Poradnik zestawy infuzyjne – zakładanie i usuwanie wkłucia

0
7829

Zakładanie wkłucia

Kolejna cześć naszego poradnika poświęcona będzie problematyce zakładania i zdejmowania wkłucia, w następnych częściach zajmiemy się rotacją miejsc wkłucia a także konsekwencjami nie stosowania się do tego. Opiszemy także sposoby postępowania tak aby uniknąć infekcji oraz jak prawidłowo podłączać i odłączać pompę insulinową. Chętnie też poczytamy Państwa komentarze odnośnie naszego poradnika, czy jest pomocny, może należałoby jeszcze o czymś napisać?

Zaczniemy od ważnej porady:
ZAWSZE STOSUJ WYŁĄCZNIE NOWE, PAKOWANE I SPRZEDAWANE STERYLNE ZESTAWY INFUZYJNE. NIGDY NIE STOSUJ PRODUKTÓW STERYLNYCH JEŻELI ICH OPAKOWANIA SĄ USZKODZONE.

Pozycja stojąca kontra pozycja siedzące

  • Zakładanie wkłucia jest zazwyczaj łatwiejsze w pozycji stojącej niż pozycji siedzącej i kończy się bardziej komfortowym ulokowaniem wkłucia.

Aby wykonać czyste i płynne wkłucie, skóra musi być naprężona. W zależności od rodzaju skóry użytkownika pompy insulinowej można to uzyskać poprzez uchwycenie fałdu bądź napięcie skóry podczas wkłucia.

  • Jeśli skóra ma tendencje do zapadania podczas wkłucia bardziej stosowne będzie jej naciągnięcie niż uchwycenie fałdu.
  • Wkłucie powinno zostać założone w sposób płynny.

Bolus wypełniający wkłucie

  • Po założeniu wkłucia niezbędne jest podanie bolusa wypełniającego przestrzeń miękkiej, teflonowej kaniuli po to, aby uzupełnić pustą przestrzeń pozostałą po usunięciu stalowej prowadnicy.
  • Wielkość bolusa jest uzależniona od długości kaniuli oraz zdolności pompy insulinowej do uzupełnienia danej objętości (zobacz informacje producenta dołączone do zestawu infuzyjnego dotyczące ilości insuliny niezbędnej do wypełnienia wkłucia).

Najbardziej odpowiednim moment do zmiany wkłucia jest tuż przed posiłkiem ponieważ bolus podany podczas posiłku przepłucze wkłucie i wypłucze z niego ewentualne elementy tkanek, które dostały się do wnętrza kaniuli podczas zakładania wkłucia.

Poziom cukru we krwi powinien być skontrolowany po jednej do trzech godzin po wymianie zestawu infuzyjnego dla pewności, że kaniula została założona prawidłowo i podawanie insuliny nie jest niczym zablokowane.

Przedstawiciele opieki zdrowotnej zalecają początkującym użytkownikom pomp insulinowych stosowanie wkłuć stalowych podczas gdy początkowo reguluje dawkowanie insuliny aby unikać problemów podaży insuliny, które mogą wynikać ze skręcenia lub zagięcia miękkiej kaniuli.

Usuwanie wkłucia

Usuwanie plastra

Użyj ciepłej wody aby rozpuścić klej np. podczas brania prysznica

  • Podczas brania prysznica możliwe jest jednoczesne usunięcie starego wkłucia oraz przygotowanie miejsca na założenie nowego. Poziom cukru we krwi powinien być skontrolowany po zmianie wkłucia (ok. po jednej do trzech godzin po zmianie zestawu infuzyjnego); dobrze jest również zapamiętać datę i godzinę założenie nowego zestawu infuzyjnego.

Usuwanie plastra powinno następować z każdej strony jednocześnie złuszczając go w kierunku centrum.

Użyj oliwki dziecięcej lub specjalnego rozpuszczalnika na krawędziach plastra aby rozmiękczyć klej i skórę pod plastrem podczas usuwania go.

Podczas usuwania plastra skóra powinna być napięta. Krwawienie po usunięciu kaniuli może być kontrolowane poprzez wykonanie mocnego ucisku w miejscu wkłucia. Miejsce wkłucia powinno być dokładnie sprawdzone przez pracownika opieki zdrowotnej ok. 2-3 dni po zmianie wkłucia.

Po usunięciu kaniula powinna być zawsze skontrolowana aby sprawdzić czy jest skręcona i czy jest krew wewnątrz niej.

Wkłucia oraz plastry opatrunkowe powinny zostać następnie wyrzucone.

ZESTAWY INFUZYJNE NIE POWINNY BYĆ NIGDY USUNIĘTE I ZAŁOŻONE PONOWNIE W INNE MIEJSCE – NALEŻY NAUCZYĆ UŻYTKOWNIKÓW POMP INSULINOWYCH ABY UŻYWAĆ WYŁĄCZNIE NOWYCH ZESTAWÓW INFUZYJNYCH I ZA KAŻDYM RAZEM ZMIENIAĆ MIEJSCE WKŁUCIA.

Pielęgnacja skóry po usunięciu wkłucia

  • Część lekarzy zaleca stosowanie maści z antybiotykiem.
  • Użytkownikom pomp insulinowych, których skóra jest sucha zaleca się stosowanie kremów nawilżających po usunięciu wkłuciu (odpowiednio nawilżona skóra wspomoże regenerację tkanek i skóry).
  • U części użytkowników pomp insulinowych rozwinęła się tkanka bliznowata w miejscu wkłucia pomimo odpowiedniej pielęgnacji skóry. Ze względu na ryzyko zmniejszenia absorpcji insuliny na danym obszarze, powierzchnia ta nie powinna być już ponownie użyta do ponownego założenia wkłucia.
  • Powinno się unikać powierzchni skóry na której rozwinęła się lipohipetrofia do czasu jej ustąpienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.