Pojawił się lutowy numer pisma Diabetyk. Jak zwykle na czasie i po zmianie szaty graficznej czyta sie go z wieksza przyjemnoscią. Przedstawiamy skrót treści i zapraszamy do czytania:
TEMAT MIESIĄCA: Systemy ciągłego monitorowania – co nowego?
Dążenie do normoglikemii w celu zapobiegania przewlekłym powikłaniom cukrzycy, może skutkować tendencją do częstszych niedocukrzeń. Pomóc w rozwiązaniu tej pozornej sprzeczności mogą systemy ciągłego monitorowania glikemii. Urządzenia aktualnie dopuszczone do praktyki klinicznej są urządzeniami działającymi na zasadzie pół inwazyjnej, pomagają zarówno w unikaniu hiperglikemii, jak i hipoglikemii, są szczególnie użyteczne dla pacjentów nie odczuwających objawów zwiastunowych związanych ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Ograniczeniem szerokiego stosowania tego typu urządzeń, szczególnie na rynku polskim, jest ich cena i stosunkowo wysokie koszty utrzymania
WYWIAD Z AUTORYTETEM
- Program prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Strojkiem, Konsultantem Krajowym w dziedzinie diabetologii
– W pierwszej kolejności przewidziano realizację trzech elementów: rozpoczęcie uporządkowanego szkolenia przed- i podyplomowego; wdrożenie pewnych działań promocyjnych w zakresie promocji zdrowego stylu życia, oraz przygotowanie prac studialnych do rejestru. A rejestr to dosyć duże i trudne przedsięwzięcie. Ta baza danych ma bowiem objąć milion czy półtora miliona ludzi i dodatkowo uwzględnić wiele parametrów, co jest niełatwym zadaniem. Trzeba to bardzo precyzyjnie zaprojektować, a następnie nadać temu kształt informatyczny. I na tym etapie w tej chwili jesteśmy, czyli rozpoczęliśmy Program, aczkolwiek na jego wyniki, co jest zupełnie naturalne, trzeba będzie poczekać kilka lat.
MEDYCYNA
- Przygotowanie do leczenia osobistą pompą insulinową
Jakość leczenia i dobre wyniki insulinoterapii w dużej mierze uzależnione są od odpowiedniego przygotowania pacjenta do tej formy leczenia. Niezbędne jest doświadczenie ośrodka diabetologicznego, zarezerwowanie przez przyszłego użytkownika pompy odpowiedniej ilości czasu i szkolenie w zakresie obsługi technicznej pompy i funkcjonalnej insulinoterapii.
Wskazane jest, aby pacjenci leczeni metodą konwencjonalną w pierwszej kolejności zostali ustawieni na metodzie intensywnej.
Na podstawie znajomości ogólnych zasad funkcjonalnej terapii można wprowadzać reguły dawkowania insuliny w ciągłym podskórnym wlewie. - Retinopatia cukrzycowa
- Opatrunki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej (2)
- Poznaj swój organizm – Układ oddechowy
Można wyróżnić wiele metod służących ocenie funkcjonowania układu oddechowego.
Podstawą jest zawsze zadanie odpowiednich pytań ukierunkowanych na wspomniany układ (tzw. wywiad lekarski).
Wiele nieprawidłowości lekarz może zobaczyć gołym okiem. Należy zawsze zwrócić uwagę na budowę klatki piersiowej, na to czy dana osoba prawidłowo oddycha, czy nie ma sinicy. Ponadto ważnym objawem są tzw. palce pałeczkowate mogące świadczyć o patologii w układzie oddechowym.
Osłuchując klatkę piersiową stetoskopem lekarz może wysłuchać objawy świadczące o zapaleniu płuc, oskrzeli, czy innych chorobach tego układu. Wiele informacji może dostarczyć także „opukanie” klatki piersiowej.
DZIECI I MŁODZIEŻ
- Przepisy dla osób leczonych za pomocą pomp insulinowych
Tym razem prezentujemy gotowe przepisy na przyrządzenie hamburgera, sałatki z piersi kurczaka i pysznego deseru brzoskwiniowo-jogurtowego, a wszystko wyliczone, obliczone i rzec można – podane na tacy.
DIETA, ODŻYWIANIE
- Polecane źródła witaminy B6 w zdrowej kuracji odchudzającej
- Najzdrowsze produkty dla osób z cukrzycą – Płatki owsiane (NOWY CYKL!)
Płatki owsiane można nazwać dietetyczną gwiazdą wśród produktów zbożowych. Są one polecane wszystkim, ale szczególnie osobom z cukrzycą, również tym, które się odchudzają.
Kaloryczność płatków owsianych, podobnie jak wszystkich produktów zbożowych jest stosunkowo duża, ale dzięki dużej zawartości błonnika (7 g w 100 g) zjedzenie ich zaspokaja uczucie głodu na długi czas. Za cenę 110 kcal z 2 łyżek płatków plus 60 kcal ze 150 ml chudego mleka, czyli w sumie 170 kcal zyskujemy bogactwo składników odżywczych i sytość do następnego posiłku. Tajną bronią płatków owsianych przed nadwagą jest to, że błonnik zwiększa objętość dania, ale nie zwiększa jego kaloryczności. Błonnik nie jest bowiem trawiony i nie dostarcza kalorii.
BLIŻEJ NATURY
- Ajurweda – matka medycyny
Medycyna ajurwedyjska potrafi rozpoznać chorobę narządu już przy nieznacznych zmianach w stanie psychicznym czy emocjonalnym pacjenta. Stan umysłu jest ściśle związany ze stanem stanu ciała i odwrotnie. Większość schorzeń ma swoje źródło w naszym stanie emocjonalnym i psychicznym – ostatnio również medycyna zachodnia zauważa wpływ stanów emocjonalnych, np. stresu, na rozwój choroby.
Stan wewnętrznej kondycji naszego organizmu można określać na podstawie wielu specyficznych zewnętrznych oznak. Informacje odczytujemy przede wszystkim z pulsu (podobno istnieje ponad 20 jego różnych rodzajów), stanu skóry i oczu. Palce ręki (lub stopy) mówią również wiele o kondycji poszczególnych organów: np. kciuk (paluch) świadczy o stanie mózgu i głowy, palec wskazujący o zdrowiu płuc, środkowy – jelit, serdeczny – nerek, a mały o kondycji serca.
WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO
- Pielęgniarstwo diabetologiczne – nowe zadania
- Krótki przegląd zmian w podatkach i wybranych świadczeniach w 2007 r.
Młode matkiOd 19 grudnia 2006 r. wydłużono urlop macierzyński. Obecnie wynosi on 18 tygodni po pierwszym porodzie oraz 20 tygodni przy każdym następnym, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie – 28 tygodni. Dłuższy urlop macierzyński przysługuje mamom, które urodziły dziecko po 19 grudnia ub. r. oraz tym, które w tym czasie przebywały już na urlopie. W sprawie wydłużenia urlopu macierzyńskiego nie trzeba składać żadnych wniosków, jest on wydłużany na mocy zapisów w ustawie.
- Cukrzyca w Pakistanie
Cukrzyca jest w Pakistanie chorobą szeroko rozpowszechnioną, występującą u około 12% społeczeństwa. Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn. Jej szybkie rozpowszechnienie spowodowane jest głównie przez brak wystarczającej liczby placówek medycznych w kraju.
W Pakistanie dominacja płci męskiej w społeczeństwie jest bardzo widoczna. Kobiety w tym kraju cieszą się jedynie drugorzędnym statusem w domu i wśród otoczenia. W dużej mierze nie potrafią one czytać ani pisać, tak więc dotarcie do nich z różnymi materiałami informacyjnymi promującymi zdrowy styl życia jest praktycznie niemożliwe. To oczywiście odbija się na stanie ich zdrowia. Co gorsza, pójście kobiety do lekarza uważane jest w tamtych rejonach za obrazę dla mężczyzny. Dlatego też wiele kobiet umiera w domu w czasie porodu lub z powodu przewlekłych chorób.
Dodaj komentarz