Zestawy infuzyjne – wkłucia

4
165
wkłucie Accu-Chek Flexlink
wkłucie Accu-Chek Flexlink

Przygotowałem krótki przegląd zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej zwanych popularnie wkłuciami które są dostępne na polskim rynku.
W następnym artykule postaram się przybliżyć temat wyboru zestawów oraz miejsc wkłucia. Ciekawy także jestem Waszych opinii i doświadczeń z używaniem zestawów infuzyjnych.

Zestawy infuzyjne wkłuwane pod kątem 90 stopni:

Accu-Chek FlexLink (Roche) – Teflonowe, miękkie wkłucie o długości 8 lub 10 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie może być stosowane z każdą pompą ze standardową złączką Luer Lock.

Accu-Chek Rapid D-Link (Roche) – Metalowa igła o długości 6, 8 lub 10 milimetrów. Dren podłączany jest do 10 centymetrowego wężyka połączonego z wkłuciem. Wkłucie może być stosowane z każdą pompą ze standardową złączką Luer Lock.

Soft-Release-R (Sooil) – Miękkie wkłucie o długości 9 lub 19 milimetrów. Dren podłączany jest do kilkucentymetrowego wężyka połączonego z wkłuciem. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp DANA.

Easy Release / Easy Release II (Sooil) – Metalowa igła o długości 7 lub 9 milimetrów. Easy Release wyposażone jest w wężyk podwójnie łączony, wersja Easy Release II posiada łatwo rozłączany mechanizm zatrzaskowy. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp DANA.

Quick-Set (Medtronic Minimed) – Plastikowa igła o długości 6 lub 9 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Soft-Set (Medtronic Minimed) – Plastikowa igła o długości 6 lub 9 milimetrów. Dren podłączany jest do kilkucentymetrowego wężyka połączonego z wkłuciem. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Easy-Set (Medtronic Minimed) – Metalowa igła o długości 6, 8 lub 9 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Zestawy infuzyjne wkłuwane pod kątem 35 i 45 stopni:

Accu-Chek Tender Link (Roche) – Teflonowe, miękkie wkłucie o długości 13 lub 17 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie może być stosowane z każdą pompą ze standardową złączką Luer Lock.

Silhouette (Medtronic Minimed) – Miękkie wkłucie o długości 13 lub 17 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Soft-Release-ST (Sooil) – Miękkie wkłucie o długości 19 milimnetrów, mocowane pod kątem 15-30 stopni. Dren podłączany bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp DANA.

Piotrek Kalinowski

4 KOMENTARZE

 1. Używam easy setów:
  1. wkłuwa się je tylko pod kątem 90 stopni (nie ma możliwości wkłucia pod kątem 30-45)
  2. Dren nie jest podłączony bezpośrednio do wkłucia, ale podobnie jak soft-set do 10 cm wężyka.
  3. silhouette w sprzedaży są tylko z kaniulą 17 mm.
  bardzo ciekawa jestem Twojego artykułu o miejscach wkłuć, to niezwykla ważna sprawa
  pozdrawiam

 2. Witam wszystich,
  Bardzo fajne jest wklucie Cleo 90, teflonowe, łatwo i szybko zakładane, jesli ktos boi się igły to przy tym wkłuciu nawet jej nie widać 🙂
  A co jest siwietnym rozwiazaniem to to, ze w kazdej chwili mozna zmienic kierunek drenu 🙂
  Mozna zobaczyc jak wyglada na stronce dotyczacej pompy Cozmo.

 3. Witam! Ja używam wkłuć QuicSet i przyznam szczerze że mam z nimi problem. Otóż często się zdarza że zgina się już po zaaplikowaniu w ciało, czego wynikiem jest to, że pompa nie podaje mi insuliny.

 4. Używamy QuickSet’ów 6/60 i nigdy nie pojawił sie komunikat: brak podawania. Do założenia wkłucia używam sertera.

Dodaj komentarz