Ilu pokusom można się oprzeć?

0
1358

MaxMilli0n/stock.xchngJak pokazują ostatnie badania, mamy ograniczoną ilość sił na oparcie się pokusom. Jeżeli zużyjemy całą naszą energię samokontroli na oparcie się jednej pokusie, nie zostaje nam jej już ani trochę, aby stawić czoła kolejnej.

Na przykład: jeśli całe pokłady naszej energii poświęciliśmy na oparcie się pokusie przejedzenia, prawdopodobnie nie będziemy w stanie oprzeć się chęci posiedzenia przed telewizorem zamiast pójść poćwiczyć. I to wyczerpanie energii jest potwierdzone przez osłabioną aktywność elektryczną w tej części mózgu, która powiadamia nas o tym, że zaczynamy sobie odpuszczać.

Aby to odkryć, naukowcy poprosili 40-tu studentów, aby przez 10 minut tłumili swoje emocje w czasie oglądania przygnębiającego filmu. Założeniem było, aby wyczerpać ich samokontrolę na skutek zużycia jej w całości do odpierania emocji. Uczestnicy zostali następnie poproszeni o wykonanie innego zadania, które wymagało samokontroli. Im lepiej dany uczestnik poradził sobie z tłumieniem emocji w czasie oglądania filmu, tym miał gorszy wynik przy drugim zadaniu.

EEG wykonane w czasie drugiego zadania pokazało osłabioną aktywność tej części mózgu, która daje nam znak, że „zbaczamy z właściwej drogi”, to znaczy dostajemy informację kiedy nie dajemy rady wykorzystać samokontroli. Gdy te układy nerwowe zostają zablokowane, nie mogą nas ostrzec, że istnieje rozbieżność między naszymi czynami a celami.

mjw/stock.xchngTak więc siedzimy otępiali przed telewizorem, po tym jak przez cały dzień mężnie opieraliśmy się pokusie jedzenia i nic nie dochodziło do tej części mózgu, która ma nam podpowiedzieć, że zapominamy o naszym planie ćwiczeń fizycznych.

Co z tego wynika dla diabetyków? Przecież większość z nas cały czas walczy z pokusą zjedzenia czegoś, co jest nieodpowiednie albo tłumi złość na chorobę. Może teraz bardziej świadomie i z większą wyrozumiałością będziemy podchodzić do naszych słabości? A stąd już prostsza droga do lepszej samokontroli.

Źródło: diabeteshealth.com, zdjęcia: stock.xchng, tłumaczenie: Monika Szurdyga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.