Urządzenie do ciągłego pomiaru glikemii przez 7 kolejnych dni zostało zaakceptowane przez Food and Drug Administration (FDA, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków)
System STS-7, wyprodukowany przez firmę z San Diago w Californii, pozwala na kontrolę glikemii przez 7 kolejnych dni. Dostępne do tej pory na rynku urządzenia do ciągłego monitoringu glikemii mierzyły poziom cukru tylko przez 3 dni (red: jak wiemy z doświadczenia 3 dni są bardzo umowne i w polskich warunkach każdy używa wkłuć tak długo jak to możliwe).
Poniżej zamieszczam link do sprawozdania z konferencji prasowej podczas której przedstawiono i zaakceptowano w/w urządzenie:
http://www.fda.gov/bbs/topics/NEWS/2007/NEW01647.html
Urządzenie STS-7 pozwala na kontrolę glikemii co 5 minut przez 7 kolejnych dni. To oznacza, że może być on stosowany zarówno przez osoby chore na cukrzycę typu 1 jak i 2 pozwalając na lepsze kontrolowanie i utrzymanie zbliżonych wartości glikemii niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas rzadziej wykonywanych standardowych badań cukru we krwi pobranej z opuszka palca, niejednokrotnie hipo- i hiperglikemie mogą być „niezauważalne”.
STS-7 daje nam bardziej dokładny obraz aktualnych wartości glukozy we krwi, co pozwala jego użytkownikom na lepszą kontrolę i utrzymanie wartości glukozy we krwi w docelowych zakresach norm.
Utrzymujące się wysokie wartości glukozy we krwi mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, szczególnie oczu, nerek oraz obwodowych naczyń kończyn dolnych. Ciągły pomiar glikemii pozwala na lepszą kontrolę poprzez zastosowanie alarmów sygnalizujących znaczące wzrosty lub spadki glikemii.
Informacja o długotrwale utrzymujących się podwyższonych wartościach glikemii we krwi pozwala na zapobieganie późniejszym komplikacjom takim jak: retinopatia, neuropatia, nefropatia, której pojawiają się z czasem.
Informacja i zbyt niskich wartościach glikemii może być sygnałem do spożycia przekąski węglowodanowej lub pozwala na zapobieganie niebezpiecznym hipoglikemią z wyprzedzeniem. Jest to szczególnie przydatne jeśli hipoglikemia jest nie wyczuwalna przez chorego.
Jednakże pomimo stosowania ciągłego monitoringu glikemii, nadal niezbędne jest dokonywanie pomiaru cukru poprzez nakłucie palca aby dokładnie określić dawkę przyjmowanej insuliny.
System STS-7 umożliwia także pobieranie, przechowywanie i dalsze przetwarzanie danych. Wprowadzenie urządzenia STS-7 na rynek (zapewne amerykański) jest planowane na początek lipca 2007 roku. Jego szacowany koszt będzie wynosił ok. 800$ (ok. 2250 PLN). Odpowiednie sensory należy kupować oddzielnie.
Misiek
Źródło: About.com:diabetes, Debra Manzella, 12.06.2007.
http://www.fda.gov/cdrh/mda/docs/p050012.html
zdjęcie: Insulin Factor
Dodaj komentarz