Kto pomoże dzieciom chorym na cukrzycę?

4
1864
Minister zdrowia Ewa Kopacz
Aby służyć pomocą dziecku, szczególnie temu posiadającemu pompę insulinową, trzeba rodzicom tłumaczyć jak są groźne i jak wiele kosztują powikłania cukrzycy niekontrolowanej czy źle leczonej, i właśnie tym rodzicom trzeba powiedzieć jak ważna jest współpraca z białym personelem mówiła na konferencji minister zdrowia Ewa Kopacz

W dniach 9-11 kwietnia odbyła się w Gdańsku XII Konferencja Cukrzycy Typu 1. Jest to najstarsza i najbardziej szacowna impreza omawiająca problemy chorych z cukrzycą typu 1. Organizuje ją Sekcja Pediatryczna Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i w tym roku na inauguracji wypowiadała się minister zdrowia Ewa Kopacz.

Konferencja Cukrzyca typ 1

Minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że do poprawy opieki nad dziećmi chorymi na cukrzycę przyczyni się zatrudnienie w szpitalach edukatora, czyli specjalisty, który pomagałby chorym dzieciom i ich rodzicom.

Kopacz zapowiedziała wprowadzenie programu umożliwiającego zdobycie uprawnień edukatora i wpisanie takich umiejętności do katalogu zawodów medycznych. Będzie mogła je zdobyć każda osoba o wykształceniu medycznym, nie tylko lekarze – zaznaczyła.

Zdaniem Kopacz obecny system kształcenia lekarzy i średniego personelu medycznego nie przygotowuje w tym zakresie do pomocy chorym na cukrzycę. Edukator będzie zatrudniony na oddziale diabetologicznym.

Zatrudnianie edukatora, poprzedzone przyjęciem odpowiedniej ustawy, ma być wdrażane od przyszłego roku.

Gdański Uniwersytet Medyczny ma być pierwszym ośrodkiem w kraju kształcącym edukatorów. Minister przewiduje, że drugi taki ośrodek mógłby powstać na południu kraju.

Według Kopacz pomiędzy lekarzem a chorym dzieckiem brakuje edukatora.
– Aby służyć pomocą dziecku, szczególnie temu posiadającemu pompę insulinową, trzeba rodzicom tłumaczyć jak są groźne i jak wiele kosztują powikłania cukrzycy niekontrolowanej czy źle leczonej, i właśnie tym rodzicom trzeba powiedzieć jak ważna jest współpraca z białym personelem –

Minister zdrowia Ewa Kopacz
Aby służyć pomocą dziecku, szczególnie temu posiadającemu pompę insulinową, trzeba rodzicom tłumaczyć jak są groźne i jak wiele kosztują powikłania cukrzycy niekontrolowanej czy źle leczonej, i właśnie tym rodzicom trzeba powiedzieć jak ważna jest współpraca z białym personelem mówiła na konferencji minister zdrowia Ewa Kopacz

powiedziała minister podczas briefingu.

Kopacz przypomniała, że w całym kraju 1600 chorych dzieci posiada pompy insulinowe. Ich zakup od 2009 r. został sfinansowany przez NFZ w ramach programu „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej”.

Szacuje się, że w Polsce mamy 2,6 mln chorych na cukrzycę, w tym insuliną leczonych jest około 450-500 tys. (wg Konsultanta Krajowego w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. nauk med. Krzysztofa Strojka).

Zdaniem specjalistów uczestniczących w konferencji w Gdańsku, występuje wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród dzieci i młodzieży.

Plaga XXI wieku – tak o tej chrobie mówił prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Władysław Grzeszczak. Ocenia się, że na świecie na cukrzycę choruje obecnie prawie 300 mln osób. W opinii Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IFD), jeśli dotychczasowe tempo wzrostu zachorowań się utrzyma, to w 2030 r. na cukrzycę będzie cierpieć 435 mln osób na świecie.

– Zachorowanie dziecka na cukrzycę oznacza, że średnio będzie ono żyło o 20 lat krócej, oznacza też ogromne pogorszenie jakości życia

– podkreślił prof. Grzeszczak.

Cukrzyca jest to poważne zaburzenie metaboliczne, które objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Występują dwa podstawowe typy choroby – typ I i typ II – różnią się między sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia. Aż 90 -95 proc. przypadków stanowi cukrzyca typu II, ściśle związana z otyłością i siedzącym trybem życia

Źródło: AP, TSz/09.04.2010 21:43 Onet

4 KOMENTARZE

  1. „Kopacz przypomniała, że w całym kraju 1600 chorych dzieci posiada pompy insulinowe. Ich zakup od 2009 r. został sfinansowany przez NFZ …”
    czy ja źle zrozumiałem, czy p. minister nie zauważyła że dzieci posiadają też pompy zafundowane przez WOŚP?

  2. Ciekawy jestem czy ministerstwo w ogóle ma pojęcie o rynku pomp insulinowych w Polsce. Ile kupują ludzie, ile ufundowały fundacje itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.