„Diabulimia” trzykrotnie zwiększa ryzyko śmierci wśród kobiet cierpiących na cukrzycę

0
6680

lusi/stock.xchngKobiety z cukrzycą typu 1, które – aby schudnąć – przyjmują mniej insuliny niż powinny, mają trzykrotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z kobietami, które nie opuszczają dawek insuliny – pokazuje nowe badanie.

„Jest to bardzo poważny problem dotyczący zdrowia kobiet chorych na cukrzycę” – powiedziała Ann E. Goebel-Fabbri – główna autorka badań przedstawionych w marcowym wydaniu Diabetes Care. „Występuje to zaskakująco często i jeżeli możemy wykryć ten problem wcześniej lub później, miejmy nadzieję, że będziemy w stanie skierować pacjentki na skuteczne leczenie”.

Insulinoterapia wiąże się ze zwiększeniem masy ciała. Praktyka ograniczania insuliny nazywana jest „diabulimią” i jest niebezpiecznym sposobem szybkiego pozbycia się niechcianych kilogramów. Poprzednie badania pokazały, że kobiety cierpiące na cukrzycę są prawie 2,5 razy bardziej narażone na rozwój zaburzeń odżywiania niż kobiety, które nie są chore na cukrzycę. Badania sugerują również, że diabulimia może zwiększyć ryzyko komplikacji, takich jak uszkodzenia tkanki skórnej stóp, problemy ze wzrokiem, uszkodzenie nerek, jednak do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących umieralności z tym związanej.

pompa Accu-Chek SpiritOsoby chore na cukrzycę typu 1 zupełnie straciły zdolność produkowania własnej insuliny – hormonu niezbędnego do przenoszenia glukozy do komórek, gdzie jest ona magazynowana, aby mogła zostać wytworzona energia. Regularne zastrzyki insuliny w zasadzie zastępują to, co organizm sam wcześniej naturalnie wytwarzał.

Jednak zmniejszanie dawek insuliny oznacza, że poziomy glukozy nie są kontrolowane i – jak ustalił Diabetes Control and Complications Trial – ustawicznie wysokie poziomy cukru we krwi prowadzą do poważnych komplikacji, w tym do problemów z oczami i nerkami, a nawet śmierci.

„Insulina jest hormonem, który umożliwia transport glukozy z krwioobiegu do komórek, gdzie może zostać wykorzystana, więc albo cukier zostaje od razu użyty, albo zostaje zmagazynowany do późniejszego wykorzystania” – wyjaśnia Goebel-Fabbri – psycholog i osoba odpowiedzialna za dział Zachowań i Zdrowia Psychicznego w Joslin Diabetes Center oraz szkoleniowiec w Harvard Medical School. „Tak więc, jeśli nie przyjmujesz wystarczających dawek insuliny, poziom cukru we krwi podnosi się, organizm musi znaleźć sposób, aby się go pozbyć, a kalorie z cukru zostają wydalone w moczu”.

Niestety połowa dorosłych diabetyków nie utrzymuje zalecanych poziomów glukozy.

Badanie przeprowadzono na 234 kobietach, o średnim wieku 45 lat, które obserwowano przez okres 11 lat. Uczestniczki do momentu zakończenia badania chorowały na cukrzycę przeciętnie od 28 lat.

Prawie 1/3 kobiet zgłosiła przyjmowanie mniejszej ilości insuliny niż powinny.

wendylee03/stock.xchngKobiety te miały trzykrotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z kobietami, które nie ograniczały dawek insuliny. Umierały także w młodszym wieku (45 lat w porównaniu do 58 lat) i miały wyższy wskaźnik powikłań dotyczących nerek oraz uszkodzenia tkanki skórnej stóp.

Kobiety z tych dwóch grup nie różniły się pod kątem występowania depresji, niepokoju, strachu przed hipoglikemią (niskim poziomem cukru) ani żadnych ogólnych objawów dotyczących zdrowia psychicznego. To właśnie prowadzi do wniosku, że to raczej zaburzenia odżywiania – a nie ogólne problemy psychologiczne – są prawdopodobnie odpowiedzialne za to ryzyko.

„Musimy zacząć włączać ten rodzaj badań do praktyki lekarskiej w dziedzinie diabetologii” – mówi Goebel-Fabbri.

Źródło: www.healthcentral.com,

tłumaczenie Monika Szurdyga, zdjęcia: Monika Szurdyga oraz stock.xchng

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.