Miliony cukrzyków może poczuć ulgę od codziennych zastrzyków insuliny dzięki sztucznej trzustce.
Opracowane przez naukowców z Cambridge University urządzenie wykorzystuje pompę o rozmiarach pagera i najnowszy sensor dla wyrównania poziomów insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę, wpływającego na przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów.
W Wielkiej Brytanii 250 000 osób z cukrzycą typu 1 nie jest w stanie produkować insuliny dlatego muszą ja przyjmować w zastrzykach, aby kontrolować poziom cukru.
Dzięki sztucznej trzustce zarówno zastrzyki jak i nakłucia mające na celu pomiar glukozy mogłyby przejść do historii.
Sztuczna trzustka mogłaby również zmniejszyć ryzyko zawałów, wylewów, uszkodzeń nerek i oczu wywołane przez znaczne wahania poziomów glukozy.
Karen Addington z fundacji zajmującej się badaniami nad cukrzycą u osób młodych (Juvenile Research Foudation) powiedziała:
Badania wykazują, że kontrola glukozy we krwi pozwala przewidzieć poważne powikłania cukrzycy. Dobra kontrola glukozy we krwi znacznie zmniejsza ryzyko poważnych powikłań, nawet do 75% w niektórych przypadkach.
Jednakże ostatnie badania wykazują, że nawet u pacjentów będących pod ścisłą kontrolą ciężko jest utrzymać odpowiednie poziomy glukozy we krwi.
Ulepszona i szeroko dostępna sztuczna trzustka przyniesie prawdziwą ulgę dzieciom z cukrzycą typu 1 dla których wielokrotne wstrzyknięcia insuliny w ciągu dnia oraz nakłucia palca w celu wykonania pomiaru glukozy stanowią olbrzymi ciężar.
Główny badacz Dr Roman Hovorka powiedział:
Sztuczna trzustka umożliwi dziecku z cukrzycą osiągnąć lepsze poziomy glukozy dostarczając automatycznie odpowiednią ilość insuliny w odpowiednim czasie imitując działanie trzustki u osób zdrowych.
Urządzenie, które będzie testowane wśród wybranej grupy dzieci będzie również nadzieją dla dorosłych, którzy muszą przyjmować insulinę w zastrzykach od dzieciństwa.
Cathy Moulton, z Działu/Departamentu Diabetologii w UK, określiła ten wynalazek jako „ekscytujący”
Pytanie jest teraz takie: czy ten produkt ma szansę wejść na rynek polski i jeśli tak to kiedy realnie?
żródło: DailyMail.co.uk
tłumaczenie: Basia, dziękujemy 🙂
Napisała o tym także: Rzeczpospolita
Jakoś nie chce mi się w to wierzyć:/… Bo producenci pasków glukometrów i insuliny stracą zyski… Więc poczekamy, zobaczymy…