Hormon odpowiedzialny za zaburzenia poznawcze

0
1229

Nature NeuroscienceZwiększenie poziomu hormonu stresu, kortykosteronu w wyniku cukrzycy, prowadzi do obniżenia powstawania nowych neuronów w mózgu i zaburza pamięć u gryzoni – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature Neuroscience”.
Autorzy pracy mają nadzieję, że regulacja poziomu podobnego hormonu u pacjentów z cukrzycą pomoże przeciwdziałać problemom poznawczym u ludzi z wysokim poziomem glukozy we krwi. Dotychczas mechanizm prowadzący do zaburzeń możliwości poznawczych u pacjentów chorych na cukrzycę nie był znany.

Mark Mattson wraz z kolegami z National Institute on Aging w Baltimore wykazał, że obniżenie hormonu o nazwie kortykosteron u gryzoni chorych na cukrzycę odwraca niektóre objawy choroby, takie jak zmniejszenie powstawania nowych neuronów w mózgu, zaburzenia w plastyczności synaptycznej i pamięci; a tym samym przywraca prawidłowe działanie mózgu chorych zwierząt.

Autorzy pracy podkreślają, że problemy wynikające z podwyższenia poziomu kortykosteronu w mózgu nie są związane z działaniem i produkcją insuliny. Takie same wyniki badacze otrzymali w wyniku obniżenia poziomu hormonu w modelu cukrzycy opornej na insulinę.

Naukowcy wykazali również, że przywrócenie prawidłowej pracy mózgu u chorych na cukrzycę zwierząt przez obniżenie poziomu kortykosteronu, można całkowicie odwrócić podając im wysokie dawki kortykosteronu. To doświadczenie ostatecznie potwierdziło ich odkrycie i fakt, że to właśnie ten hormon jest głównym winowajcą zaburzeń neuronalnych u cukrzyków.

Teraz niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań i sprawdzenie czy taki sam mechanizm funkcjonuje u ludzi, jeśli tak – opracowanie terapii dla cierpiących na zaburzenia poznawcze cukrzyków nie powinno być trudne.

Źródła: Onet i Nature Neuroscience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.