Jeszcze więcej genów cukrzycy

0
1379

Nature Genetics

Naukowcy znaleźli cztery geny ściśle powiązane z występowaniem u człowieka cukrzycy typu 2. Namierzone przez uczonych zostało kolejnych sześć.

Odkrycia dokonał zespół amerykańskich i fińskich uczonych, który przebadał materiał genetyczny pochodzący od ponad 32 tys. ochotników zarówno zdrowych, jak i chorych na cukrzycę typu 2.
Na ten rodzaj cukrzycy choruje na świecie około 200 mln ludzi. Rozwija się ona stopniowo zazwyczaj u osób po 40. roku życia, często mających nadwagę. Jednak ostatnio obserwuje się narastającą falę zachorowań u ludzi znacznie młodszych, a nawet u dzieci.

Istotą choroby jest spadek wrażliwości tkanek organizmu na insulinę, hormon regulujący poziom glukozy we krwi. Źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych dla życia powikłań.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że oprócz otyłości, złej diety i braku aktywności fizycznej geny też odgrywają ważną rolę w rozwoju tego schorzenia – osoby, których rodzic albo rodzeństwo cierpi na cukrzycę, mają 3,5 razy większe ryzyko zachorowania.

Nowo odkryte geny to: IGF2BP2, CDKAL1, CDKN2A i B, oraz miejsce na chromosomie 11, które do tej pory było znane z tego, że nie zawiera żadnych genów (możliwe, że jest to jakiś element regulatorowy, który steruje innymi genami).

Wiadomo już, że osoby posiadające dwie kopie ryzykownego wariantu CDKAL1 są dwukrotnie bardziej narażone na cukrzycę typu II niż osoby z jedną kopią. Na razie funkcje genu CDKAL1 nie są znane.

– Takie badania genetyczne otwierają drzwi do indywidualnego leczenia pacjentów – powiedział Elias A. Zerhouni, dyrektor amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia. – Geny są bowiem doskonałym celem dla nowych leków. Ich poznanie to także szansa na stworzenie metody zapobiegania rozwojowi choroby.

Prace ukazały się w dwóch prestiżowych pismach naukowych “Nature Genetics” i “Science”

Misiek

Źródło: Gazeta Wyborcza, Margit Kossobudzka, 27.04.2007.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.