10 mln funtów na pionierską metodę leczenia cukrzycy typu 1

0
1427

Wysepki LangerhansaW artykule opublikowanym na serwisie Onet można przeczytać, że rząd brytyjski ogłosił o wyasygnowaniu 10 mln funtów na sfinansowanie nowej, pionierskiej terapii walki z cukrzycą typu 1, występującej najczęściej u dzieci na tle niewystarczającej produkcji insuliny przez trzustkę. Terapia została już przetestowana na niewielkiej liczbowo grupie pacjentów, dzięki czemu ustalono, że zmniejsza ryzyko tzw. hipoglikemii – stanu, w którym niski poziom cukru w krwi wywołuje nieoczekiwane omdlenie.
Terapia polega na uzyskaniu komórek z trzustki umarłego dawcy (ang. islets cells, dosł. wysepki komórek lub w języku polskim: Wysepki Langerhansa) i przeszczepieniu ich do wątroby odbiorcy. W nowym organizmie komórki zaczynają same produkować insulinę, co eliminuje potrzebę regularnego wstrzykiwania tego hormonu, w niektórych przypadkach po kilka razy dziennie.

Eksperci liczą na to, że z czasem terapia doprowadzi do zupełnego wyleczenia choroby, na którą w W. Brytanii cierpi ok. 250 tys. osób. Cukrzyca typu 1 rozwija się zwykle w dzieciństwie i w odróżnieniu od typu 2, nie jest związana z trybem życia (np. niezdrowym odżywianiem i nadwagą).

Terapię opracowano w 2000 r. w Kanadzie, ale w londyńskim szpitalu King’s College po raz pierwszy zastosowano ją z powodzeniem w 2002 r. Od tego czasu poddało się jej 12 Brytyjczyków.

Na obecnym etapie pacjenci po terapii muszą do końca życia przyjmować środki w celu przeciwdziałania odrzuceniu przeszczepu komórek przez system immunologiczny organizmu odbiorcy. W przyszłości pacjenci będą musieli poddać się ponownemu zabiegowi, ponieważ jednorazowy przeszczep nie zapewni im ochrony na całe życie.

Dzięki rządowym funduszom w pierwszym roku terapii poddanych zostanie 20 pacjentów, a docelowo 80 rocznie. Fundusze sfinansują m.in. budowę dwóch laboratoriów w Oksfordzie i Londynie, które będą przyjmować trzustki dawców i przygotowywać komórki do przeszczepu dla 6 ośrodków w kraju.

Jedyną alternatywą dla tej terapii jest przeszczep całej trzustki, ale jest to operacja wykonywana tylko w wyjątkowych przypadkach.

Cukrzyca typu 1 uważana jest za jedną ze społecznych plag w W. Brytanii. Koszty hospitalizacji pacjentów z objawami hipoglikemii i ich przewiezienia do szpitala obciążają budżet publicznej służby zdrowia sumą 15 mln funtów rocznie.

Źrodło: Onet PAP, PH /11.02.2008 20:35, ilustracja Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.