Pompa zastępująca trzustkę, która mogłaby uwolnić cukrzyków od codziennych zastrzyków.

1
1435

Miliony cukrzyków może poczuć ulgę od codziennych zastrzyków insuliny dzięki sztucznej trzustce.

Opracowane przez naukowców z Cambridge University urządzenie wykorzystujeNaklowacz pompę o rozmiarach pagera i najnowszy sensor dla wyrównania poziomów insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę, wpływającego na przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów.

W Wielkiej Brytanii 250 000 osób z cukrzycą typu 1 nie jest w stanie produkować insuliny dlatego muszą ja przyjmować w zastrzykach, aby kontrolować poziom cukru.

Dzięki sztucznej trzustce zarówno zastrzyki jak i nakłucia mające na celu pomiar glukozy mogłyby przejść do historii.

Sztuczna trzustka mogłaby również zmniejszyć ryzyko zawałów, wylewów, uszkodzeń nerek i oczu wywołane przez znaczne wahania poziomów glukozy.

Karen Addington z fundacji zajmującej się badaniami nad cukrzycą u osób młodych (Juvenile Research Foudation) powiedziała:

Badania wykazują, że kontrola glukozy we krwi pozwala przewidzieć poważne powikłania cukrzycy. Dobra kontrola glukozy we krwi znacznie zmniejsza ryzyko poważnych powikłań, nawet do 75% w niektórych przypadkach.

Jednakże ostatnie badania wykazują, że nawet u pacjentów będących pod ścisłą kontrolą ciężko jest utrzymać odpowiednie poziomy glukozy we krwi.

Ulepszona i szeroko dostępna sztuczna trzustka przyniesie prawdziwą ulgę dzieciom z cukrzycą typu 1 dla których wielokrotne wstrzyknięcia insuliny w ciągu dnia oraz nakłucia palca w celu wykonania pomiaru glukozy stanowią olbrzymi ciężar.

Główny badacz Dr Roman Hovorka powiedział:

Sztuczna trzustka umożliwi dziecku z cukrzycą osiągnąć lepsze poziomy glukozy dostarczając automatycznie odpowiednią ilość insuliny w odpowiednim czasie imitując działanie trzustki u osób zdrowych.

Urządzenie, które będzie testowane wśród wybranej grupy dzieci będzie również nadzieją dla dorosłych, którzy muszą przyjmować insulinę w zastrzykach od dzieciństwa.

Cathy Moulton, z Działu/Departamentu Diabetologii w UK, określiła ten wynalazek jako „ekscytujący

Pytanie jest teraz takie: czy ten produkt ma szansę wejść na rynek polski i jeśli tak to kiedy realnie?

żródło: DailyMail.co.uk
tłumaczenie: Basia, dziękujemy 🙂

Napisała o tym także: Rzeczpospolita

1 KOMENTARZ

  1. Jakoś nie chce mi się w to wierzyć:/… Bo producenci pasków glukometrów i insuliny stracą zyski… Więc poczekamy, zobaczymy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.