Nowe przeciwciało przewiduje cukrzycę typu 1

0
1755

tlgoa/stock.xchngNaukowcy odkryli czwarte przeciwciało – ZnT8 – które pomaga przewidzieć u kogo w późniejszych latach rozwinie się cukrzyca typu 1. Przez wykorzystanie trzech poprzednio odkrytych przeciwciał naukowcy mogli przewidzieć chorobę z 90-procentową trafnością. Po dodaniu czwartego przeciwciała wskaźnik trafności przewidywania wzrasta do 98%.

Pierwsze nowe przeciwciało odkryte po 10 latach – ZnT8 – znajduje się w komórkach wydzielających insulinę, a powiązane jest z mechanizmem uwalniania insuliny. 70% chorych na cukrzycę typu 1 ma obecne to przeciwciało, w przeciwieństwie do mniej niż 1% z grupy kontrolnej.

Naukowcy mają nadzieję, że przez zidentyfikowanie jeszcze kilku takich przeciwciał, możliwe będzie podniesienie trafności przewidywania w testach przeciwciał połączonych do 99,7%. W takim przypadku naukowcy będą mogli przebadać małe dzieci i wykryć cukrzycę na jej najwcześniejszym etapie.

Być może naukowcy będą mogli nawet wykorzystać ZnT8 w ramach terapii: testy na myszach ze skłonnością do cukrzycy ukazały, że podanie antygenu (molekuła, która stymuluje produkcję antyciała) jako szczepionki jest w stanie zapobiec rozwojowi cukrzycy u myszy.

Źródło: University of Colorado w Denver oraz Health Sciences Center, oryginalny tekst: diabeteshealth.com, tłumaczenie Monika Szurdyga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.