PEN – Co zrobić w przypadku hipoglikemii?

PEN - Co zrobić w przypadku hipoglikemii?

Uczeń, u którego wystąpiło obniżenie poziomu cukru nie powinien nigdy być pozostawiany ani wysyłany samotnie.
W przypadku umiarkowanych objawów, uczeń powinien otrzymać:
tabletki glukozy
sok
napój w puszce (koniecznie słodzony, nie może to być napój dietetyczny!).
Po kilkunastu minutach należy ponownie zmierzyć poziom cukru. Jeżeli nadal jest poniżej zakresu przewidzianego dla ucznia, należy powtórzyć działania.

Poważna hipoglikemia rzadko przydarza się w szkole. Łatwo jej zapobiec rozpoznając i odpowiednio reagując na już nieznaczne obniżenie poziomu glikemii. Jednak w przypadku wystąpienia poważnych objawów hipoglikemii, potrzebna jest natychmiastowa reakcja pielęgniarki szkolnej lub przeszkolonego personelu. Objawami mogą być: niemożność przełykania, utrata przytomności, gwałtowne ruchy. Po wystąpieniu poważnych objawów hipoglikemii, nigdy nie należy podawać uczniowi nic do ust, ponieważ może to spowodować zadławienie. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe podanie glukagonu. W tym czasie inna osoba powinna zadzwonić po pogotowie i powiadomić rodziców lub opiekunów dziecka. Jeżeli rodzice nie wyrażają zgody na podanie glukagonu, natychmiast należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Glukagon jest hormonem powodującym podniesienie poziomu glikemii we krwi poprzez uwolnienie glikogenu zgromadzonego w wątrobie.

Szczegóły dotyczące zasad podawania glukagonu należy uzgodnić przed przyjściem ucznia do klasy lub po zdiagnozowaniu choroby w trakcie pierwszego szkolenia. Jeżeli rodzice wyrażają zgodę na podanie glukagonu, powinien być przechowywany w stałym miejscu, do którego mają dostęp wszystkie osoby upoważnione do zrobienia zastrzyku i przeszkolone. Podanie tego hormonu nie spowoduje komplikacji, mimo iż po odzyskaniu przez dziecko świadomości, może spowodować nudności i wymioty. W przypadku poważnych objawów nie należy jednak zwlekać z jego podaniem – to może uratować życie.
Nie obawiaj się jednak. Takie sytuacje nie zdarzają się często i można im zapobiec dzięki sprawnie prowadzonym, rutynowym działaniom.

W następnym odcinku, kolejny artykuł serii: Kolejny problem: hiperglikemia?
PEN-okładka-dzieci i młodzież z cukrzyca w szkole
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:

    oddziałach i kołach PSD
    kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
    w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
    w Empikach
    u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych

Komentarze

2 odpowiedzi na „PEN – Co zrobić w przypadku hipoglikemii?”

  1. Awatar Ania
    Ania

    szkoda, że nauczyciele nawet nie chcą czytać tego typu rzeczy 🙁

  2. Awatar misia
    misia

    hej mam na imie ola i moja babcia ma cukszce prosze pomuszcie mi co majesc i wogule to muj numer gg to pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! natchmiastowa to numer piszcie i doradzajcie ;[ 67772287 y

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *