Prezentujemy kolejną część wydania specjalnego rodzinnego magazynu medycznego „PEN” poświęconego edukacji nauczycieli na temat cukrzycy i dzieci i młodzieży. Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób naszych czasów. Epidemiolodzy ostrzegają przed narastającą falą zachorowań. Na całym świecie na cukrzycę choruje obecnie około 180 mln osób. W Polsce ocenia się, że cierpi na nią około dwóch milionów osób, z czego połowa nie wie o chorobie i nie leczy.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, powodowaną przez brak lub niewłaściwe wykorzystywanie przez organizm insuliny – hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Osoby z cukrzycą mają podwyższony poziom glukozy (cukru) we krwi, ponieważ ich organizm nie produkuje insuliny, produkuje jej zbyt mało lub jest oporny na insulinę. Produkowana w komórkach beta trzustki insulina, umożliwia większości komórek naszego organizmu wykorzystywanie glukozy jako „paliwa”. Jej brak lub nieprawidłowe działanie pozbawia nasz organizm energii, a niewykorzystana glukoza gromadzi się we krwi. Duża ilość glukozy we krwi zmusza nerki do usuwania jej nadmiaru – pojawia się cukromocz i inne objawy choroby.
Kiedy organizm przestaje produkować insulinę, musi być ona dostarczana z zewnątrz w postaci zastrzyków insuliny lub za pomocą pompy insulinowej. W przypadku zaburzeń wydzielania insuliny i przyswajania cukru, stosowane są leki doustne i/lub zastrzyki insuliny. Jednak stosowanie tych leków nie prowadzi do wyleczenia cukrzycy.
Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale systematyczne stosowanie odpowiedniej terapii umożliwia choremu prawidłowe funkcjonowanie. Prawidłowe i systematyczne leczenie jest niezbędne w terapii cukrzycy. Zaniedbana, może powodować poważne powikłania zdrowotne, w tym choroby układu krążenia, wzroku, nerek. Cukrzyca jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych, utraty wzroku u osób dorosłych. Niektóre z tych problemów mogą wystąpić już u nastolatków, którzy na cukrzycę zachorowali we wczesnym dzieciństwie. Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, w których młody człowiek może właściwie dbać o swoje zdrowie. Nieoceniona w tym zakresie jest pomoc nauczycieli.
W następnym odcinku, drugi artykuł z serii: DWA OBLICZA CUKRZYCY?
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:
- oddziałach i kołach PSD
kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
w Empikach
u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych