14 listopada 2010 – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą po raz 19ty

0
2962
logo Światowy Dzień Cukrzycy

logo Światowy Dzień CukrzycyJuż za 2 tygodnie jest po raz kolejny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.  Chciałbym zebrać wszystkie dostępne dla mnie informacje o aktywnościach  związanych z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
Najpierw trochę wstępu czym jest ten szczególny dzień. Światowy Dzień Cukrzycy gdyż tak oryginalnie w języku angielskim brzmi nazwa tego dnia  to kampania Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation IDF) przeprowadzana każdego roku 14-go listopada. W tym roku obchodzimy ja po raz 19-ty a hasło na ten rok brzmi: „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz”.

Obchody w  Polsce Światowego Dnia Walki z Cukrzycą:

W Polsce obchody zaczynają się już w piątek 12 listopada i potrwają 3 dni. Wokół krakowskich Plant pojedzie „SŁODKI TRAMWAJ”, w którym odbędzie się bezpłatny pomiar cukru we krwi oraz promocja Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi. Tramwaj ruszy o godzinie 10.00. Będzie jeździł przez co najmniej trzy godziny. Dzień później (13 XI) odbędzie się DZIEŃ OTWARTY w siedzibie Centrum Diabetologii Klinicznej CenterMed przy ulicy Św. Łazarza 14w Krakowie. W ramach DNIA OTWARTEGO zapraszamy pacjentów do bezpłatnych analiz i konsultacji, które prowadzone będą przez doświadczone dietetyczki i pielęgniarki w zakresie zaleceń żywieniowych, diet, samokontroli glikemii, technik wstrzyknięć, piór insulinowych i pomp insulinowych. Dostępni będą specjaliści kliniczni w następujących poradniach: diabetologicznej, diabetologicznej dla kobiet z cukrzycą w ciąży, endokrynologicznej, kardiologicznej, okulistycznej, otyłości, stopy cukrzycowej, neurologicznej.  Rejestrację oraz wszelkie informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer: 12 370 82 00.

Kulminacja obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą nastąpi 14 listopada na Małym Rynku. Odbędzie się tam Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi. Zbiórka przewidziana jest o godz. 10.00. Marsz wystartuje około 11.00 – diabetycy, rodziny, znajomi i przyjaciele osób z cukrzycą przejdą wokół Rynku Głównego. Na Marsz przyjadą diabetycy z różnych regionów Polski. Organizatorzy chcą po raz drugi pokazać, że cukrzyca jest światowym problemem, z którym należy walczyć i przed którym należy się strzec – w przypadku cukrzycy typu drugiego i że właściwe prowadzenie cukrzycy typu pierwszego, samokontrola, edukacja pozwolą chorym na normalne i szczęśliwe życie.

Marsz odbywa się w ramach ogólnoświatowej akcji GLOBAL DIABETES WALK. Krakowski Marsz ma numer: GDW_62 (http://www.globaldiabeteswalk.net/composite-403.htm?event=62).

Podczas Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi na Małym Rynku wystąpi ROBERT KASPRZYCKI (zaśpiewa m.in. znaną wszystkim piosenkę „Niebo do wynajęcia„). Gorąco zapraszamy wszystkich na koncert Pana Roberta! Jego występ poprzedzą krótkie występy „młodych” gwiazd – osób chorych na cukrzycę oraz występ Anny Dębskiej.

Około godziny 16.00 na niebiesko rozbłyśnie Wieża Ratuszowa. Jest to symbol jedności z diabetykami na całym świecie. Niebieskie światło oświetli najsłynniejsze budynki świata: Tower oraz figurę Wielkiego Buddy w Japonii, w Brazylii Statuę Chrystusa Zbawiciela, a także Operę w Sydney. Podświetlenie zabytków ma pokazać globalną jedność diabetyków i ich rodzin w walce o prawa osób chorych na cukrzycę.

Organizatorami są Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, portal MojaCukrzyca.org oraz CenterMed Szpital i Przychodnia .
Dokładny plan obchodów można przeczytać na specjalnie poświęconej stronie.

Obchody na świecie Światowego Dnia walki z Cukrzycą.

– W Argentynie tegoroczny  Światowy Dzień Walki z Cukrzycą zapowiada się jako najbardziej udany w całej historii dzięki wsparciu wielu stowarzyszeń i organizacji w całym kraju które organizują różne działania uświadamiające z okazji tego dnia. Otrzymaliśmy informacje z Buenos Aires, Cordoby, Neuquén, Corrientes, La Pampa, Rio Cuarto i Quilmes dotyczące akcji z podświetlaniem na niebiesko ważnych budynków  oraz  szereg imprez mających na celu promowanie edukacji i zapobiegania cukrzycy, a także korzyści płynących ze zdrowego stylu życia. Należą do nich spacery, biegi maratońskie, regaty i tańce, w tym pokazy tanga.

– W Bułgarii Bułgarski Diabetes Association (BDA) zaplanował szereg działań podnoszących świadomość cukrzycy w całym kraju . jest min „Dzień Sportu” dla osób z cukrzycą i „Spacer na Zdrowie”, darmowe badania lekarskie i pokazy w szpitalach uniwersyteckich, okrągły  stół na temat cukrzycy dla przedstawicieli rządu i polityków krajowych oraz sesje edukacyjne w stworzyszeniach osób chorych na cukrzycę. W dniu 14 listopada, odbędzie się po południu koncert w Teatrze Narodowym w Sofii, podczas którego młodzi ludzie ubrani w niebieskie koszulki będą tworzyć  ludzki niebieski okręg.

– W USA, powstała fundacja w celu promowania zapobiegania i leczenia cukrzycy poprzez aktywność fizyczną. Nazywa się „Dance Out Diabetes” i ma na celu pomóc osobom zagrożonym cukrzycą  lub już chorym poprzez taniec i edukację. 14 listopada w dniu  Światowego Dnia Cukrzycy rozpoczną się miesięczne obchody polegające na  imprezach tanecznych, które będą składać się z lekcji tańca. Dowiedz się więcej o tej ciekawej inicjatywie na www.danceoutdiabetes.org.

Źródła: informacja prasowa Moja Cukrzyca (25.10.2010) oraz materiały prasowe z Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation IDF)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.