczeniem chorób ,z tymi lekarzami , przecież jak ufac lekarzom jesli oni maja prowizje od wypisywanych leków , tak na moje myslenie jesli wyleczy pacjenta to już mu nie przepisze czy ja dobrze mysle , byłem w osrodku w którym Dr.Dąbrowska ma patronat i wykłady i np. cukrzykom każe odstawić insuline na diecie warzywno owocowej i odziwo odstawiają i żyją i maja dobry cukier czy nie daje to wam do myślenia ,że sami się zajeżdzacie śmieciowym przetworzonym żarciem ,a potem wymagacie żeby organizm to pociągnął , nie tędy droga najpierw musi być zdrowy rozum pojmowanie gdzie macie problem , tysiące reklam leków na wszystko robi nam miazgę z rozumowania co jest dobre a co nie, lekarz każe wpiepszać pigułki bo tak go wykrztałcono,a tu trzeba iśc na ryneczek kupić kapuste surową ito jest lekarstwo ,efekty od warzyw są natychmiastowe ,jest stres ból głowy ale to mija i wraca energia chęci do życia .Zdrówka

  49. NISKI CUKIER TO NIE OBJAW CUKRZYCY A EFEKT STOSOWANIA PRZEZ CUKRZYKOW ZBYT DUZEJ DAWKI INSULINY LUB INSULINA ZOSTALA ZARZYTA W ZLYM MOMENCIE. CUKIER PONIZEJ 50 TO ZAGROZENIE ZYCIA. NATYCHMIAST ZJADAMY COS SLODKIEGO. NISKIE CUKRY MOGA BYC EFEKTEM WIELU CZYNNIKOW. MIERZYC I DO LEKARZA!

  50. jagoda choroba chorobą a nauka to teoria i cukrzyk z cukrzykiem bardzo często się nie dogada inne leczenie (insulino-terapia intensywna insulino-terapia leczenie insulinami np analogi a zwierzęce ). choruje od 4roku życia leczyłem się actrapidem i monotard (2 zmieniła nazwe insulatard chyba) na jednej dawce insuliny jadłem 2posilki patrząc na szczyty działania i czas działania o pilnie ustalonych godzinach i WW i WBT ( był chleb owoc mleko) i o danej godzinie . potem mixtraty. Humalog i nowo rapid (byłem testerem) potem test pompy insulinowej na Humalogu . teraz choruje józ 27lat i jestem na Lantus i Apidra . lantus ma 30% ryczałt ale polecam dziala 24h z jednakowa sila działania podawana wieczorem poniewarz istnieje róznica działania (sprawdzałem na sobie ) apidra ma bardzo szybkie działanie nazwe ja jako insulina agresywna potrafi (u mnie ) zbic cukier z 290 mg/dl do 175 nawet w 40minut trzeba bardzo uwarzac albo z 320 do 194 w godzine . (humalog i inoworapid tak nie działaly) a wracając do tematu szukam rozwiązania bo cukier dzis 32mg nie czułem prawie drobne dziwne objawy i strach w oczach minimalny cukier miałem 14mg/dl gdy oczy odmawialy posłuszenstwa i wypilem 0.5 coli . obecnie nie wiem co robic bo zanikły objawy niskiego cukru

  51. mój tata ma cukrzyce ….tylko mam pytanie dlaczego jak bada cukier aparatem do pomiaru cukru to jak za pierwszym razem bada i ma 145 to jak
    minute pozniej bada krew jeszcze raz to pomiar cukru jest całkiem inny

  52. nie chce być mądralą ale to zależy czy z opuszka palca (pod paznokciem ) 10lat temu nie polecana lub z boku palca krew kapilarna jakoś tak ( nazwy podaje mniej więcej ) najlepiej porównująć 2 glukometry w jednym czasie z jednego nakućia raz po raz po sobie . jeszcze nie wiem jaka dopuszczalna normę odchyłki moga byc pomiary w zeszłym wieku mogły sie mylic o ok 30mg/dl plus minus . warto poczytac pomiewarz moj nakuwacz posiada dwie koncówki do nakuwania do palców i jakby do miesni nad nadgarstkiem miesnia palca kciuka i jakby małego palca . ale twierdze sprawdzic dwa glukometry z jednego nakucia

  53. Zanim napiszesz komentarz, zastanów się w jakiej jednostce robisz pomiar cukru? Mamy dwiemmol/L oraz mg/dL – przelicznik to 1 mmol/L = 18 mg/dL. http://www.lekarze.org.uk/przelicznik-jednostek-stezenia-glukozy.html – tabelka

    Zastanaow sie nad rodzajem cukrzycy, mamy ich kilka:

    typu 1 , typu lada cos pomiedzy 1 i 2 – czyli uproszczajac nie od urodzenia, nagle np. w wieku 20 lat twoj organizm atakuje twoja trzustke i za pare miesiecy, lat nie masz juz tej trzustki i masz tak jakby cukrzyce typu 1.

    typu 2, teoretycznie duzo lepsza niz jedyna…

    Leki: zastrzyki z insuliny – strzykawka lub pompa [typu 1, typu lada]; tabletki [bardziej typu 2].

    Diagnozuj się na początku sam, łatwo mozna zrobic test obciążeniowy, taki jaki robią kobiety w ciązy, czyli tzw. krzywa cukrowa. Mierzysz przed, po wypiciu glukozy-mozna ja kupic w aptece po 75g glukozy w 300ml wody… i mierzysz po 30,1h,2h i robisz krzywą… z 3 punktow…

    Pozdrawiam

  54. Cześć Kasia.Moze tu zagladasz czasem i odpowiesz mi na pytanie,co było powodem takiego cukru u ciebie rano? Przy ostatnich badaniach,glukoza na czczo wyszła mi 52.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.