Internetowy System Kontroli Glikemii

Jak podaje agencja Reuters Health (Nowy Jork) Internetowy System Kontroli Glikemii jest lepszy do przeprowadzania regularnych wizyt lekarskich, kontroli poziomu cukru we krwi i osiągania optymalnych i stabilnych profili glikemii, tak wynika z długoterminowego badania grupy pacjentów z cukrzycą, którzy skorzystali z systemu.

„Pilnie potrzebujemy znaleźć nowy system do efektywnej kontroli glukozy we krwi i myślimy, że Internetowy System Kontroli Glikemii mógłby być kluczem do rozwiązania powiązanych z cukrzycą problemów”

– powiedział agencji Reuters Health Dr Jae-Hyoung Cho z Catholic Uniwersity of Korea w Seulu.Dzięki systemowi pacjenci będą mogli się logować na specjalnej stronie internetowej, gdzie będą aktualizować uzyskiwane w domu poziomy cukru na przygotowanych indywidualnych kartach pacjenta on-line. Pacjenci będą mogli również wysyłać do wirtualnych skrzynek pocztowych – ich indywidualnych „dostawców” opieki zdrowotnej – pytania, uwagi oraz dodatkowe informacje, które mogą wpływać na aktualizowane przez nich poziomy glikemii.

Personel medyczny, który będzie się składał z 3 lekarzy, pielęgniarki oraz dietetyka będzie kontrolował codziennie system i wysyłał stosowne porady na podstawie analizy przesyłanych wyników i informacji.

W badaniu, z którego raport ukazał się w grudniowym wydaniu Diabetes Care, Dr Cho wraz z kolegami wyznaczył przypadkową grupę 80 pacjentów z cukrzycą typu 2 z różnego stopnia zróżnicowanymi poziomami glikemii. Część z nich korzystała z konwencjonalnych wizyt lekarskich co 3 miesiące, pozostała część korzystała z Internetowego Systemu Kontroli Glikemii.

Podczas tego badania, średnie wartości glikemii a także odchylenia w profilach glikemii znaczącą obniżyły się w grupie korzystającej z Internetowego Systemu Kontroli Glikemii w porównaniu z grupą kontrolną korzystającej z normalnych wizyt w gabinecie lekarskim.
Internetowy System Kontroli Glikemii jest wygodny zarówno dla pacjentów jak i lekarzy i pozwala w tym samym czasie na zasadzie sprzężenia zwrotnego między lekarzami i ich pacjentami.

„To sprzężenie zwrotne oraz komunikacja może odgrywać istotną rolę dla polepszenia samo motywacji i samodzielnej kontroli poziomu cukru we krwi”

– powiedział Dr Cho.

Ciekawi jesteśmy kiedy w Polsce powstanie podobny system. Na razie można tylko sobie pobrać dane z pompy insulinowej lub glukometru za pomocą np SmartPix-a i wysłać mailem do lekarza 🙂

Misiek

Źródło: Diabetes Care, December 2006

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *