PEN – Uczeń musi mierzyć poziom cukru we krwi cz2

0
1774

PEN - Uczeń musi mierzyć poziom cukru we krwiUczniowie najczęściej powinni sprawdzać poziom cukru przed posiłkami i aktywnością fizyczną lub przy pojawieniu się objawów hipo- i hiperglikemii. U niektórych uczniów, zwłaszcza młodszych, początkowe objawy spadku lub wzrostu poziomu glikemii mogą być słabo widoczne. Starsi uczniowie mogą wyczuwać zmiany poziomu glukozy, zanim objawy zostaną zauważone przez inne osoby. Młodsze dzieci powinny być uważnie obserwowane, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy umożliwić lub przeprowadzić pomiar „cukru”. Jednak nawet u starszych dzieci, które samodzielnie wykonują pomiary, należy uwzględnić możliwość, że zmiany zachowania i samopoczucia mogą być powodowane przez wahania cukru.

Najkorzystniejsze jest stworzenie sytuacji, w której uczeń może przeprowadzać pomiary i reagować na nie w klasie. Pozwala to na szybkie działanie, zapobiegające pogorszeniu stanu ucznia, który jednocześnie nie przerywa zajęć. Ponadto jeżeli pomiary przeprowadzane są w klasie, tracą swoją tajemniczość i nie wzbudzają niezdrowego zainteresowania innych uczniów. Jeżeli jednak dziecko i rodzice uznają, że chcą zachować chorobę w tajemnicy przed innymi dziećmi, uczeń powinien mieć możliwość opuszczenia klasy w momencie, gdy występuje konieczność wykonania pomiarów i korekty leczenia. Należy wcześniej ustalić, gdzie będą dokonywane pomiary – najlepiej, aby był to gabinet pielęgniarki. Musimy również pamiętać, że przy nasilonych objawach uczeń nie powinien samotnie opuszczać klasy, gdyż zwłaszcza hipoglikemia grozi utratą przytomności.

Przeprowadzanie pomiarów nie stanowi zagrożenia dla innych uczniów i personelu szkolnego, nie zakłóca toku lekcji. Sposób przechowywania zużytych pasków należy uzgodnić z rodzicami podczas wstępnego szkolenia.
Umożliwienie uczniowi wykonywania pomiarów, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba jest podstawowym elementem leczenia cukrzycy
w szkole. Pozwala to na stałą kontrolę poziomu cukru we krwi i szybkie reakcje na nieprawidłowe wyniki. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań: długoterminowych, jak choroby nerek, wzroku, serca i bezpośrednich – zaburzenia koncentracji, ryzyko utraty przytomności. Unikamy również dużych wahań poziomu glukozy – mniejsze wahania łatwiej leczyć. Niewielkie wahania poziomu cukru są mniej niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli uczeń ma możliwość przeprowadzania pomiarów w klasie, w przypadku spadku poziomu cukru często wystarczy zjedzenie przekąski. Możliwość stałego prowadzenia pomiarów zwiększa niezależność i odpowiedzialność ucznia.

W następnym odcinku, drugi artykuł z serii: Uczeń musi mierzyć poziom cukru we krwi
PEN-okładka-dzieci i młodzież z cukrzyca w szkole
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:

    oddziałach i kołach PSD
    kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
    w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
    w Empikach
    u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.