Niski poziom cukru może prowadzić do rozwoju ślepoty …

0
2480

Siatkówka oka jest jedną z tkanek organizmu o największej aktywności metabolicznej i aby działać prawidłowo, wymaga ciągłych dostaw paliwa w postaci glukozy. Wiadomo, że w nocy, gdy poziom glukozy naturalnie obniża się, razem z nim obniża się czułość naszego wzroku i że w wraca ona do normy po zjedzeniu posiłku.

Aby go zbadać, zespół naukowców pod kierunkiem Roberta Barlowa z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Syracuse prowadził doświadczenia na zmienionych genetycznie myszach. Gryzonie miały mutację w genie kodującym receptor dla glukagonu. Jest to hormon produkowany przez komórki alfa wysp trzustki, pełniący w metabolizmie glukozy przeciwstawną rolę do insuliny. Gdy we krwi stężenie glukozy jest za niskie glukagon pobudza wątrobę do uwalniania zapasów tego cukru. Bez specyficznego dla siebie receptora hormon nie może jednak pełnić tej funkcji.

Jak zaobserwowali naukowcy, długotrwale utrzymująca się hipoglikemia powodowała, że już u myszy w wieku 10 miesięcy dochodziło do osłabienia funkcji siatkówki, obumierania jej neuronów i spadku ostrości widzenia. Należy tu przypomnieć, że średnia długość życia myszy wynosi ok. 2 lat (24 miesięcy). Testy ujawniły, że między 9 a 13 miesiącem życia funkcja siatkówki osłabiła się ponad 100-krotnie, a śmierć neuronów obserwowano już od 10 miesiąca życia myszy.

Gdy poziom glukozy we krwi przywrócono do normalności przy pomocy odpowiedniej diety, ślepotę myszy udało się opóźnić o kilka miesięcy.

Z kolei gryzonie, które produkowały receptor dla glukagonu i miały normalny poziom glukozy, zachowały prawidłową ostrość widzenia jeszcze po 16 miesiącu życia.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to sugeruje, że stres metaboliczny związany z niedoborami glukozy może przyczyniać się do ślepoty u ssaków.

Jest ono ważne m.in. dlatego, że nawracające spadki poziomu glukozy we krwi występują u pacjentów leczonych z powodu cukrzycy, którzy i bez tego są narażeni na uszkodzenia siatkówki. Wyniki tych badań wskazują więc, jak ważna jest ścisła kontrola poziomu glukozy u cukrzyków i innych osób z chorobami siatkówki.

Jak widać niskie poziomy cukru nie tylko grożą nam groźna hipoglikemią ale ma i poważniejsze konsekwencję, które skutkują w przyszłości rozwojem ślepoty.

… niskim cukrom mówimy stanowcze NIE …

Misiek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.