Wybór odpowiedniego zestawu infuzyjnego

23
5421

W dzisiejszym odcinku poradnika bedziemy zajmowali sie tematem jakim jest właściwy wybór odpowiedniego zestawu infuzyjnego. Dalej jest to tylko tłumaczenie poradnika który Misiek przywiózł ze Stanów ale czekamy na Wasze opinie. Napiszcie nam proszę jakie wkłucia wam pasuja najbardziej, czemu jedne lubicie a inne nie.

Cechy i korzyści:

Uniwersalność kontra zestawy dedykowane

  • Większość zestawów infuzyjnych dostępnych na rynku jest uniwersalna. Wykorzystują one połączenia typu Luer-lock i mogą współdziałać z wszystkimi pompami insulinowymi, które są dostosowane do standardu połączenia typu Luer-lock.
  • Pompy insulinowe Paradigm® firmy Medtronic MiniMed wykorzystują wyłącznie zestawy firmowe (dedykowane), inne niż uniwersalne zestawy wykorzystujące standard Luer lock. Dlatego tylko zestawy infuzyjnego wyprodukowane przez firmę Medtronic MiniMed mogą współpracować z tego typu pompami.

Stalowa igła kontra miękka kaniula:

  • Stalowe igły mogą być stosowane u osób z alergią na materiały teflonowe oraz osób, które mają problemy ze skręcaniem się bądź wypadaniem wkłuć miękkich. Wykorzystywane są również u osób z dużą masą mięśniową i małą grubością podskórnej tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj wkłucia powinien być zmieniany co 24-48 godzin.
  • Miękkie (teflonowe) zestawy infuzyjne są bardziej popularne niż stalowe zestawy infuzyjne. Szczególnie w USA stosowanie tych pierwszych jest głównie uważane za bardziej wygodne. Miękkie wkłucia są polecane osobom uczulonym na nikiel. Wkłucie jest zakładane dzięki stalowej igle (prowadnicy), która jest usuwana po prawidłowym umieszczeniu wkłucia w tkance podskórnej. Ten rodzaj wkłucia powinien być zmieniany co 48-72 godzin.

900 kontra wkłucie kątowe

  • 900 wkłucia są wprowadzane prosto do skóry pod kątem 900 i posiadają krótszą igłę/kaniulę niż wkłucia zakładane pod kątem ostrym. Dlatego też wkłucia 900 są dogodne kiedy trzeba zmienić wkłucie szybko co jest chwalone np. przez ludzi, którzy mają strach przed długimi igłami. Wkłucia te zapewniają również właściwą głębokość wprowadzenia. Zróżnicowane długości igły/kaniuli są dostosowane do różnych grubości podskórnej tkanki tłuszczowej.
  • Wkłucia kątowe są wprowadzane do skóry pod kątem 30-450 posiadając przy tym dłuższą igłę/kaniulę. Dlatego też ten rodzaj wkłuć jest właściwy do powolnego zakładania. Poprzez zmianę konta można regulować głębokość wprowadzenia wkłucia w zależności od grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Prawidłową głębokość osiągamy dzięki metodzie prób i błędów.
  • Niezależnie od typu zestawu infuzyjnego oraz tego czy jest ono wprowadzane wolno czy szybko powinno się wprowadzać wkłucie w sposób łagodny i płynny.

Długość drenu

  • Większość zestawów infuzyjnych jest oferowanych ze zróżnicowaną długością drenu, która służy dopasowaniu do rozmiaru i budowy ciała oraz noszenia pompy insulinowej w różnych pozycjach (jest niezwykle istotne aby zapewnić dostateczną długość drenu by móc swobodnie wykonywać czynności dnia codziennego jak np. korzystanie z toalety).

Okres użycia

  • Stalowa igła – zmiana co 24-48 godzin
  • Miękka kaniula – zmiana co 48-72 godzin

Opcje pakowania zestawów infuzyjnych

  • Część zestawów jest infuzyjnych jest zaopatrzona w dren lub jest dostępna bez drenu. Umożliwia to swobodną zmianę wkłucia co 2-3 dni bez potrzeby zmiany dreny, który można używać przez kolejne dni (zobacz informacje producenta na temat okresu użycia drenów). Dzięki wymianie drenu w dłuższych odcinkach czasowych insulina znajdująca się wewnątrz drenu nie jest marnowana jak miałoby to miejsce przy każdej wymianie wkłucia.

Pojemność wypełnienia drenu

  • Im dłuższy dren tym większa ilość insuliny jest niezbędna do jego wypełnienie. Do wypełnienia 10 cm drenu potrzeba ok. 1 jednostki insuliny U100.

Technika zakładania wkłucia

  • Cześć osób preferują szybkie założenie wkłucia podczas gdy inni wolą powolne, kontrolowane założenie wkłucia. Zobacz diagram wyboru odpowiedniego zestawu infuzyjnego na końcu tego rozdziału aby zobaczyć, który rodzaj wkłucia przystosowany jest do której techniki.
  • Niezależnie od techniki zakładania powinno się wprowadzać wkłucie w sposób łagodny i płynny.
  • Jednorącz kontra oburącz
    • Wkłucia, które mogą być zakładane przy użyciu jednej ręki są użyteczne:
      – u osób z zaburzeniami zręczności
      – u osób, które mogą korzystać tylko z jednej ręki
      – w trudno dostępnych dla obu rąk miejscach wkłucia

    Zazwyczaj wkłucia typu 900 mogą być założone przy użyciu tylko jednej ręki, ponieważ ich wprowadzenie nie wymaga ujmowania fałdu skórnego.

Urządzenie do automatycznego zakładania wkłuć

  • Urządzenia do automatycznego zakładania wkłuć są dostępne z niektórymi rodzajami zestawów infuzyjnych i są pomocne u osób, które boją się ręcznie wprowadzać zakładać wkłucie. Chociaż zakładanie wkłuć przy użyciu automatów uważane jest za bardziej wygodne gdyż jest właściwie bezbolesne, poniższe aspekty muszą być rozpatrzone:

– Użytkownicy pomp insulinowych muszą być zawsze przygotowani do ręcznego założenia wkłucia na wypadek uszkodzenia lub zepsucia automatu.

– Automatyczne urządzenie do wkłuć może być kosztowne.
– Użycie automatyczne urządzenia do wkłuć może być bardziej czasochłonne.
– Automatyczne urządzenie do zakładania wkłuć pod kątem ostrym obniża kontrolę użytkownika nad głębokością wprowadzenia wkłucia.

Materiały, z których wykonane są zestawy infuzyjne oraz alergie

  • Igły wykorzystywane we wkłuciach stalowych są wykonane z czystej, chirurgicznej stali.
  • Kaniule wykorzystywane we wkłuciach miękkich są wykonane z Teflonu®.
  • Wszystkie zestawy infuzyjne są pozbawione jakichkolwiek dodatków Lateksu i PVC.
  • Część ludzi jest uczulona na lepki opatrunek lub klej użyty przed producentów w zestawach infuzyjnych. W takim przypadku polecane jest przestawienie się na inny rodzaj zestawu infuzyjnego (RapidLink, Rapid-D-Link oraz FlexLink wykorzystują klej Scapa, TenderLink oraz Medtronic Quick-Set wykorzystują natomiast klej Beiersdorf).

Tymczasowe odłączanie się

  • Większość zestawów infuzyjnych pozwala na tymczasowe odłączanie się od pompy insulinowej i wkłucia. Jest to przydatne przy wykonywaniu niektórych czynności, przy których pompa może przeszkadzać a także przy zmianie wkłucia bez jednoczesnej zmiany drenu.
  • Połączenie może być umiejscowione bezpośrednio przy wkłuciu bądź też w pewnej odległości od niego na przebiegu drenu. Ten drugi rodzaj połączenia jest określany w Stanach Zjednoczonych jako „świński ogonek”.

„Świński ogonek” zaleca się kiedy wkłucie jest zakładane w miejscu trudniej dostępnym a także pozwala na rozłączenie bez bezpośredniej manipulacji przy miejscu wkłucia. Jest on również dogodny dla dodatkowej fiksacji zestawu co zapobiega i chroni wkłucie przed wyszarpaniem.

Drzewko decyzji wyboru zestawu infuzyjnego

  • To proste drzewko decyzji pomoże wybrać początkowym użytkownikom pomp Accu-Chek odpowiedni zestaw infuzyjny. Logiczna decyzja oparta jest na czterech podstawowych czynnikach: kąt wkłucia, alergia na stalowe igły, szybkość zakładania wkłucia oraz budowa ciała Dokonując odpowiedniej decyzji dla każdego czynnika oddzielnie można finalnie zdecydować o wyborze odpowiedniego zestawu infuzyjnego.
  • Dzięki posiadanemu doświadczeniu, użytkownicy pomp insulinowych mogą wykorzystywać różne rodzaje zestawów infuzyjnych w różnych okolicznościach. Np. użytkownik pompy insulinowej może preferować jeden rodzaj zestawu infuzyjnego w lecie a inny podczas zimy; kobiety mogą zmienić na igły stalowe w przebiegu ciąży; atleta może preferować Accu-Chek TenderLink podczas zawodów sportowych podczas gdy normalnie używa np. Accu-Chek FlexLink.

Poradnik zestawy infuzyjne - właściwy wybór wkłucia

23 KOMENTARZE

  1. Oj dopiero mi się to zacznie ale czytając to wszystko przerażacie mnie wkłucia to wiem ale że tyle z tym problemów zobaczę za nie długo myślę że będzie ok

  2. Małgorzato, nie ma problemów z wkłuciami i pompami insulinowymi jeśli tylko zachowa się podstawowe zasady higieny i odrobinę rozsądku. Założenie i zdjęcie zestawu infuzyjnego raz na parę dni jest mniej kłopotliwe niż wielokrotne codzienne kłucie penem. Wszystko będzie OK!

  3. Małgorzato,
    z mojej perspektywy najważniejsza jest sprawa dobrania odpowiedniego typu wkłucia i jego długości, wtedy nawet nie odczuwasz momentu wbijania igły i zapominasz, że coś masz w ciele. Zastanawiam się co tak naprawdę Cię przeraża. Pytaj, odpowiemy 🙂

    Pozdrawiam,
    Magda

  4. Witam, mam pytanie. Chciałabym wybrać się na spływ kajakowy. Obawiam się nieco niechcianego zamoczenia pompy- przyjeności za niemałą kwotę. Czy istnieje jakiś sposób na zabezpieczenie pompy przed niepożądanym zamoczeniem?

  5. Kasz: większość przyzwoitych pomp insulinowych jest wodoodporna według normy IPX 7 lub 8. Oznacza to, że jeśli zamoczysz pompę to nic sie jej nie powinno stać. Nasz kumpel nawet nurkował z pompą ale nie polecamy tego 🙂

  6. Kasz, na wszelki wypadek polecam etui, np. Roche sprzedaje do D-TRONa tzw torebkę pod prysznic. Przezroczysta, mocna torebka z otworami, aby pompa nie zaparowała. W stylu takich zwyczajnych torebek strunowych. Nosisz ją na szyi.

  7. A ja byłam na spływie kajakowym i pompa nie zmoczyła się za bardzo:) W końcu jest wodoodporna… Ale mam do Was pytanie: Jakie wkłucia mogą byc używanie do pompy D-tron? Ja używam tenderów, ale ostatnio często muszę je zmieniac:( Chciałabym przejśc na inne, ale nie wiem jakie.

  8. Witam ponownie już jesteśmy na pompie i totalny mętlik narazie mamy podstawowe wielkosći bazy tam gdzie się coś dzieje to więcej a wkłucia narazie rapidy ale dzisiaj już corci zmieniałam bo ją ręka bolała zgroza wszystko mam opanowane ale organizm mojej córeczki ma swoje ja i tak wszystko po swqojemu robi no może jak wymodelujemy bazę i boluski będzie ok pozdrawiam

  9. Już rok jestem chory na cukrzycę wacham sie nad kupnem pompy insulinowej… jeżeli ktoś ją ma to napiszcie jak wam z nią jest… to mój gg 6233759 🙂

  10. Witam wszystkich. Mam pytanie. Bo w tym miesiącu mam zamiar sobie kupić pompe insulinową. Tylko że nie wiem jaką. Mam dylemat pomiędzy Paradigm 715 firmy Minimed a Accu Chek Spirit firmy Roche. Bardzo proszę o jakąś pomoc w sprawie wyboru bo jak narazie to jestem w kropce. Z góry bardzo dziękuje. Mój nr. gg 2718668

  11. Witam,

    Kochani, poradźcie..Mój synek jest na pompie 4 dzien, na metalowym wkłuciu 6mm roche. To juz 4 wkłucie! Każde zachodzi wieczorem krwią i cukry rosną. Co jest nie tak? Ma 7 lat i jest szczuplutki. Pierwsze 2 wkłucia były w rączki, a kolejne w pośladki.

    Pozdrawiam,

    Kasia

  12. witam mam do sprzedania osprzet firmy minimed sofset micro qr drem 61 cm kaniula 6mm sprzedaje pon iewaz zmienilem pompe 🙂 prosze o kontakt 698695046

  13. Wkłucia metalowe zmieniamy co 2 dni,jeżeli dziecko jest szczuplutkie to może warto spróbować wkłuć pod kątem 45 stopni

  14. witam,
    zna ktoś niezależny serwis pomp insulinowych paradigm, bo wczoraj mi się zepsuła minimed oferuję mi kolejną gdyż nie naprawia starych. A gwarancja dopiero co się skończyła. Pomóżcie bo to będzie moja 3 pompa!!

  15. Czy moglbym prosic Panstwa o podpowiedz? Wiele roznych wkluc accu chek i Medtronic ma polaczaenie typu leur lock co niby pozwala na polaczenie z innymi pompami. Czy maja Accu Chek Combo moge podlaczyc zestaw quick set medtronica albo faktycznie kazdy inny z polaczeniem typu luer lock czy to nie prawda? Prosze o bardzo o pomoc w tej sprawie na maila: magicblacks@wp.pl

  16. Jestem otyły mam „brzuch piwny”, jestem na insulinie od 19 lat, a od 2 na pompie. Wole wkłucie miękkie tyle że jaka długość dobrać. Do tej pory używałem FLEXLINK 6mm ale wydaje się mi ze sa za krótkie. Jakiej długości wkłucia wybrać, mam dużo „sadła”

  17. Mnie w doborze długości wkłucia pomogli w sklepie infusion kiedy dzwoniłem zapytać o czas przesyłki. Dobra, fachowa obsługa. A przesyłkę odebrałem w ciągu dwóch dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.