Novo Nordisk wsparło tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

0
1426

14 stycznia 2007 roku odbył się XV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego firma Novo Nordisk wsparła akcję skierowaną do dzieci z cukrzycą. Już od pięciu lat fundacja Jurka Owsiaka realizuje Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą i na ten cel firma Novo Nordisk przekazała w tym roku kwotę 300 tysięcy złotych.

Pompy insulinowe to niewielkie urządzenia, pozwalające kontrolować poziom cukru we krwi i automatycznie podawać do organizmu insulinę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Dziecko zaopatrzone w taki aparat może być bardziej samodzielne i jak zdrowi rówieśnicy, po prostu cieszyć się dzieciństwem. Ma to niebagatelne znaczenie także dla rodziców.

Firma Novo Nordisk wsparła również bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”, którego główną ideą była strona praktyczna życia z cukrzycą a mianowicie, żeby na opakowaniach żywności zaczęto umieszczać równoważniki węglowodanowo – białkowo – tłuszczowe. Te informacje są istotne dla osoby z cukrzycą, która stale przelicza ilość spożywanych produktów, aby precyzyjnie dobrać dawkę insuliny. Bieg miał symboliczny charakter a wzięło w nim udział ok. 2000 osób, które biegnąc w pomarańczowych koszulkach solidaryzowały się z głównym przesłaniem tego niezwykłego wydarzenia.

Firma Novo Nordisk, jedyny producent nowoczesnych insulin spośród firm-partnerów WOŚP, również aktywnie włączyła się w organizację finału. W specjalnie przygotowanym namiocie każdy mógł dokonać bezpłatnego pomiaru poziomu glikemii oraz zmierzyć ciśnienie. Przy stoliku Novo Nordisk osoby z cukrzycą mogły wykonać test na tzw. hemoglobinę glikowaną HbA1c, czyli badanie oceniające długoterminową kontrolę cukrzycy. Można było uzyskać fachową poradę oraz otrzymać wyczerpujące materiały edukacyjne na temat choroby.

W trakcie dokonywanych badań, aż 30 osób z cukrzycą uzyskało niepokojące wyniki; u „rekordzisty” stwierdzono niebezpieczny dla zdrowia wynik 14 % HbA1c przy normie poniżej 6,1%, świadczący o nieleczonej lub źle kontrolowanej cukrzycy. Równie alarmujące były wyniki osób „zdrowych”: aż 10 % z 300 osób, które wykonały podstawowe badanie na zawartość cukru we krwi, uzyskało wynik świadczący o podwyższonym poziomie cukru we krwi, który może wskazywać na nieuświadomioną cukrzycę. Osoby te zostały poproszone o jak najszybszy kontakt z lekarzem. Trudno o lepsze potwierdzenie, jak powszechnym – i jednocześnie wciąż lekceważonym – problemem jest cukrzyca.
Firma Novo Nordisk była także obecna podczas wielkiego Finału w studio TVP2.

„Sam jestem chory na cukrzycę, więc wiem jak trudne jest życie z tą chorobą. Dorośli sobie z nią radzą, dzieciom trzeba pomóc. Pomoc chorym i edukacja są wpisane w misję naszej firmy” – powiedział Jerzy Gruhn – dyrektor generalny Novo Nordisk. „Skromny gość, który dał na dzieci 300 tysięcy złotych” – skomentował z właściwym sobie wdziękiem Jerzy Owsiak.

Przekazanie darowizny na zakup pomp insulinowych dla WOŚP to jedna z wielu inicjatyw na rzecz osób z cukrzycą, które podejmowała i wciąż podejmuje firma Novo Nordisk w Polsce. Producent nowoczesnych insulin i systemów do ich podawania znaczne środki przeznacza na edukację pacjentów i środowisko medyczne – na te cele w ciągu ostatnich kilku lat firma Novo Nordisk przeznaczyła ponad 30 milionów złotych. Novo Nordisk wspiera również statutową działalność stowarzyszeń chorych na cukrzycę, organizację obozów dla dzieci z cukrzycą oraz domy dziecka. Niesie pomoc tym organizacjom, które angażują się i inicjują aktywności na rzecz osób dotkniętych tą chorobą.

Misiek

 

Źródło: NovoNordisk Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.