Cukrzyca bez stresu – relacja ze szkolenia Edu-Cukrzyca

0
2405
warsztaty edu cukrzyca
Podczas stresu należy pamiętać o częstych pomiarach glikemii, częstszych niż w normalnej sytuacji!
Podczas stresu należy pamiętać o częstych pomiarach glikemii, częstszych niż w normalnej sytuacji!

29 maja w sobotę odbyło się kolejne, drugie już spotkanie pod znakiem EDU-CUKRZYCA.

Tym razem 9-osobowa grupa brała udział w warsztatach psychologicznych „Cukrzyca? Bez stresu!”. Jak sama nazwa wskazuje, były to warsztaty ukierunkowane na radzenie sobie ze stresem dla osób z cukrzycą.  Mówiliśmy o tym, czym właściwie jest stres, próbowaliśmy zlokalizować jego przyczyny,  skutki  i znaki w naszym ciele i nie tylko. Próbowaliśmy – podczas długiej wspólnej dyskusji – znaleźć także rozwiązania mogące wspomóc nasze codzienne radzenie sobie w życiu.

Jako że EDU-CUKRZYCA zajmuję się głównie wsparciem dla osób z cukrzycą, dużo rozmawialiśmy także o stresach związanych z tę chorobą. I tych, które mają rodzice dzieci z cukrzycą typu 1, i tych, z którymi na co dzień zmagać się muszą sami diabetycy. Wymiana doświadczeń i przestrzeń do dyskusji  była dla wszystkich uczestników bardzo istotnym elementem spotkania.

Stres, mały Stresik? Cukier skacze!

Czy wiecie, że już sam moment badania sobie poziomu cukru we krwi może podnosić wynik cukru? Czy pamiętacie, że każda niepokojąca sytuacja – klasówka, egzamin, wystąpienie publiczne – podwyższa poziom cukru we krwi? Wszystko przez skaczącą adrenalinę, która informuje nas, że potrzebuje energii. W stresie energia w postaci glukozy uwalnia się do krwi i… w niej zostaje, jeśli nie dostarczymy sobie insuliny.

Dlatego też, gdy wiemy, że w naszym życiu zdarzy się coś niepokojącego i wywołującego stres (np. matura) – musimy odpowiednio zareagować, by pozbyć się ryzyka przecukrzenia. A co można zrobić? Np. zwiększyć bazę (dla pompiarzy) lub do strzyknąć kilka jednostek insuliny.   No i koniecznie trzeba pamiętać o częstych pomiarach glikemii, częstszych niż w normalnej sytuacji!

Unikajmy i sobie radźmy

Zastanawialiście się kiedyś „skąd to przecukrzenie?” Przecież dałem insuliny tyle co zawsze, zjadłem też tyle samo.., a tu nagle hiperglikemia. Jak to możliwe? Teraz już wiecie! To mógł być on – stres.

My-cukrzycy musimy bardzo uważać na to, by unikać stresu lub jak najszybciej po stresujących wydarzeniach wracać do równowagi nie tylko tej cukrzycowej, ale i mentalnej. Przecukrzenie powoduje, że nasz organizm jest w reakcji stresu i stale potrzebuje cukru, by tę reakcję utrzymać. Z kolei w hipoglikemii, organizm znów potrzebuje energii, by w ogóle utrzymać go przy życiu – i znów pojawia się w nim stres.

Stres w pigułce

A jak ze stresem sobie radzić? Metod jest wiele… Od aktywności fizycznej, po „chwile dla siebie” przez… zwykłe oddychanie. Część z nich przetestowaliśmy na warsztatach „Cukrzyca? Bez stresu!”. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o stresie i jego przejawach w cukrzycowym życiu , a także nauczyć się metod radzenia sobie z nim – napisz na info@edu-cukrzyca.pl. A jeśli chcesz porozmawiać o swoich problemach, spotkać się z ludźmi, którzy mają je bardzo podobne do Twoich, czy po prostu wymienić się doświadczeniem i poradami, również napisz. Będziemy te warsztaty powtarzać.

W czerwcu i lipcu zapraszamy zaś na kolejne szkolenia EDU-CUKRZYCA „Żyć aktywnie z cukrzycą” i „Cukrzyca w praktyce”. Więcej informacji – www.edu-cukrzyca.pl.

PS Partnerem warsztatów była marka Accu Check firmy Roche Diagnostics Polska. Dziękujemy.

Kasia Tupaczewska i Aleksandra Buk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.