Lantus i Levemir: jaka jest różnica między nimi?

49
9200

lantus-i-levemirLantus i Levemir mają wiele wspólnego. Oba preparaty są insulinami bazowymi, co oznacza, że działają przez długi czas, uwalniając się powoli i w ten sposób naśladując ciągłą produkcję małych ilości insuliny przez zdrową trzustkę.

Obie formuły są analogami insuliny, to znaczy, że molekuły insuliny są analogiczne do ludzkiej insuliny, jednak zmodyfikowane w celu spowolnienia ich wchłaniania dzięki tym małym różnicom.

Lantus jest klarowną formułą stworzoną z glarginy, która jest genetycznie zmodyfikowaną formą insuliny ludzkiej, rozpuszczoną w specjalnym roztworze. Levemir jest także klarowną formułą, lecz zawiera rozpuszczony detemir – inną formę insuliny genetycznie zmodyfikowanej.

Insulina ludzka stworzona jest z łańcuchów dwóch aminokwasów, zwanych A i B, które mają między sobą dwa wiązania dwusiarczkowe. W przypadku glarginy jeden aminokwas zostaje wykluczony, natomiast na końcu łańcucha B dodane są dwa dodatkowe aminokwasy. Te modyfikacje sprawiają, że glargina rozpuszcza się w kwasowym pH, ale jest mniej rozpuszczalna w neutralnym pH, które jest w organizmie.

insulina-lantus-firmy-aventis-pharmaTworzenie Lantusa rozpoczyna się od produkcji glarginy poprzez szczep bakterii E.coli. Następnie zostaje ona oczyszczona i dodana do roztworu wodnego, zawierającego niewielkie ilości cynku i trochę gliceryny. Aby spowodować kwasowość, dodawana jest również odrobina kwasu chlorowodorowego, co obniża pH do wartości około 4. W takiej kwasowości glargina całkowicie się rozpuszcza w roztworze wodnym i to dlatego fiolka insuliny Lantus jest przeźroczysta.

Po wstrzyknięciu Lantusa do tkanki podskórnej, roztwór kwasowy jest zobojętniany przez organizm do neutralnego pH. Ponieważ glargina nie rozpuszcza się w neutralnym pH, wytrąca się, przyjmując formę, która jest nierozpuszczalna w podskórnej tkance tłuszczowej i przez to formuje stosunkowo nierozpuszczalny magazyn. Z tego zbiornika lub magazynu wytrąconej glarginy w tkankach, małe ilości powoli powracają do roztworu, a następnie do krwioobiegu.

insulina-levemir-firmy-novo-nordiskLevemir produkowany jest z insuliny detemir. Insulina detemir tworzona jest przez rekombinacyjną technologię DNA tak samo jak glargina, lecz produkowana jest na drożdżach piekarskich w miejsce bakterii E.coli. Jest ona roztworem klarownym, który zawiera – poza insuliną detemir – trochę cynku, mannitolu, innych substancji chemicznych oraz trochę kwasu chlorowodorowego lub wodorotlenku sodowego, aby zneutralizować pH. Insulina detemir różni się od ludzkiej tym, że jeden aminokwas został pominięty z końca łańcucha B, a w zamian tego w tym miejscu umieszczony jest kwas tłuszczowy.

Detemir – w przeciwieństwie do glarginy – nie tworzy osadu po wstrzyknięciu. Zamiast tego działanie detemiru jest wydłużone, ponieważ jego zmieniona forma sprawia, że przylega on do siebie w magazynie podskórnym (miejscu wstrzyknięcia), a więc jest wchłaniany powoli. Gdy już molekuły detemiru oddzielą się od siebie, wchodzą do krwioobiegu, ale tam dodane kwasy tłuszczowe wiążą się z albuminą (białkiem prostym).

Ponad 98% detemiru w krwioobiegu wiąże się z albuminą. Insulina nie może działać bez powiązania z albuminą. Organizm może korzystać z niej przez wydłużony czas, ponieważ oddzielanie się od albuminy jest powolne.

Pytanie która insulina jest lepsza to sprawa sporna. Levemir zazwyczaj zaleca się podawać dwa razy na dobę (chociaż Agencja ds. Żywności i Leków FDA zaakceptowała podawanie Levemiru raz lub dwa razy na dobę), natomiast Lantus jeden raz. Jednakże według dr Richarda Bernsteina Lantus również działa lepiej, gdy jest podawany dwa razy dziennie. Kwasowa natura Lantusa może czasami spowodować szczypanie w miejscu wstrzyknięcia, a w rzadkich przypadkach obie formuły mogą powodować reakcje alergiczne.

Większość prób badających efektywność Lantusa oraz Levemiru porównywały te dwie insuliny do insuliny NPH. NPH jest zawiesiną kryształów w roztworze, więc przed użyciem wymaga dokładnego wstrząśnięcia, aby kryształy równo się rozłożyły. Niektóre badania nie zdołały ukazać żadnej różnicy pomiędzy Lantusem a NPH pod względem równomiernego wchłaniania.

Inne badania pokazały, że NPH – w porównaniu z Lantusem i Levemirem – ma zmienne wchłanianie i bardziej wyraźny szczyt działania. Szczególnie w porach nocnych mogła wystąpić hipoglikemia w przypadkach niskiego poziomu cukru wynikającego z ćwiczeń fizycznych lub spożycia alkoholu na skutek nałożenia się tego ze szczytem działania insuliny NPH.

W niektórych badaniach Levemir ukazał mniejszą zmienność, stabilniejsze efekty obniżania glukozy we krwi w porównaniu zarówno do insuliny NPH oraz Lantusa. Porównując Levemir z Lantusem używane w połączeniu z szybkodziałającą insuliną u pacjentów z cukrzycą typu 1, Levemir miał niższe ryzyko głębokiej hipoglikemii oraz hipoglikemii nocnej, lecz ogólne ryzyko niedocukrzeń było porównywalne. Również kontrola cukru we krwi przy stosowaniu tych dwóch insulin była podobna.

Źródło: diabeteshealth.com, tłumaczenie oraz zdjęcia: Monika Szurdyga

49 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry ja juz choruje 22lata i nie pamietam jak bylam zdrowa bardzo duzo mi zmieniano insuliny a kiedys nawet bralam lantusa lecz mnie nie bylo stac na nie go tylko ze teraz jestem w angli z nazyczonym i biore tu levemir i chcialam sie dowiedziec ktora insulina jest leprza bo ja chce zajs w ciaze a powiedziano mi ze musze miec wyrownane cukry we krwi lecz ja chce sie cos dowiedziec o tej insulinie bo chcemy miec dzidziusia a nie moge zajsc a moja kolezanka choruje przez 5lat i troche nad uzywala narkotykow swego czasu i zaszla bez wyrownywania zachorowala jak miala lat18 a ja 3 mam lat 25 i juz staram sie od 1,5roku i nic z tego roznie mam cukry i prosze mi doradzic.dziekuje bardzo potrzebuje pomocy Arletta Piechocka

  2. Dzień dobry ja juz choruje 22lata i nie pamietam jak bylam zdrowa bardzo duzo mi zmieniano insuliny a kiedys nawet bralam lantusa lecz mnie nie bylo stac na nie go tylko ze teraz jestem w angli z nazyczonym i biore tu levemir i chcialam sie dowiedziec ktora insulina jest leprza bo ja chce zajs w ciaze a powiedziano mi ze musze miec wyrownane cukry we krwi lecz ja chce sie cos dowiedziec o tej insulinie bo chcemy miec dzidziusia a nie moge zajsc a moja kolezanka choruje przez 5lat i troche nad uzywala narkotykow swego czasu i zaszla bez wyrownywania zachorowala jak miala lat18 a ja 3 mam lat 25 i juz staram sie od 1,5roku i nic z tego roznie mam cukry i prosze mi doradzic.dziekuje bardzo potrzebuje pomocy zebysmy mieli dzidziusia prosze o wielka pomoc Arletta Piechocka

  3. cześć słodka jestem już dziadkiem choruję od 15 lat po ostrej trzustce mam cukrzycę typu 1 jestem na humalogu dziennie ok 100 jednostek na noc humulin n Kilka lat temu moja była żona była w ciąży jest też cukrzykiem .Ale nie chciała sobie wytłumaczyć że jeśli jest w ciąży to nie morze brać tabletek tylko humalog Pani pietraszkowa jak pamiętam autorytet w dziedzinie diabetologi tyle razy ostrzegała W trzecim miesiącu poroniła Dziś wiem że to było ciężkie przeżycie Dziecko gdyby się urodziło było by nie pełno sprawne

  4. Witajcie, ja po Lantusie dostałam obrzęku nóg i twarzy.W ciągu 3 dni przytyłam 4 kg.Było to nienormalne. moja twarz zrobiła się okrągła jak „księzyc w pełni”. Lekarz nie chciał wierzyć, że można być uczulonym, gdy mnie zobaczył to stwierdził, ze rzadkie są przypadki uczulenia na insulinę i akurat padło na mnie. Biorę teraz Levemir i czuję się lepiej.

  5. witam serdecznie.choruje od 5 lat i od jakis 2 lat uzywam levemiru.juz od 3 lat jestem mezatka i staramy sie o dzidziusia.ale jak do tej pory nic ztego nie wychodzi.moje cukry sa rozne raz dobre a raz za duze.levemir wstrzykuje sobie na noc 16 j a w ciagu dnia biore Novo Rapid(rano 16 j w poludnie 4 j a do kolacji 10 j).tak wiec jak pisalam juz wczesniej staramy sie o dziecko.prosze o jakas rade.z gory serdecznie dziekuje.pozdrawiam

  6. W POlsce jest program dla kobiet w ciazy i planujacych ciąże- w tym czasie mozna wypozyczyc pompe insulinowa i wtedy z dobrym wyrównaniem nie ma problemów.
    Wysokie cukry hamuja produkcje hormonów plciowych i przez to moze byc klopot z zajsciem w ciaze.
    Porozmawiaj o tym ze swoim diabetologiem lub ginekologiem- powiedza Ci gdzie mozna pozyczyc pompę- oczywiscie to jest na czas ciazy nieodplatne:)

  7. Witam mam 32 lata i od 7 lat choruje na cukrzyce. Jestem szczesliwa mama 2 letniej dziewczynki. Zaszlam w ciaze nie pilnujac cukrow a bylam na lantusie. Od razu lekarze zmienili mi insuline dlugodzialajaca, bo lantus nie jest przebadany na kobiety w ciazy wiec sie boja. Bralam insulatard na noc a na dzien actrapid. W 3 miesiacu ciazy przeszlam na pompe insulinowa z actrapidem. Ale wiem ze teraz mozna podawac novorapid. Zostal przebadany. Zycze panim, ktore choruja na cukrzyce aby sprawdzily sobie tarczyce. Bo ona ma bardzo duzy w plyw na to ze nie mozna zajsc w ciaze. Zycze powodzenia. Pozdrawiam

  8. Droga Arletto Piechocka!

    Moim zdaniem powinnas najpierw poczytac slownik ortograficzny bo bledy robisz niesamowite.

    Zastanow sie czy dasz rade utrzymac dzidziusia za benefity, ktore obecnie otrzymujesz no chyba ze masz zamiar dalej wynosic papier toletowy z Phoenixa.

    Zycze powodzenia z dalszym staraniu sie dzidziusia!

  9. Zastanawiam sie, czy Levemir nie jest bardziej klopotliwy dla pacjenta, niz Lantus w zwiazku z tym, ze trzeba go podawac 2 razy na dobe. Czytalam, ze zmieniajac insuline na Levemir ( np. z Lantusa) nalezy ja podawac w jednakowych odstepach czasu. Jak to u Was wyglada? W koncu codziennie nie wstaje sie o tej samej porze ( np. w weekend;) )

  10. Witam. Jestem świadomy cukrzycy od 7 lat z kawałkiem. Mam 47 lat i powiem tylko tyle, że od kiedy polecono mi Levemir to nie mam takich częstych jazd miedzy hipo a hiper 🙂 i wyniki hemoglobiny glikowanej zbliżają się do tych co są normą. Czekam aż Ministerstwo Zdrowia cosik dołoży do tej insuliny z portfela. Tą stronę odwiedziłem, bo zainteresowało mnie jakie są alternatywy Levemira…..ale jednak pozostanę przy tej (być może, że końcowa nazwa leku kojarzy się z moim imieniem 🙂 )
    Pozdrawiam wszystkich 'słodkich’

  11. Ja podaję Levemir raz dziennie, rano idealne, lecz po posilkach bardzo wysokie, na 2 wstrzyknięciach bardziej wyrównane.

  12. Witam,
    choruję na cukrzycę typ 1 od niespełna roku, mam obecnie 26 lat. Ostatnio zmieniłam inulinę bazową z Insulatard na Levemir. Początkowo wstrzykiwałam rano 6j oraz wieczorem 12j, niestety poranne jednostki insuliny musiałam cały czas zmiejszać ze wzgledu na spadki w ciągu dnia, dlatego też obecnie wstrzykuję jedynie wiedzorem 16j. Mam bardzo ładne cukry, rano budzę się z cukrem 90-100. Niestety podobno nie potrwa to dlugo. Mόj lekarz prowadzący poinformował mnie, że wstrzykiwanie Levemira raz na dobę, praktykuje się jedynie w chorych, ktόrzy potrzebują mało insuliny / czesto trzeba korygowac tez w ciagu dnia. Cukrzycę wykryto u mnie za granicą, gdzie obecnie mieszkam. Ten kraj znajduje się w czołόwce jeśli chodzi o leczenie cukrzycy. Jeśli ktoś miałby jakieś pytania chętnie podziele się wiedzą zdobytą na szkoleniach.

  13. Witam!
    Jestem chory od 17 lat. Przez kilka ostatnich wiosen żywot ciągnę z użyciem lantusa. Jestem nim zupełnie niepocieszony. Komfort życia nie poprawił się niemal wcale. Ciągle nie jestem pewien co się stanie z poziomem cukru. Insulina działa nierówno, ma swoje 'górki’ i 'dołki’ co często owocuje nieprzespanymi nocami., pilnowaniem cukru, dojadaniem lub dostrzykiwaniem krótkodziałającej insuliny. Cukry natomiast nieposkromione. Raz wysokie, raz zbyt niskie. W zasadzie nigdy nie są dobre. Wiem natomiast, że nie tylko ja jeden mam takie problemy. Znam osobę, która boryka się z podobnymi efektami działania lantusa. Niech cieszą się ci, którym lantus pomaga.

  14. J.w. podaję 20jLantus na noc (o godz.22:00) i jak mam cukier poniżej 150mg% to już o 23:30 mam niedocukrzenie, a jeśli mam wyższy cukier to już go nie zbije sam Lantus. w nocy budzę się bo mam około 300mg%
    nie myślałam że to wina tej insuliny. Ale dobrze czasem poczytać czyjeś wypowiedzi hihi 🙂
    Dzięki!!

  15. Hej ………Choruje na cukrzyce 18 lat od 1.5 roku jestem na insulinie lantus o 22.00.Nie narzekam,moje cukry są dobre a czasem idealne.Jestem zadowolona z insuliny LANTUS

  16. Hej!

    Mam pytanie jestem chora na cukrzyce juz 2 lata. Od miesiaca jestem na penach przedtem bylam na pompie. Jestem na insulinie dlugo działąjącej gensulin n i na humalogu poniewaz na gensulin n mam wysokie cukry (zwlaszcza rano) moja lekarka wypisala mi lantus wykupilam go dzisiaj z apteki i mam pytanie:), o której godzinie podawac lantus?

    Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz

    Alicja.

  17. WITAM.Ja choruje od 6 lat i nic nie pomaga ,raz cukry są w świetnej formie, a raz bardzo wysokie.Ahb1c raz 7,4% a potem 9,8% nie ma reguły,cukry mają wpływ na zajście w ciąże oczywiście ,ale mogą mieć też wpływ inne czynniki, ja również staram się o dziecko i to zanim jeszcze zachorowałam na” cukierki ” i też nic z tego nie wychodziło,ale wiem że cukry muszą być o.k zanim się zajdzie żeby później nie było powikłań,oczywiście nie jest to gwarancją, ale to bardzo ważne.Stosowałam już humuliny, a teraz biore novorapid i insulatart 4, 5 iniekcji,a teraz chcą mi zmienić na lantusa, a jak nie bedzie działać to pompa insulinowa mam nadzieje że będzie lepiej. Pozdrawiam cukiernikow

  18. witam wszystkich.pisze zeby pocieszyc wszystkie Panie ktore chca byc mamami,uszy do gory dziewczyny.moja cukrzyca niebyla zbyt wyrownana cukry skakaly jak chcialy ale udalo nam sie 🙂 dziisaj jestem mamusia ponad 3-miesiecznej Julii.corcia urodzila sie zdrowa .staralismy sie prawie 4 lata i wkoncu nasze marzenie sie spelnilo.cukrzyca cukrzyca ale wazne tez jest nastawienie psychiczne.przekonalam sie na wlasnej skorze.kochani Wam tez napewno sie uda.pozdrawiam serdecznie

  19. Witam wszystkich słodziaków. Choruje od 7 lat. miałam 15 jak zachorowałam. nigdy nie zaakceptowałam swojej choroby na tyle żeby była przyzwoicie prowadzona. Cukry wahają się od 50 do hi… a 300 jest normą. Np dzisiaj obudziłam się z390. Biorę lantusa i humalog- te insuline od początku. pierwszą moją bazą był humulin n. Nie wiem skąd u mnie takie skoki – fakt, dieta to dla mnie ciężkie pojęcie ale chciałabym mieć dzieci i po ostatnim pobycie w szpitalu uświadomiłam sobie że sama siebie niszczę. W ciągu dnia „nie mam czasu” na „pilnowanie” cukru. mam milion zajęć a cukrzyca jest zawsze na szarym końcu… Zastanawiam się czy Lantus nie wywołuje bóli które mam od jakiegoś czasu : bóle stawów, brzucha, kości… Od kiedy dowiedziałam się że ta insulina jest rakotwórcza dziwnie się z nią czuję. Przy wypisie usłyszałam od lekarza że jeśli bede planować dziecko mam sie zglosic do nich bo lantus może powodować nowotwory a pprzy ciąży mi zmienią na inną – i z taka informacją odesłali mnie do domu. Od tego czasu szukam info, pytam ale mało się dowiaduję na ten temat. Ta choroba nigdy mnie nie „interesowała” ale nadszedł ten czas kiedy niestety zaczeła przeszkadzać i to za bardzo boli – dosłownie. Mimo ze minelo tyle lat ja nadal wierze ze za „chwile” to wszystko nie będzie mnie dotyczyć. I założę rodzinę a sama bede zdrowa bez tego cyrku wokoło…
    wiem że lantus nie jest dobrą insuliną na dluższą mete…

  20. Ja ch cialam sie zapytac czy ktos mial po wstrzyknieciu insuliny wyczuwalny guz pod skora? Dodam ze stalo sie tak po jakims miesiacu po zmianie insuliiny.

  21. Aniu!! Guz zostaje kiedy insulina zbierze się zbyt płytko pod skórą. Spróbuj podać insulinę pod głębszym kątem i nepewno będzie lepiej. Masuj te miejsca. zgrubienia się rozejdą i będzie wszystko ok!!

  22. Witam. Tylko ze ten guz nie znika przez pare dni i jest zaczerwieniny.Wczesniej uzywalam Lantus i nic a teraz Levemir moze to jakies uczulenie???

  23. Anetko . Jak masz mozliwosc to popros lekarza o zmiane na inna insuline,ja tak zrobilam.A dziecko napewno uda ci sie miec jestes mlodziutka.powodzenia

  24. Tak wnikliwie nigdy nie czytałam się i działaniu nieporządanym insulin… możliwe że to rzeczywiście jakieś uczulenie… Od nowego roku NFZ laskawie otwiera nową liste do specjalistów i zapisuje sie do nowej poradni wtedy poproszę napewno o zmianę…
    pozdrawiam!!

  25. Witam wszystkich cukiereczków, mam pytanie. Wieczorem o 20.00 biorę 20 j. Lantusa, czy powinnam coś zjeść? Na cukrzycę I typu jestem chora od 1994r. Na Lantusie jestem od 1,5 roku, w nocy mam spadek cukru, a rano cukier około 250.

  26. poranne 250 to moim zdaniem odbicie po niedocukrzeniu. ja bym zmniejszyła dawkę (ale lekarzem nie jestem!!!). ewentualnie spróbuj przesunąć podawanie Lantusa o godzinę lub dwie, spadek będzie później, może nawet nie spadnie aż tak. a przed snem dojedz coś, co się będzie długo wchłaniało (plasterek sera żółtego, trochę serka topionego). wszystko to wymaga prób i czasu. powodzenia!

  27. Wczoraj o 20.00 podałam sobie 20j.Lantusa i zjadłam kromkę chleba, dziś rano było 113, ale w nocy czułam spadek cukru nie był on duży bo nie potrzebowałam „ratować ” się cukrem. Czy było to tzw „odbicie” ? Monika myślę że jak bym zmniejszyła dawkę Lantusa i coś zjadła to cukier byłby wyższy rano, o 17.00 biorę 12 j Humalogu, gdybym Lantusa wzięła 2-3 godz. później to myślę że wtedy cukier byłby wysoki, nie wiem czy Humalog, aż tak długo działa 6 godz.

  28. czyli już coś wiemy. skoro dojedzenie przyniosło dobry skutek (mniejszy spadek w nocy i dzięki temu niższy cukier rano, bo nie było odbicia), to oznacza, że tego Lantusa jest za dużo. ja bym jednak obniżyła dawkę wieczorną i sprawdzała jak organizm reaguje.
    z jakim cukrem kładziesz się spać?
    spróbuj zmniejszyć dawkę o 2 jednostki (do 18 jednostek) i nie dojadać.
    Humalog działa około 3 godziny.
    na razie nie zmieniaj godzin podawania, spróbuj zmniejszyć dawkę Lantusa, nie dojadaj i zobacz co się będzie działo.
    większość z nas dochodzi do wszystkiego metodą prób i błędów.

  29. Ja wykryłem, że wieczorna dawka lantusa zbija cukier mniej więcej o 150. Wiąże się to z tym, że jeżeli chce mieć cukier poranny w granicy 100 to podając lantusa muszę albo mieć około 250 albo dojeść odpowiednio. Jeśli wieczorem cukier jest w porządku to zgodnie z tą regułą zjadam, ale cukier spada dopiero w kilka godzin po podaniu insuliny i tak czy inaczej skazany jestem na wysoki poziom przez jakiś czas. Kolejną ciekawostką jest dalsze działanie specyfiku o wspomnianej wcześniej nazwie. Cukier przez pewien czas trzyma się na dobrym poziomie po czym nagle bardzo szybko wzrasta. Bez jedzenia potrafi podnieść się z mniej więcej 100 do poziomu około 350. Dzięki takim efektom działania leku ciężko jest podać dobrą dawkę insuliny krótkiej. Często bywa ona nietrafiona a skutki tego chyba wszyscy mogą sobie wyobrazić. Nie zawsze bowiem ten skok cukru ma jednakową wartość. O ile pamiętam to ta insulina była tworzona z myślą o zapobieganiu podobnym historiom a tymczasem nie przypominam sobie dnia bez podobnych „cyrków”.

  30. Dzięki za pomoc i informacje, wieczorem o 20.00 mam cukier w granicach 180-140, po 2 godz. 105-170, wczoraj o 00.00 – 74 i wypiłam trochę soku, a o 4.00 było 166. Rano cukier był 189. Czuję się jak królik doświadczalny, cukrzyce mam od 1994r. i wydawało by się, że już wszystko wiem i umiem, ale okazuje się, że jestem laikiem.

  31. witam 🙂
    wykryto u mnie cukrzycę 2 miesiące temu, dodam, że mam 22 lata. Cóż, nie spodziewałam się, bo zawsze jadłam co chciałam, ile chciałam i wszystko było ok, waga idealna, a tu zaskoczenie… biorę 3 razy dziennie novorapid, a o 22 podaję sobie 8 j. levemiru. Cukry, żeby nie zapeszać, z rana idealne zawsze max. do 110 mg%. w dzień bywa różnie bo wcześniej byłam uzależniona od słodyczy, ale też jest ok max. 180 mg % co do niedocukrzeń miewam i 50 mg% ale to tylko z mojej winy, za mało zjem albo troszkę się zapędzę z robotą 🙂 ogólnie z bliżej mi nieznanych przyczyn nie ma skoków cukrów 😉 polecam levemir, drogi ale w zdrowie warto inwestować. pozdro cukiereczki

  32. Witam.
    Mam na imię Milena choruję na cukrzycę typu 1, 15 lat. Odziedziczyłam po ojcu. Używam lantusa i humalogu.
    Od samego początku miałam problemy z utrzymaniem dobrych cukrów, do tego niedoczynność tarczycy. Jednak postanowiłam zajść w ciążę, niestety w moim przypadku ciąża okazała się straszna. Zaszłam bez żadnego problemu po jednej próbie. Ale jak się okazało w czasie ciąży moje cukry były KOSZMARNE raz niskie za chwilę wysokie. Urodziłam 4 tygodnie przed czasem, z zatruciem ciążowym oraz jak się okazało kilka dni przed porodem mój organizm zaczął pobierać insulinę od dziecka. !0 miesięcy po porodzie zaszłam ponownie. Historia się powtórzyła . Tylko, że przy pierwszym dziecku (dziewczynka ) waga była 2.5 kg,, tak przy chłopcu 4,5 kg, także 4 tygodnie przed terminem. Mój syn miał problemy z oddychaniem, i powiększone serce. Pragnę wam kobiety tylko uświadomić, że nie tylko liczą się cukry przed ciążą ale również w trakcie ciąży. Zanim zajdziecie w ciąże znajdźcie najpierw DOBREGO ginekologa, który będzie wiedział co to jest cukrzyca, dobrego dietetyka oraz diabetologa. Uwierzcie mi na słowo.

  33. Witam wszystkich uzaleznionych od insuliny a zwlaszcza tych co posiadaja typ 1. Prosze sledzic informacje na forach zwiazanych z cukrzyca. Idzie genialne rozwiazanie i pomoc o, ktorym informacje zaczna pojawiac sie na przelomie wrzesien/pazdziernik 2011. Wszystkich serdecznie pozdrawiam , zycze powodzenia i wytrwalosci.
    Tomasz

  34. A cóż to za przełom ma się szykować kolego Tomaszu? Całe swoje życie czekam na cokolwiek i od dawna już nie mam nadziei na zmianę. Co parę lat ktoś podnosi krzyk, że oto stanie się fantastyczna sprawa i medycyna da cukrzykom jakieś świetne rozwiązanie i rozwieje ich problemy. Ja w to nie wierzę. Pewnie każdy z nas zdechnie dając sobie do końca życia zastrzyki, lub będąc podłączonym do pompy czy czegoś na jej podobieństwo, tak jak robimy to po dziś dzień!
    Może więc, drogi Tomku, podnieś mnie nieco na duchu i oświeć, czymże jest ta tajemnicza informacja przygotowywana na październik tego roku i skąd takie rewelacje bierzesz?

  35. Jest w Polsce firma, ktora konczy sukcesem prace badawczo -naukowe nad budowa (powiedzmy w przenosni trzustki elektronicznej). I taki Rotus sceptyk moze to uznac za ploty lub nie jego sprawa. Jest to moj ostatni wpis na tym forze jak i odpowiedz na listy z moje poczty.
    Pozdrawiam

  36. Tomaszu ja na twoim miejsci nie przejmowałabym się takimi wpisami. Zawszę się tacy sceptycy znajdą. Ja i moja rodzina śledzimy zawsze każde poczynanie w tym kierunku. Myślę, że wielu jest takich jak ja, ludzi z nadzieją, śledzących postępy w cukrzycy. Nadzieję trzeba mieć zawsze. Kto jej nie ma – to jego problem. Dzięki za info.
    Pozdrawiam

  37. Mam 75 lat. Na cukrzycę choruję od 12 roku życia, to już 64 rok. (Gazeta Wyborcza z 15 XI.2012 str. 32). Biorę 4 zastrzyki Novo Rapid i o 20.00 20 jedn. Lantus. Cukier raz mały, raz duży. Hipoglikemie od czasu do czasu. Cukrzyca to DROGA choroba. Refundacja Lantusa poprawiła moją kieszeń, ale NovoRapid bardzo pogorszył moje finanse. Używałem paski Contour Link, ale to jedne z dwóch na które nie ma refundacji. Nie wiem czy to złośliwość LOSU, czy celowe traktowanie niektórych cukrzyków ? SŁODKIE pozdrowienia dla Pana Ministra !!! Znowu trzeba nowy glukometr, nowe paski. W moim wieku to już wszystkiego za wiele. Z cukrzycą można żyć wiele lat, ale trzeba przestrzegać zaleceń lekarzy prowadzących, oraz DIETY. Powinienem napisać książkę jak przeżyłem tyle lat z cukrzycą, a jest o czym pisać. Słodkie całusy dla WSZYSTKICH SŁODKICH

  38. WITAM na cukrzycę choruję od 14 lat biorę insulinę nowo-rapid rano 9 w południe 14 o 18 godz 14dwa tygodnie temu lekarka zmieniła insulinęnocną z insulatard którejbrałem 26 j na levemir 30 jcukry rano 220 -275 oprócz tego boli mnie tył glowy,ciśnienie znacznie wzrosło.może ktoś ma podobne objawy
    waldek

  39. Kochani, choruje na cukrzycę 18 lat – mam 28 lat. Na insulinie NPH i „krótkiej” cały czas skoki. Na Lantusie podawanym 1 raz dziennie tragedia, straszna sinusoida w działaniu… . Po podaniu do Lantusa krótkiej czasami człowiek bał się wyjść z domu takie niedocukrzenie (krótka podana prawidłowo do WW). Pomimo wielu starań nigdy nie udawało mi się wyrównać choroby, co wielkorotnie doprawadzało mnie do płaczu i braku chęci do życia…
    Od niedawna przeszłam na LEVEMIR, trzeba go podawać 2 razy dziennie, najlepiej w 12h odstępach(u mnie 9rano i 21wieczór). Cukry są w normie. Jestem w bardzo pozytywnym szoku odkąd choruję, że w końcu mam lek który się sprawdza utrzymując dobry cukier. Naprawdę insulina Levemir jest stabilna i przewidywalna. Polecam wszystkim, u których nie sprawdził się Lantus, tak jak to było w moim przypadku.
    Złota zasadą jest nie jedzenie po 21, a kolacja powinna być beztłuszczowa w małych ilościach. Najlepszym lekarzem niektórzy z Was będą samym sobie. Walczcie o wasze zdrowie, bo jest tego warte 🙂

  40. Witam, na cukrzycę choruję 4 lata, zastrzyki robię 4 razy dziennie Novo rapidu (8j,8j,9j) i do dziś ( tzn. 10.04.16r) levemiru (lantus 10j), Przeszedłem na lantus dzisiaj jest pierwszy raz gdy go wziąłem, a przeszedłem na niego ponieważ levemir obniżał mi sporo cukier w nocy np robiąc go o 22 mając cukier 180 o 2 w nocy jest 84. Czytając Wasze komentarze poprostu boję sie juz obydwu insulin a raczej boję się iść spać z prawidłowym cukrem gdzie diabetolodzy zapierają się ze lantus jest insuliną bezszczytową, moje pytanie jak mam sobie poradzić z wyrównaniem insuliny gdy wiem ze w nocy mogę mieć spadek cukru właśnie przez insulinę

  41. Czytając Wasze komentarze poprostu boję sie juz obydwu insulin a raczej boję się iść spać z prawidłowym cukrem gdzie diabetolodzy zapierają się ze lantus jest insuliną bezszczytową, moje pytanie jak mam sobie poradzić z wyrównaniem cukrzycy* gdy wiem ze w nocy mogę mieć spadek cukru właśnie przez insulinę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.