Leczenie cukrzycy – pionierski projekt Polaków

0
1987

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” dzięki pionierskiemu projektowi łódzkich i krakowskich lekarzy Polska staje się liderem w leczeniu ciężkiej odmiany cukrzycy.
Chodzi o tzw. przetrwałą cukrzycę noworodkową (PCN). To odmiana podobna do cukrzycy typu pierwszego. Choroba polega na tym, że u pacjenta przestaje funkcjonować trzustka, której komórki powinny produkować insulinę – hormon potrzebny do rozkładania cukrów w organizmie. Brak insuliny może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Dlatego chorzy muszą kilka razy dziennie brać zastrzyki z brakującym hormonem.

PCN przebiega podobnie. Rozpoczyna się bardzo wcześnie, nawet w pierwszych miesiącach życia. Od „zwykłej” cukrzycy dziecięcej różni się m.in. tym, że jest uwarunkowana genetycznie i czasem powoduje poważne problemy neurologiczne. Dwa lata temu angielscy uczeni odkryli, że za chorobę tę odpowiada mutacja jednego z genów – pisze dziennik.

W Laboratorium Immunopatologii i Genetyki łódzkiego Szpitala im. Konopnickiej i krakowskim Collegium Medicum są robione niezwykle rzadkie badania. Za pomocą analizatora DNA lekarze mogą wykryć zmianę w genach odpowiedzialną za PCN. Tylko nieliczne ośrodki w świecie mają podobne możliwości.
Do tej pory w łódzkim laboratorium przebadano 40 osób z całej Polski. 15 udało się przestawić z zastrzyków na tabletki. Lepsze wyniki mają tylko angielscy diabetolodzy, którzy zbadali ponad sto osób.

Jak oceniają diabetolodzy, w Polsce może być jeszcze około 60 osób z nierozpoznaną PCN. Lekarze zapraszają za pośrednictwem „Gazety Wyborczej” na bezpłatne badania wszystkich, którzy zachorowali na cukrzycę w pierwszym roku życia.
Jak to się mówi: „Cudze chwalicie, swego nie znacie … sami nie wiecie co posiadacie”. Jak widać nie odbiegamy w osiągnięciach od innych krajów zachodnich a co więcej nawet je „przeganiamy”. Przypomnę tutaj, że dzięki akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się sprawić, że Polska jest pierwszym krajem, w którym za pomocą osobistych pomp insulinowych powszechnie leczy się najmłodsze dzieci (aktualnie WOŚP zakupiła 1796 pomp insulinowych dla dzieci w wieku 0-10 lat).

Misiek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.