Insulina … tym razem w postaci pigułek z krewetek

1
1695


Naukowcy z Tajwanu pracują nad doustną insuliną zamkniętą w nanokapsułkach wyprodukowanych z pancerzy krewetek. Osoby chore na cukrzycę będą mogły być może w przyszłości zaprzestać przyjmowania codziennych zastrzyków. Ich wielką nadzieją są… krewetki. Obecnie duża część chorych na cukrzycę skazana jest na codzienne zastrzyki z insuliny, hormonu niezbędnego do utrzymywania prawidłowego stężenia cukru we krwi. Uczeni od lat szukają innej możliwości podawania tego leku (jedyną alternatywą jest spray do nosa). Problem polega na tym, że wygodna w użyciu insulina doustna nie miałaby szans w kontakcie z sokami żołądkowymi – uległaby strawieniu. Osoby chore na cukrzycę będą mogły być może w przyszłości zaprzestać przyjmowania codziennych zastrzyków. Ich wielką nadzieją są… krewetki.Obecnie duża część chorych na cukrzycę skazana jest na codzienne zastrzyki z insuliny, hormonu niezbędnego do utrzymywania prawidłowego stężenia cukru we krwi. Uczeni od lat szukają innej możliwości podawania tego leku (jedyną alternatywą jest spray do nosa). Problem polega na tym, że wygodna w użyciu insulina doustna nie miałaby szans w kontakcie z sokami żołądkowymi – uległaby strawieniu. Badacze z Narodowego Uniwersytetu Tsing Hua na Tajwanie doszli do wniosku, że dobrym sposobem ochrony leku przed sokami żołądkowymi jest opakowanie go w „pancerzyk” z chitosanu – naturalnej substancji izolowanej z krewetek. Swoją teorię uczeni sprawdzili w trakcie eksperymentów na szczurach, którym wcześniej zaaplikowano środek wywołujący objawy analogiczne jak podczas cukrzycy. U gryzoni, którym doustnie podano samą insulinę, stężenie cukru we krwi nie uległo prawie żadnej zmianie.

„U zwierząt, którym podano insulinę w nanokapsułkach z chitosanu, zauważyliśmy natomiast wyraźną poprawę” – piszą na łamach „Biomacromolecules” naukowcy z Tajwanu. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom kapsułka miałaby przenikać przez ściany jelit i uwalniać insulinę bezpośrednio do krwi. Niezależni badacze studzą jednak zapał Tajwańczyków.

Twierdzą, że opisane testy były prowadzone na szczurach w bardzo specyficznych warunkach i to, czy insulinowa mikropigułka będzie skuteczna u ludzi, trzeba dopiero sprawdzić.

Misiek

Źródło: Gazeta Wyborcza, portal Onet.pl
foto: Paweł Szewczyk www.akwaria.pl/krewetki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.