Zestawy infuzyjne – rotacja miejsc wkłucia

4
3401

Metody rotacji miejsc wkłucia

Rotacja miejsc wkłucia za każdym razem pozwala na regenerację skóry co zapewnia, że absorpcja insuliny z każdego miejsca nie jest zaburzona jej nadużyciem. Niektóre metody rotacji miejsca wkłucia, które są powszechne w użyciu zostały opisane poniżej. Jednak jeśli ktoś opracował swój własny system zmiany miejsca wkłucia, który jest efektywny, może być zastosowany w przypadkach indywidualnych.

Metoda zegara

  • Wyobraźmy sobie tarczę zegara umieszczoną np. po prawej stronie brzucha; pierwsze wkłucie zakładamy na godzinie 12, drugie na godzinie 3, trzecie na godzinie 6 a czwarte na godzinie 9.
  • Następnie wyobrażoną tarczę zegara przesuwamy w inny obszar brzucha i powtarzamy kroki opisane powyżej.
  • Nowe miejsce wkłucia powinno znajdować się przynajmniej 5 cm (2 cale) od poprzedniego.
    Zestawy infuzyjne - wkłucie metodą zegara

Metoda ćwiartki koła

  • Podzielmy powierzchnię brzucha na 4 części. Każdą ćwiartkę dzielimy na kilka mniejszych części. Zmieniamy miejsce wkłucia rozpoczynając od części 1, następnie część 2, kolejna część 3 i tak dalej zgodnie z kolejnością cyfr tak jak na załączonym rysunku.

    Zestawy infuzyjne - wkłucie metodą ćwiartki koła

Metoda poziomych linii

  • Wyobraźmy sobie poziomie linie biegnące w poprzek brzucha.
  • Rozpoczynamy od pierwszej linii (patrz rysunek poniżej) zakładając kolejne wkłucia wg rosnącej kolejności liczb.
  • Następnie przechodzimy do kolejnych linii zmieniając wkłucia wg rosnącej kolejności liczb i unikając powierzchni w bezpośrednio wokół pępka.

    Zestawy infuzyjne - wkłucie metodą poziomych linii

Częstotliwość zmiany wkłucia

  • Stalowe igły muszą być zmieniane co 1-2 dni.
  • Miękkie kaniule muszą być zmieniane co 2-3 dni

Wyjątki

  • W okresie ciąży wszystkie wkłucia powinny być zmieniane co 1-2 dni.
  • Wkłucie powinno być zmienione natychmiast w przypadku występowania kwasisy ketonowej, bólu, podrażnienia lub krwawienia oraz gdy bolus korekcyjny nie przyniósł żądanego efektu i nie obniżył niespodziewanego wysokiego poziomu cukru we krwi (w tym przypadku oprócz zmiany wkłucia powinno się podać zastrzyk korekcyjny).

Zapisanie daty trwałym markerem na wkłuciu może być pomocne aby dokonać zmiany zestawu infuzyjnego, wkłucia lub opatrunku na czas.

4 KOMENTARZE

  1. Stalowe igły to ja 6 dni noszę. Miękkie kaniule łatwo się łamią i często uczulają, więc te zalecenia dziwne trochę w porównaniu z moim doświadczeniem. Stalowe wymieniać codziennie? To daje 900zł miesięcznie na same wkłucia. No niestety, dla wielu mozliwość bycia na pompie jest realna jedynie przy łamaniu firmowych zaleceń. Ja z utrzymaniem pompy muszę się mieścić w 200zł. A jak inni pompiarze?

  2. Stalowe wkłucia noszę 4-5 dni, teflonowe też tyle. Ten artykuł tłumaczony jest z języka angielskiego, a oni tam mają trochę inną rzeczywistość (materialną), więc nie muszą głowic się nad omijaniem nakazów firm. Nasze firmy przecież niemal lub wprost oficjalnie mówią, że wkłucia można nosić 3-5 dni

  3. Ja synowi zmieniam wkłucie stalowe co 3 dni, Czasami jak zdarzyło się przetrzymać na 4 dzień to albo alarm zapchania albo cukry gorsze. Teflonowych nie próbowaliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.