Polski lek na cukrzycę będzie opatentowany w USA

0
2198

Projekt polskiego innowacyjnego leku na cukrzycę typu 2, który pozytywnie przeszedł pierwszy etap procedury uzyskania patentu przez Amerykański Urząd Patentowy i otrzymał zawiadomienie o zamiarze udzielenia patentu – Notice of Allowance.

Oznacza to, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy lek, nad którego wynalezieniem pracują polscy naukowcy, objęty zostanie ochroną patentową w USA.

Notice of Allowance przyznane zostało przez Amerykański Urząd Patentowy w ramach Konsorcjum Naukowego PPAR, którego koordynatorem jest firma Adamed, a członkami wiodące krajowe jednostki naukowe: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Medyczna w Gdańsku.

Wyniki prac badawczych, które wkrótce objęte zostaną ochroną patentową w USA, doprowadzić mają do pojawienia się na światowym rynku farmaceutycznym nowoczesnej terapii na cukrzycę – chorobę, która stanowi obecnie jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia w 2002 roku chorowało na nią ponad 16 milionów Amerykanów, do 2012 roku liczba chorych ma się zwiększyć do 23 milionów. Na całym świecie cukrzyca dotyka 171 mln osób i szacuje się, że liczba ta może ulec podwojeniu do 2030r.

– Już dzisiaj wiemy, że lek nad którym pracują nasi naukowcy, dać może pacjentom szansę na innowacyjną terapię, gdyż pozbawiony jest większości skutków ubocznych preparatów o podobnym mechanizmie działania – mówi Maciej Adamkiewicz, prezes firmy.

Stany Zjednoczone są największym rynkiem patentowym na świecie, gdzie rocznie zgłaszanych jest do ochrony intelektualnej około 200 tysięcy wynalazków, z czego tylko kilka to patenty przyznane polskim wynalazkom. W Europejskim Urzędzie Patentowym na około 80 tys. zgłoszonych wynalazków wynalazcy polscy uzyskali w 2002 roku 10 patentów.

– Na światowym rynku innowacji Polska jest praktycznie nieobecna, co oczywiście nie wpływa dobrze na rozwój polskiej gospodarki. Chcemy pokazać, że polska firma farmaceutyczna jest w stanie konkurować w zakresie innowacyjności z zachodnimi koncernami – wyjaśnia Adamkiewicz.

W połowie marca 2005 roku w Rutherford w New Jersey rozpoczęła działalność spółka córka firmy – Adamed Incorporated. Zajmuje się ona wprowadzaniem na rynek amerykański innowacyjnych terapii opracowanych w laboratoriach badawczych w Polsce.

Misiek

Źródło: Dziennik Zachodni, 21.01.07, Maria Zawała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.