Bezbolesny pomiar cukru we krwi

28
4777

Bezbolesny pomiar cukru we krwi dzięki nowemu glukometrowiNaukowcy z Hongkongu wynaleźli urządzenie, które umożliwia pomiar poziomu cukru we krwi cukrzyków bez bólu, jaki towarzyszy tradycyjnemu kłuciu się w palec. Zapowiadają, że do sprzedaży trafi ono za około rok.

Przyrząd ma wielkość telefonu komórkowego i emituje światło w zakresie bliskiej podczerwieni, które przenika przez skórę palca do naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu specyficznego oddziaływania podczerwieni na obecną we krwi glukozę, urządzenie daje wynik w ciągu 10 sekund.

W trwających cztery lata pracach nad miernikiem poziomu glukozy uczestniczył 28-osobowy zespół pielęgniarek, lekarzy, inżynierów, ekspertów z dziedziny informatyki oraz matematyków z Hong Kong Polytechnic University’s School of Nursing

Badania kliniczne wykazały, że dokładność urządzenia wynosi co najmniej 85 proc. Zespół naukowców chciałby mierzyć w podobnie nieinwazyjny sposób także zawartość we krwi cholesterolu i kwasu mlekowego.

W zeszłym miesiącu, The Hong Kong Polytechnic Institute otrzymał 9 nagród na tegorocznej wystawie International Exhibition of Inventions, New Techniques and Products która miała miejsce w Genewie. Zespół z Hong Kong-u, prowadzony przez Prof. Thomas Wong Kwok-shing, został odznaczony złotym medalem za ich innowacyjny pomysł nieinwazyjnego glukometru.

Nie jest to pierwszy raz w historii kiedy to użyto promieniowania podczerwonego aby znaleźć alternatywna metodę pomiaru poziomu cukru we krwi unikającą bolesnego kłucia w kciuk. Na początku 1991 roku w amerykańskim urzędzie patentowym zgłoszono podobny patent. Także pismo Diabetes Care opisywało w 2002 roku badania medyczne i testy urządzenia opisywanego jako „zaawansowane przenośne urządzenie do bezbolesnego pomiaru poziomu cukru we krwi”.

W 2005 z powodu cukrzycy zmarło 1,1 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na cukrzycę choruje 180 mln ludzi, a do roku 2030 r. ich liczba będzie ponad dwa razy wyższa. Codzienny pomiar poziomu glukozy ma podstawowe znaczenie dla odpowiedniego dawkowania leków regulujących poziom glukozy we krwi.

Tradycyjne techniki pomiarowe wymagają nakłucia palca kilka razy dziennie. Ich dokładność wynosi około 80-85 proc.

Misiek i Rafał

 

Źródło: portal Onet.pl, PAP, 11.05.2007.
Zdjęcie: stock.xchng.com

28 KOMENTARZE

  1. Czekam z niecierpliwością na dzień kiedy będzie mozna kupić takie urządzenie Chcę by mój 12 letni syn żył normalnie i bezboleśnie.

  2. można już to nabyć np. w aptece najczęściej:)
    dużo nie koszkuje zaledwie od 20 do 40 zł wiem bo patrzyłam cenę i chciałabym takie coś mieć:)

  3. Ja czekam na coś jak zegarek,co by piszczało gdy cukier wzrośnie powyżej 180 i potem znowu gdy spada ponizej 60.Jesli ktoś słyszał o czymś takim dajcie mi znać

  4. Taki monitoring pomiaru cukru oraz alarm o spadkach i wzroscie cukru bardzo ułatwił by mi życie. Ja mam cukrzyce 31 lat i nie wyczuwam spadku cukru. Boję się nawet usiąć za kierownicą sama.

  5. Moja mama własnie dowiedziała się że ma podwyszszony cukier .Bardzo bym prosiła o pomoc kiedy mierzyć ,kiedy jest dobrze kiedy żle .Cukier ma skaczący rano naczczo 131 po południu 120 a nawet zdażyło się86 nic z tego nie rozumiem na co powinnam uważać . Bardzo prosze o pomoc

  6. Basiu:

    Twoja mama prawdopodobnie początek cukrzycy, trzustka próbuje sobie radzić i nie zawsze jej to wychodzi. Te skoki są spowodowane wieloma wariantami, dietą, składem posiłku ruchem w ciągu dnia itp. Niepokojące są cukry rano na czczo. Powinna robić pomiary minimum 5 razy dziennie i ostatni przed spaniem. Merzyć przed posiłkiem i 2 godziny po jedzeniu, potem znowu przed jedzeniem i dwie godziny po. Zapisywać wyniki plus prowadzić dziennik z dokładnym opisem co zjadła i w jakiej ilości. Mama może zatrzymać postęp cukrzycy o ile jest to typ 2 jeżeli szybko dostosuje dietę i ruch fizyczny, szybkie godzinne spacery są idealne dla diabetyka. Ruch, niskotłuszczowa dieta plus pomiary to klucz do sukcesu>) Zapraszam ciebie na naszą stonę http://www.fundacjacud.org lub w Naszej -Klasie, mamy dużo informacji o diecie i tabele wymiennikowe. Pozdrawiam PJDF

  7. Krzysztof, tutaj zaglądają ludzie, którzy mają pojęcie o cukrzycy, większe lub mniejsze, ale mają, więc może daruj sobie. Doskonale wiadomo, na czym polega cukrzyca typu I i ze żadne suplementy – nawet najbardziej naturalne i jeszcze naturalniejsze nie pokonają obumarcia wysp Langerhansa. To dziwne, że światowa medycyna ,milczy skoro to takie proste.

  8. Ewelino komentarz Krzysztofa bedzie usuniety jako bezczelna reklama jakis srodkow. Co do reszty to sie z Toba zgadzam: jakby buoy jakies cudowne srodki na swiecie, zwlaszcza sillier leki tobysmy o gym wszyscy wiedzieli. Dla mnie to niedopuszczalne tak bezczelne zerowanie na ludziach z cukrzyca

  9. Witam, mam 14 lat i choruję na cukrzycę 4 lata i chciałabym kupić sobie taki glukometr, ponieważ bolą mnie palce, jeśli ktoś wie gdzie mogę kupić ten glukometr bardzo proszę o odpowiedź.

  10. Mam takie wrażenie, że koncerny produkujące dotychczasowe przyrządy i lekarstwa dla diabetyków blokują wdrażanie nowych technologi… Przecież to jest biznes w ogromnej ilości refundowany przez państwo, a zatem to świetne źródło dochodów…

  11. Ja już nic z tego nie rozumiem, to w końcu można gdzieś kupić to urządzenie czy nie bo w internecie znajduję informacje tylko o tym że naukowcy wciąż pracują a w postach z przed roku i wcześniej ludzie piszą że już są… Bardzo minie to ciekawi bo u mojego pięcioletniego synka na paluszkach już brakuje miejsc do nowych nakłuć 🙁

  12. Kłuję się po 15 razy dziennie, to jest nie do zniesienia, psychicznie czuje sie zrujnowany, ten artykuł pochodzi z 2007 roku a mamy 2011 i nic ani widu ani słychi o super wynalazku. O co tu chodzi, po co ci ludzie robią mi niepotrzebną nadzieję, to dołuje mnie dodatkowo i boleśnie :/

  13. od czasu ukazania sie artykułu minęło 6 lat i ani widu ani słychu o tym, urządzeniu .A miał być tylko rok … BEZ KOMENTARZA … Nawet nie wiadomo jak sie nazywa i czy w ogóle cos takiego jest …Również BEZ KOMENTARZA …

  14. hmmm mamy styczeń 2014 i nadal cisza i wiem dlaczego … to urządzenie nie wymaga też pasków!!! i pewnie dlatego nikomu nie opłaca się go produkować

  15. barges ,pewnie masz rację.Ci , którym nie zależy na produkcji czy ściągnięciu chociaż tych urządzeń do Polski ,nie będą o to zabieGAĆ.gYDYBY TO BYŁO DO KUPIENIA NAWET ZA GRANICĄ TO PEWNIE SPORO LUDZI ZDECYDOWAŁOBY SIE NA TO TYLKO ŻE NIE WIADOMO GDZIE TO PRODUKUJĄ ?

  16. Witam Mam cukrzyce typ 1,słuchajcie nie ma takiego urządzenia narazie tak ze niestety przykro mi to stwierdzic zostaje nam tylko kucie.nie dosć ze badam cokier kilka razy na dobe to i insuline przyjmuje 4 razy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.