Drukowany glukometr

W najnowszym numerze pisma Biosensors and Bioelectronics„BIOSENSORS AND BIOELECTRONICS” można przeczytać informację o nowoczesnej a przede wszystkim taniej i szybkiej metodzie produkcji bioczujników wykorzystywanych do badania poziomu glukozy w surowicy krwi.

Nowy glukometr opracowany w laboratoriach University of West of England jest wytwarzany za pomocą nowoczesnej techniki – całe urządzenie jest wydrukowane na cienkiej folii za pomocą drukarki atramentowej zaopatrzonej w specjalny tusz na bazie węgla, zawierający specjalny enzym i ftalocyjaninę kobaltową jako katalizator.

Wszystkie bioczujniki analizujące poziom glukozy, począwszy od pierwszego opracowanego w 1962 roku przez Clarka i Lyonsa, kończąc na nowoczesnych miniaturowych nanotechnologicznych czujnikach, wykorzystują ten sam zintegrowany z elektrodą, naturalny enzym reagujący z glukozą, oksydazę glukozową

– opisuje prof. John P. Hart z University of West of England.

Jedyne, co przez lata się zmieniło, to wielkość bioczujnika i sposób, w jaki jest on produkowany.

Sukcesem grupy badawczej profesora Johna P. Harta jest opracowanie takiego składu chemicznego tuszu stosowanego przy druku bioczujników, który nie wymaga skomplikowanej obróbki chemicznej po naniesieniu drukarką warstwy aktywnej, zawierającej enzym oksydazę glukozową.
Naukowcy określili okres przydatności do użycia drukowanego bioczujnika na 550 dni po wyprodukowaniu urządzenia.

Źródła: ScienceDirect, elsevier.net

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *