Gen, który podwaja ryzyko cukrzycy

0
1464

Częsta mutacja jednego z genów dwukrotnie zwiększa ryzyko cukrzycy – informuje „Journal of Molecular Medicine.”International Journal of Molecular Medicine
Jak wykazał zespół prof. Steve’a Humphriesa z University College w Londynie, osoby z dwiema kopiami zmutowanego genu TCF7L2 były dwukrotnie bardziej narażone na cukrzycę typu II niż osoby bez tej mutacji. Wydaje się, że czynniki genetyczne mogą podnosić ryzyko cukrzycy przynajmniej w tym stopniu, co uważana za czynnik o największym znaczeniu otyłość.

Badania przeprowadzono na 2676 zdrowych europejskich mężczyznach w średnim wieku, których obserwowano przez 15 lat. W tym czasie u 158 z nich pojawiła się cukrzyca typu II. Okazało się, że osoby z jedną kopią genu TCF7L2 były zagrożone cukrzycą o 50 procent bardziej, a z dwiema kopiami – aż o 100 procent bardziej.

Funkcja genu TCF7L2 nie została dotąd dokładnie poznana, jednak przypuszczalnie wpływa on na trzustkę. Pojedynczą kopię zmutowanego genu ma około 40 procent ludności świata, zaś dwie kopie – około 10 procent.

Cukrzyca typu II rozwija się u osób dorosłych, zwłaszcza otyłych. Często jest późno rozpoznawana, a nieleczona lub leczona źle prowadzi do uszkodzenia oczu, nerek, nerwów, serca i dużych naczyń.

źródła: Onet, BBC, UCL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.