Naukowcy z Hongkongu wynaleźli urządzenie, które umożliwia pomiar poziomu cukru we krwi cukrzyków bez bólu, jaki towarzyszy tradycyjnemu kłuciu się w palec. Zapowiadają, że do sprzedaży trafi ono za około rok.
Przyrząd ma wielkość telefonu komórkowego i emituje światło w zakresie bliskiej podczerwieni, które przenika przez skórę palca do naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu specyficznego oddziaływania podczerwieni na obecną we krwi glukozę, urządzenie daje wynik w ciągu 10 sekund.
W trwających cztery lata pracach nad miernikiem poziomu glukozy uczestniczył 28-osobowy zespół pielęgniarek, lekarzy, inżynierów, ekspertów z dziedziny informatyki oraz matematyków z Hong Kong Polytechnic University’s School of Nursing
Badania kliniczne wykazały, że dokładność urządzenia wynosi co najmniej 85 proc. Zespół naukowców chciałby mierzyć w podobnie nieinwazyjny sposób także zawartość we krwi cholesterolu i kwasu mlekowego.
W zeszłym miesiącu, The Hong Kong Polytechnic Institute otrzymał 9 nagród na tegorocznej wystawie International Exhibition of Inventions, New Techniques and Products która miała miejsce w Genewie. Zespół z Hong Kong-u, prowadzony przez Prof. Thomas Wong Kwok-shing, został odznaczony złotym medalem za ich innowacyjny pomysł nieinwazyjnego glukometru.
Nie jest to pierwszy raz w historii kiedy to użyto promieniowania podczerwonego aby znaleźć alternatywna metodę pomiaru poziomu cukru we krwi unikającą bolesnego kłucia w kciuk. Na początku 1991 roku w amerykańskim urzędzie patentowym zgłoszono podobny patent. Także pismo Diabetes Care opisywało w 2002 roku badania medyczne i testy urządzenia opisywanego jako „zaawansowane przenośne urządzenie do bezbolesnego pomiaru poziomu cukru we krwi”.
W 2005 z powodu cukrzycy zmarło 1,1 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na cukrzycę choruje 180 mln ludzi, a do roku 2030 r. ich liczba będzie ponad dwa razy wyższa. Codzienny pomiar poziomu glukozy ma podstawowe znaczenie dla odpowiedniego dawkowania leków regulujących poziom glukozy we krwi.
Tradycyjne techniki pomiarowe wymagają nakłucia palca kilka razy dziennie. Ich dokładność wynosi około 80-85 proc.
Misiek i Rafał
Źródło: portal Onet.pl, PAP, 11.05.2007.
Zdjęcie: stock.xchng.com
Dodaj komentarz