14.11.2009 – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

2
2563

Ten dzień już prawie nadszedł. Piszemy o nim co roku i podobnie jak w poprzednich latach, ważne jest, aby przekazany komunikat był jednolity. Wybrany temat dla kampanii Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w latach 2009 – 2013 to „Edukacja oraz Zapobieganie Cukrzycy”.

Hasłem tegorocznej kampanii jest „Zrozum Cukrzycę i Kontroluj ją”.

Swiatowy-Dzien-Walki-z-cukrzyca-plakatJest to komunikat dotyczący zainspirowania poprzez edukację. Dla rządów jest to wezwanie do skutecznego wdrażania strategii oraz polityk w zakresie zapobiegania i leczenia cukrzycy. Dla pracowników służby zdrowia jest to wezwanie do pogłębiania wiedzy. Dla ogółu społeczeństwa jest to jest wezwanie, aby zrozumieć powagę cukrzycy i zdobywać wiedzę, jak unikać choroby lub opóźnić jej powikłania.

Główne przesłania tegorocznej kampanii:

  • Dowiedz się o ryzyku cukrzycy oraz poznaj jej objawy
  • Dowiedz się jak zareagować na cukrzycę i do kogo się zwrócić
  • Dowiedz się jak radzić sobie z cukrzycą i jak ją kontrolować.

Cztery cele, do których dąży kampania:

  • Każdy rząd powinien wdrożyć skuteczne strategie oraz polityki w zakresie zapobiegania i leczenia cukrzycy.
  • Każda osoba z cukrzycą powinna otrzymywać edukację oraz wsparcie, pomocne w radzeniu sobie z cukrzycą.
  • Każdy powinien znać objawy cukrzycy, powinien wiedzieć jak zapobiec lub opóźnić powikłania oraz jakie działania podjąć, aby zapobiegać lub opóźnić zachorowanie na drugi typ cukrzycy.
  • Każdy kraj powinien obchodzić Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Wzywamy światową społeczność związaną z cukrzycą, aby wsparła działania i pomogła w urzeczywistnieniu tych celów.

Światowe społeczności związane z cukrzycą, w tym członkowie Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, organizacje cukrzycowe, organizacje pozarządowe, oddziały służby zdrowia, organizacje społeczne, osoby prywatne oraz firmy propagują szeroką gamę działań, dostosowanych do różnych grup. Działania organizowane w każdym roku obejmują:

  • Programy radiowe oraz telewizyjne
  • Wydarzenia sportowe
  • Darmowe wykłady dotyczące cukrzycy i jej powikłań
  • Spotkania informacyjne
  • Kampanie informacyjne poprzez plakaty oraz ulotki
  • Warsztaty i wystawy dotyczące cukrzycy
  • Konferencje prasowe
  • Artykuły w gazetach oraz czasopismach
  • Imprezy dla dzieci oraz młodzieży
  • Podświetlenia pomników i budynków
  • Niebieskie żywe kręgi
  • Marsze
  • Biegi
  • Wyścigi rowerowe
  • Wydarzenia polityczne.

Wiele miast włączyło się w obchody Dnia Walki z Cukrzycą. Oto kilka z nich:
Białystok: Między 9.00 a 16.00 w Przychodni Diabetologicznej „Popula” przy ul. Piłsudskiego 4A będzie można zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i hemoglobiny glikowanej we krwi. Specjaliści z zakresu diabetologii i dietetyki będą udzielać bezpłatnych porad.
Bydgoszcz Centralne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbędą się w tym roku w Bydgoszczy Hotelu City dnia 27.11
Kraków I Centrum Diabetologii Klinicznej „CenterMed” zaprasza na Dzień Otwarty w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Akcja odbędzie się 14 listopada (sobota) w siedzibie Centrum przy ul. Św. Łazarza 14 w godz. 9:00 – 14:00. Dzień Otwarty jest wyrazem solidarności i poparcia dla diabetyków, którzy bezustannie walczą o poprawę poziomu opieki diabetologicznej, dążąc do europejskich standardów. W ramach Dnia Otwartego mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne analizy i skorzystać z konsultacji. Specjaliści przeprowadzą badania poziomu glikemii i HbA1c oraz cholesterolu, wykonają pomiar ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wzrostu, określą wskaźnik BMI oraz typ cukrzycy, ocenią powikłania cukrzycy.
Kraków II w niedzielę 15 listopada o godz. 10.30 Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Portal Moja Cukrzyca oraz Małopolskie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą organizują w Krakowie „Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi”.
Poznań Iglica – symbol Międzynarodowych Targów Poznańskich – zostaje podświetlona na wniosek Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu.
Ruda Śląska W siedzibie Przychodni Specjalistycznej SP ZOZ przy ul. Niedurnego 50 d w godz. od 9:00 do 15:00 będzie można nieodpłatnie: zmierzyć poziom glukozy we krwi, określić BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, uzyskać informacje na temat objawów cukrzycy i jej prewencji, zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania, uzyskać informacje na temat aktywności fizycznej w cukrzycy, zapoznać się z zasadami prawidłowej pielęgnacji stóp w cukrzycy.
Włocławek W sobotę (14 listopada) w Przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych badaniach, a także skorzystać z porad diabetologa i Rzecznika Praw Pacjenta.

Dołączmy do akcji! Na pewno w pobliżu nas organizowane są festyny, marsze, prelekcje. Utwórzmy niebieski krąg!

Źródło: www.worlddiabetesday.org; tłumaczenie oraz tekst: Monika Szurdyga

2 KOMENTARZE

  1. ___________________________________________________________________________
    PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
    Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

    CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
    Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

    TABELE; DOZWOLONE ORAZ ZAKAZANE DOPEŁNIAJĄ WŁAŚCIWEJ IDENTYFIKACJI PRAWD PRZYRODNICZYCH:
    Dostosowanie się do tabel zalecane i dozwolone pozwala w 2-3 dni ustabilizować poziom cukru we krwi i nie jest to trudne.

    PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
    Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

    ___________________________________________________________________________

  2. CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
    Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.