Ostrożnie z lekiem na cukrzycę Avandia

1
2384

Popularny lek na cukrzycę typu 2 może zwiększać ryzyko zawału serca – alarmują naukowcy z USA.

rozyglitazon-Avandia popularny lek na cukrzycęWprowadzenie leku na rynek w 1999 roku zostało przez wielu ekspertów uznane za przełom w walce z cukrzycą typu 2. Istotą tej choroby (cierpi na nią 200 mln ludzi na całym świecie) jest to, że komórki naszego organizmu są niewrażliwe na insulinę – główny hormon regulujący stężenie cukru w organizmie.

Właśnie temu przeciwdziała rozyglitazon. Zwiększa on wrażliwość komórek, głównie mięśniowych, na insulinę, co pomaga przywrócić poziom cukru do właściwego poziomu. Jak się szacuje, do dziś lek stosowało lub stosuje ponad 6 mln pacjentów na całym świecie. Wartość sprzedaży środka tylko w USA, sięgnęła w ubiegłym roku 2,2 mld dol.(wypisano ok. 13 mln recept).
W najnowszym numerze prestiżowego „New England Journal of Medicine” (NEJM) naukowcy z Cleveland Clinic dowodzą, że stosowanie rozyglitazonu może jednak wiązać się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zespół kierowany przez dr. Stevena Nissena przeanalizował 43 programy badawcze, w których udział wzięło w sumie 28 tys. pacjentów. Okazało się, że w przypadku chorych zażywających rozyglitazon ryzyko zawału serca było o 43 proc. większe niż u osób stosujących inne leki przeciwcukrzycowe lub w ogóle niestosujących takich środków.

Producent rozyglitazonu, firma GlaxoSmithKline, twardo broni leku i uważa, że korzyści z jego stosowania znacząco przewyższają potencjalne ryzyko. Z kolei amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że na razie nie zamierza podejmować żadnych kroków by wycofać środek z rynku. Przedstawiciele FDA poinformowali, że dysponują badaniami, których wyniki stoją w sprzeczności z tymi ogłoszonymi w „NEJM”. Zalecili jednak pacjentom, by do czasu wyjaśnienia sprawy konsultowali się ze swoimi lekarzami odnośnie dalszego stosowania rozyglitazonu.

W Polsce Avandia ze względu na wysoką cenę i brak refundacji jest stosowana przez znikomą liczbę chorych na cukrzycę.

Misiek

 

Źródła: Gazeta Wyborcza, Wojciech Moskal, 23.05.2007.
oraz NEJM

1 KOMENTARZ

  1. Brałem udział w próbie tego leku jako jeden z czterech w pewnym mieście na Podkarpaciu.Poziom cukru po użyciu avandii faktycznie niski.Przez ponad miesiąc na czczo nie przekraczał 97 mg/dl.Natomiast jako jedynemu po ponad miesiącu próby poziom trójglicerydów wzrósł do ok.700 jednostek.Zaprzestano badań z moim udziałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.