Na zdrowie: Miodoterapia na stopę cukrzycową

2
1602

Cukrzyca jest jedną z tych chorób, które nieleczone lub nieodpowiednio kontrolowane, zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

Powstawanie niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych powoduje wiele powikłań, jednych z najczęstszych jest uszkodzenie nerwów obwodowych i niedokrwienie kończyn dolnych, tzw. stopa cukrzycowa. Choroba ta grozi choremu amputacją kończyn i trwałym kalectwem. Neuropatia cukrzycowa nie pojawia się od razu, ale po kilku latach trwania choroby, w momencie złego wyrównania glukozy we krwi. Pierwszym jej objawem są zaburzenia czucia w palcach, które następnie obejmuje całą stopę, a także drętwienie i pieczenie skóry stóp.

Urazy prowadzące do owrzodzeń i martwicy skóry mogą powodować nawet zbyt ciasne buty, czego oczywiście osoba z neuropatią nie dostrzeże, bo nie odczuwa bólu w zaatakowanych chorobą naczyniach.

Aby zmniejszyć zagrożenie neuropatią, należy usunąć przyczynę, czyli wyrównać poziom cukru we krwi, a także poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz wyeliminować nadciśnienie. Jeśli jednak dojdzie już do owrzodzeń stóp, należy oczyścić powierzchnię skóry z bakterii, usunąć martwe komórki i nałożyć grubą warstwę miodu – tak radzą naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Jennifer Eddy, kierująca badaniami, twierdzi, że takie działanie czyni cuda, w ten sposób uratowała 6 owrzodzonych stóp pacjentów.

– Miód ma kwasowy odczyn i zabija patogeny, dlatego jest skuteczny.

– Ponadto to metoda o wiele tańsza od innych, klasycznych metod leczenia stopy cukrzycowej

– zachwala Eddy.

Ciekawi jesteśmy jakie są wasze doświadczenia z dbaniem o stopy? Piszcie i komentujcie proszę.

Misiek

 

Źródło: Na zdrowie, 19.05.2007.

2 KOMENTARZE

  1. Od przeszło dwudziestu lat choruję na cukrzycę typu 1.Ze względu na stopę cukrzycową przeszłam kilka amputacji palców.Przetestowałam wiele różnych preparatów,antybiotyków ,żeli ,maści.Ostatnio otrzymałam od lekarza na receptę roztwór srebra robiony w aptece i nawet niedrogi.Suchą skórę wokół rany a raczej dziury smarowałam sudocremem .Dziura w palcu ,której nie mogłam pozbyć się przez kilka m-cy zniknęła.Może to tez zasługa insuliny lantus i humalog.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.