Czy można polegać na Indeksie Glikemicznym?

1
1288

woodsy/stock.xchngPrzy obliczaniu wartości Indeksu Glikemicznego (IG), glukoza otrzymuje najwyższą wartość IG: 100. Aby wyznaczyć wartości dla innych rodzajów węglowodanów, używa się złożonego procesu dla porównania reakcji cukru we krwi uzyskanego dzięki testowi węglowodanowemu z reakcją wywołaną podaniem glukozy.

Następnie testowi węglowodanowemu zostaje przypisana wartość IG poniżej 100 w oparciu o ogólny efekt na poziom cukru we krwi w porównaniu do czystej glukozy.

Wcześniejsze badania przypisały białemu pieczywu przeciętną wartość IG około 70, co oznacza, że białe pieczywo przekazuje cukier do krwioobiegu z prędkością równą 70% prędkości przekazania czystej glukozy. Jednak teraz badanie indywidualnych reakcji glukozy we krwi na białe pieczywo wywołało pytanie w jakim stopniu ta liczba jest adekwatna.

W badaniu – przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Tufts – 23 dorosłe, zdrowe osoby zostały poddane maksymalnie 3 zestawom testów, każdy składający się z 2 badań. W czasie jednego podawano im 50 gramów węglowodanów w postaci białego pieczywa i po 2 godzinach mierzono reakcję cukru we krwi.

W czasie drugiego badania – przy użyciu obliczenia do porównania reakcji na oba rodzaje żywności – zbierana była wartość IG pieczywa.

Przy uśrednieniu wartości IG uzyskanych od uczestników, którzy ukończyli wszystkie 3 zestawy testów, badanie ustaliło wartość IG pieczywa na 70, bardzo blisko wcześniej publikowanych wartości. Jednakże gdy naukowcy przyglądnęli się reakcjom na białe pieczywo jednej osoby w różnych dniach, zauważyli, że wartości IG na pieczywo wahały się od 44 do 132.

Wahania między poszczególnymi osobami dotyczące reakcji glukozy we krwi były mniejsze – około 17% – natomiast wahania u jednej osoby wynosiły około 43%. Naukowcy uważają, że ich odkrycie może spowodować wątpliwości w temacie użyteczności Indeksu Glikemicznego.

Źródło: diabeteshealth.com, zdjęcie: woodsy/stock.xchng,

tłumaczenie: Monika Szurdyga

1 KOMENTARZ

  1. Nie śledzę dokładnie lub wcale tematu IG. Ale po jego wprowadzeniu miesięcy sporo wstecz zastanawiałem się dla kogo on został wymyślony? Aby go stosować należy mieć ciut wiedzy, CZASU, chęci. To procedury zbyt skomplikowane. Uważam, że poprzednie sposoby oparte na kaloryczności i zawartości węglowodanów w produktach były prostsze, a więc łatwiejsze do stosowania, a więc bardziej interesujące. Mogę się mylić. Serdeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.