Cukrzyca na wakacjach czyli nurkowanie z pompą insulinową

6
2677

Nurkowanie i cukrzyca?

Pompa insulina Accu-Chek Spirit chwilę przed nurkowaniem na wakacjach w Egipcie
Pompa insulina Accu-Chek Spirit chwilę przed nurkowaniem na wakacjach w Egipcie

Nurkowanie to świetna zabawa. Diabetyk nurkujący musi jednak zdawać sobie sprawę, że pod wodą nie będzie czasu na pauzę, pomiar poziomu cukru, ewentualnie łyk węglowodanów. I jeśli doprowadzimy do sytuacji podbramkowej to może się to skończyć bardzo nieprzyjemnie. Konieczny jest wysoki poziom świadomości, oraz wyrównania glikemii. Miałem przyjemność zakosztować zabaw do 20m pod „egipskimi” wodami wraz z moją pompą insulinową Accu-Chek Spirit.

Najpierw ankieta

Przed nurkowaniem wypełniamy ankietę zdrowotną, jeśli okienko „Diabetes type 1” jest zakreślone to duża część ośrodków nie zabierze nas pod wodę…..

Diabetyk przygotowuje się do nurkowania
Diabetyk przygotowuje się do nurkowania

A to dlatego że nie ma możliwości ekspresowego sprawdzenia poziomu wyrównania, a rozchwiana cukrzyca jest jak „łódka z dziurą na dziobie”. Jest olbrzymim zagrożeniem ale nie tylko podczas nurkowania, ale także podczas prowadzenia samochodu, jazdy rowerem, czy nawet długiego spaceru po lesie. Nigdy nie wolno „zapominać” o tym że jesteśmy diabetykami, na szczęście są polskie szkoły nurkowania, które pozwolą nam zasmakować podwodnego świata.

Cukrzyk na wakacjach przed nurkowaniem
Cukrzyk na wakacjach przed nurkowaniem

O ile tylko diabetyk trzyma poziomy cukrów w ryzach, i nie doświadcza powikłań (szczególnie retinopatii, nefropatii) to nie ma żadnych przeciwwskazań aby nurkował. (o ile do tego nie ma innych problemów zdrowotnych np. z sercem).
Sporty wodne wymagają dość sporych nakładów energetycznych, ciągła aktywność podczas 30 minutowej sesji nurkowej również. Dobrze jest wchodząc do wody zabezpieczyć się w poziom cukru w górnej granicy normy, najlepiej stosując przekąskę białkowo-tłuszczową (wchłaniającą się równomiernie, i długofalowo). W takiej sytuacji możemy spokojnie oddawać się przyjemności oddychania przez aparat, i schodzeniu „głębiej”. Mamy wtedy pewność, że dziwne sygnały nadawane przez nasz organizm to po prostu reakcja na zmianę ciśnienia…

Kiedy cukrzyk powinien nurkować?

Ja unikam nurkowania w czasie szczytowego działania insuliny, a więc nie podaję większych bolusów na około 2 godziny przed założeniem pianki i aparatu. Bardzo ważne aby partner(-ka), z którym nurkujemy był w 100% poinformowany o naszym stanie zdrowia. Pod wodą nawiązujemy częsty kontakt z partnerem, wymiana migowych gestów i wszyscy są zachwyceni.

Sam dobrze się przygotowałem , dobra dawka białkowo-tłuszczowego przysmaku, pomiar poziomu i siup do wody.
Po około 30 minutowym nurkowaniu zaskoczył mnie stosunkowo niski poziom cukru, jeszcze w normie ale niżej niż się spodziewałem… Dlatego warto sprawdzić jak nasz organizm reaguje na 30minut aktywności w wodzie , np. podczas pływania, czy nurkowania z rurką.

Waldek nasz cukrzyk będzie pływał z grupą nurków
Waldek nasz cukrzyk będzie pływał z grupą nurków

Wszystkie te doświadczenia zebrałem będąc użytkownikiem pompy insulinowej, dzięki której dużo łatwiej kontroluję ilości insuliny napływającej w odpowiednim czasie do mojego organizmu. Nurkowanie z aparatem, i na głębokość większą niż 2-3 metry odbywałem oczywiście bez pompy!

Nurkuj bez pompy insulinowej

Zatrzymanie pompy, daje nam komfort utrzymania poziomu cukru na odpowiednio wysokim (ale fizjologicznym!!) poziomie. Pompa insulinowa stosowana przeze mnie spełnia normę wodoszczelności IPX8 i jak zapewnia producent pozostaje wodoodporna podczas zanurzania w wodzie do głębokości 2,5 metrów i na czas do 1 godziny.
Nurkowanie to nie tylko głębokości dziesiątek metrów pod wodą, to przecież również rurka+maska i rafy koralowe położone na głębokości do 3 metrów. W takich warunkach sprawdzałem wodoszczelność swojej pompy. Moja pompa insulinowa sprawdziła się bez zastrzeżeń. Choć mocno zasolona woda, i ostre słońce sprawiły, że na pompie pojawiły się osady soli, które wcale nie chciały jej opuścić (podobnie jak i mojego stroju kąpielowego).

Następne dni kontynuowałem zabawę w wypranych kąpielówkach i bez pompy. Mam pewność że przewracająca się łódka, czy przypadkowy kontakt z wodą nie zaskoczy mojej pompy, ale w sytuacjach gdy nie potrzebuję insuliny wolę dać jej odpocząć w bezpiecznym miejscu.

Świadomi diabetycy, kontrolujący się, i prowadzący przemyślaną terapię pewnie nie raz spotkają pod wodą „zrelaksowanego” rekina….

pozdrawiam Waldek

6 KOMENTARZE

  1. Jestem Paulina i choruje na cukrzyce od 6 lat…. fajnie sobie tak ponurkować z pompą:)chociaż bałabym się ale lęk szybko by się ogarnął.Super takie wakacje ..Ja chciałabym spędzić tak z końmi..ale i to całe:)
    Pozdrawiam cukiereczków:)trzymajcie się:)

  2. Mam pytanie, na jaką głębokość schodził Waldek z pompą?

    Ja jestem jeszcze na pen-ach. Nurkowałam w czerwcu 2006 i schodziłam na 24 m. Przed wejściem do wody oczywiście zjadałam przekąskę, ale ponadto stres sprawiały, że po wyjściu z wodu moje cukry były wysokie. Pompa na pewno byłaby dobrym rozwiązaniem tutaj, tylko zastanawiam się na jakie głębokości można zejść.

    Proszę o odpowiedź
    Pozdr.
    Nieka

  3. Witam!!!

    Mam pytanie ktore moze nie dotyczy dokladnie nurkowania ale samego plywania z pompą. Jestem pompiarką od 2 lat i przyznam ze od tego czasu nie plywalam glownie ze wzgledu na obawe iz wklucie sie odklei. W zeszla sobote wybralam sie na basen i rzeczywiscie zgubilam wklucie. Czy zna ktos moze jakis dobry patent na takie przymocowanie, czy tez przyklejenie wklucia, zeby nie odmoczylo sie i odkleilo po dluzszym przebywaniu w wodzie??

    POzdrawiam

    Marta

  4. Dla mnie jednak zdecydowanie lepszy jest pen. Nie muszę się krępować tego, że mam coś przy brzuchu. ;d, a tak zawsze mogę sobie dać insulinę i funkcjonować dalej ;P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.