Istnieją dwa główne typy tej choroby:
CUKRZYCA TYPU 1. Inaczej nazywana jest młodzieńczą lub insulinozależną. Pojawia się wtedy, gdy system immunologiczny niszczy komórki beta trzustki, co powoduje zahamowanie naturalnego wytwarzania insuliny. Ponieważ trzustka nie jest już w stanie produkować insuliny, osoby z cukrzycą typu 1. – aby żyć – muszą przyjmować kilkakrotnie każdego dnia insulinę lub stosować pompy insulinowe. Cukrzyca typu 1. pojawia się najczęściej u dzieci i młodych osób.
Objawy cukrzycy typu 1. rozwijają się najczęściej bardzo szybko. Są to m. in. duże pragnienie i częste oddawanie moczu, zwiększony apetyt, utrata wagi, zaburzenia widzenia. Dzieci mogą czuć się stale zmęczone i senne.
Mogą się również pojawiać nawracające infekcje. Nieleczona cukrzyca może wywołać kwasicę ketonową, co stwarza nawet zagrożenie życia.
Mimo wielu badań mechanizm powstawania cukrzycy typu 1. nie został do końca rozpoznany. Naukowcy nadal nie wiedzą, dlaczego system immunologiczny atakuje komórki beta trzustki i je niszczy. Uważa się, że za cukrzycę typu 1. odpowiadają czynniki genetyczne i środowiskowe. Identyfikacja czynników wywołujących proces autoimmunologiczny pozwoliłaby na zapobieganie cukrzycy typu 1. u wielu osób z grup ryzyka.
W następnym odcinku, drugi artykuł z serii: Dwa oblicza cukrzycy: cukrzyca typu 2
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:
- oddziałach i kołach PSD
kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
w Empikach
u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych
Do ilu cukier we krwi jest poprawny? W wieku od 12 do 15 lat?
cukier we krwi jest poprawny we wszystkich wiekach (też w wieku od 12 do 15 lat) gdy wynosi od 80 mg% do około 120 mg%. gdy człowiekowi zdrowemu zmierzy się cukier i będzie wynosił mniej więcej 170 mg% to nie znaczy że jestchory na cukrzycę. należy wtedy zmierzyć jeszcze raz i gdy wynik będzie taki sam to oznacza CUKRZYCA.