Nowe oprogramowanie wyśledzi cukrzycę

1
1259

bjgp_07.gifBrytyjski lekarz opracował oprogramowanie, dzięki któremu można będzie wcześniej wykryć nawet pół miliona przypadków cukrzycy – informuje „British Journal of General Practice”.
Doktor Tim Holt z University of Warwick wspólnie z kolegami z Nottingham University stworzył prosty program typujący osoby z nieprawidłowymi wartościami cukru we krwi, na które nie zwrócili dostatecznej uwagi lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Czasami badanie poziomu cukru jest tylko dodatkiem, a lekarz zaaferowany zasadniczą chorobą nie zauważa jego podwyższonego wyniku. Niekiedy sam pacjent lekceważy podwyższony cukier i nie zgłasza się na kolejne badaniu, bo problem wydaje mu się nieistotny.

Działanie programu wypróbowano na 3,6 miliona zapisów z uniwersyteckiej bazy danych. Udało się znaleźć 33 tysiące osób z wynikami na pograniczu cukrzycy i 3700 osób z jej poważnym podejrzeniem. Nawet we własnej praktyce dr Holt znalazł sześć podejrzanych osób, a jedna z nich – Peter Alexander- jest już leczony na cukrzycę. W skali całej Wielkiej Brytanii można by w ten sposób zidentyfikować około pół miliona osób na pograniczu cukrzycy i 60 000 z poważnym jej podejrzeniem.

Wczesne rozpoznanie ma w przypadku cukrzycy duże znaczenie – dzięki niemu można wcześnie podjąć leczenie i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań – problemów z sercem, wzrokiem, nerkami a nawet amputacji kończyn.

Źródło: Onet PAP, PH /28.02.2008

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.