Pompy insulinowe potrzebne przy planowaniu ciąży

6
2062
Planowanie ciąży a cukrzyca
Planowanie ciąży a cukrzyca

Pytanie o ciążę i pompy insulinowe bardzo często przewija się w komentarzach na blogu i w pytaniach na liście dyskusyjnej dla cukrzyków. Opinie lekarzy są w tym wypadku jednomyślne.

Kobiety z cukrzycą powinny mieć możliwość korzystania z pomp insulinowych już w okresie planowania ciąży. Zmniejsza to bowiem znacznie ryzyko wad wrodzonych i zgonów ich dzieci, mówili lekarze na konferencji w Warszawie.
Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo pokrywa koszty korzystania z pomp jedynie u kobiet ciężarnych a nie np u kobiet z cukrzycą planujących ciąże.

Jak przypomniał prof. Jacek Sieradzki diabetolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Jeśli nie jest on dobrze kontrolowany, to z czasem uszkadza ważne narządy i tkanki (nerki, układ krążenia, siatkówkę oka), prowadząc do groźnych powikłań.

Wysoki poziom cukru we krwi jest bardzo groźny nie tylko dla ciężarnej, ale też dla płodu, zwłaszcza w początkowych dniach i tygodniach ciąży, gdy formują się organy dziecka, podkreśliła prof. Katarzyna Cypryk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wtedy nawet, pojedynczy, gwałtowny skok w stężeniu glukozy może grozić nieodwracalnymi zmianami u dziecka. Dlatego chore na cukrzycę, które planują ciążę lub są w ciąży, powinny dokonywać codziennie bardzo częstych (nawet 20 razy w ciągu dnia) pomiarów glikemii (czyli poziomu glukozy we krwi).

Według prof. Czajkowskiego, ginekologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jeżeli kobieta ciężarna nie znajduje się pod kompleksową, specjalistyczną opieką lekarską, to ma kilkakrotnie wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadami m.in. centralnego układu nerwowego, serca i układu kostnego niż kobieta zdrowa. Ryzyko zgonu noworodka przy porodzie wynosi w grupie kobiet z cukrzycą 10 proc., podczas gdy w ogólnej populacji – 0,7- 0,8 proc. Cukrzyca podnosi też ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i innych powikłań ciąży oraz urodzenia bardzo dużego dziecka (co zwiększa ryzyko urazów podczas porodu).

Jeszcze do niedawna kobiety cierpiące na cukrzycę miały mały małe szanse na to, by urodzić zdrowe dziecko, bez wad. Obecnie, dzięki postępom medycyny jest to możliwe, ale wymaga kompleksowej opieki zespołu diabetologów i ginekologów, podkreślali specjaliści.

Propagujemy stosowanie pomp insulinowych u kobiet z cukrzycą, które są w ciąży lub ją planują. Ta metoda pozwala bowiem odtworzyć fizjologiczny rytm wydzielania insuliny, poprawia efekty leczenia cukrzycy i komfort życia pacjentek, pozwalając im na bardziej elastyczny tryb życia i żywienia

– podkreślił diabetolog. Normalnie, aby to osiągnąć trzeba podawać insulinę kilka razy dziennie, najlepiej przed każdym posiłkiem. Problemy pojawiają się jednak, gdy wypada jakaś nieprzewidziana aktywność.

Jak powiedział prof. Sieradzki:

problem cukrzycy w ciąży jest bardzo poważny, a my mamy narzędzie, które może pomóc go rozwiązać”. W Polsce są problemy z finansowaniem pomp. Kobietom ciężarnym NFZ refunduje korzystanie z pomp i częściowo sprzęt, który jest do tego potrzebny. Jednak pacjentki, które planują zajść w ciążę nie mogą korzystać z takich możliwości. Tymczasem, dobre wyrównanie cukrzycy ma ogromne znaczenie już od pierwszych dni życia dziecka

– podkreśliła prof. Cypryk.

Od 2004 r. z pomocą przyszła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dzięki której do dziś udało się stworzyć w Polsce 11 ośrodków wypożyczających pompy insulinowe pacjentkom ciężarnym lub planującym ciążę.

Jak ocenił prof. Sieradzki, współpraca z WOŚP przyczyniła się do tego, że pod koniec 2007 r. wskaźniki dotyczące zgonów oraz wad wrodzonych noworodków matek chorych na cukrzycę były zbliżone do wyników światowych (odpowiednio 3,7 proc. oraz 5,9 proc.).

Prof. Cypryk przypomniała, że słabym ogniwem w systemie opieki nad ciężarnymi z cukrzycą są same pacjentki i ich świadomość. Często nie planują swojej ciąży i zgłaszają się do specjalistów za późno, gdy ryzyko wad u dziecka czy powikłań ciąży jest już bardzo duże.

Z inicjatywy prof. Sieradzkiego, polscy diabetolodzy, położnicy, anastezjolodzy i neonatolodzy rozpoczęli ostatnio pracę nad stworzeniem jednolitego systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą. Jest to kolejna inicjatywa polskich diabetologów. Wcześniej Polskę uznano za światowego lidera w zakresie nowoczesnego leczenia cukrzycy u dzieci, w czym również pomogło zaangażowanie WOŚP.

Na podstawie: Onet PAP, msu /13.10.2008 18:06

zdjęcie: buteijn

6 KOMENTARZE

 1. Ja właściwie tylko dla tego chciałam „podpiąć” się do pompy żeby urodzić zdrowe dziecko. W lutym pompa, we wrześniu zaszłam,bez problemu, w ciąże. Ciąża upłynęła beproblemowo. Hbaic wahała się na początku 6,3 na końcu nawet 5,3. Urodziłam,tzn cesarka,zdrowego pięknego syna 56cm. długi 3150g waga. Więc wszystko w normie. Po ciąży pojawiły się małe problemy tzn zdiagnozowane SM ale to oczywiście inna bajka.

 2. Mam 24 lata i choruje na cukrzycę od 16 lat
  Planujemy z mężem zajście w ciążę,
  jednak bardzo trudno jest mi wyrównać cukrzycę
  do bezpiecznego poziomu
  bardzo się staram, jednak praca, stresy, nauka
  powodują, że mam bardzo duże zachwiania pozimów cukru we krwi
  wydaje mi się, że pompa byłaby dla mnie doskonałym rozwiązaniem
  jednak najnormalniej w świecie nie stać mnie na nią…

  proszę zatem o pomoc, o informacje lub jakiś namiar na takowe ośrodki wypożyczające pompy dla kobiet planujących ciąże!!!
  będe wdzięczna za każdą informacje!

 3. Istnieją banki pomp dla kobiet w ciąży i wydaje mi się, że to właśnie rozwiązanie dla Ciebie. Napisz mi proszę na priva w jakim województwie się leczysz to postaram się dowiedzieć czy jest jakiś bank pomp insulinowych w Twojej okolicy.

 4. Mam 28 lat, a na cukrzyce choruję od 10-ego roku zycia. Od tygodnia jestem mężatką:-) i w związku z szybko uciekajacym czasem 🙂 już teraz z mężem poważnie zaczęlismy myśleć o dzieku. Wymaga to jednak dobrego przygotowania z naszej strony, zwłaszcze, że moja cukrzyca nie jest super wyrównana (mam tu na myśli zwłaszcza poranne cukry). Dlatego bardzo nam zalezy aby mieć pompę. Jednak jej zakup obecnie nie jest mozliwy. Czytałam, ze istnieją banki pomp insulinowych, ale z reguły (z tego co czytałam) pompy te są dla kobiet w ciąży a nie dla planujacych ją. Co zresztą mnie troszkę dziwi, bo przeciez te pierwsze tygodnie sa najwazniejsze, a wprowadzenie w tym czasie pompy na pewno bardzo by rozchwiało cukry…zresztą jak każda zmiana na początku.
  Tak czy inaczej będziemy na prawdę bardzo wdzięczni za każdą informację i pomoc w zdobyciu pompy!

 5. Witam, ja tak samo mam problemy z porannymi cukrami, a dodatkowo od pół roku choruję na nadczynność tarczycy. Mam 25 lat i od roku jestem mężatką i również myślimy z mężem o dziecku. Jednak na razie to nie możliwe jak mów doktor. Pochodzę z okolic Bielska j chciałam zapytać czy istnieje możliwość wypożyczenia pompy na okres ciąży?

 6. Witam.Mam 37 lat i 13-letnią córkę.planuję zajżc w ciąże. W zeszłym tygodniu wyszłam ze szpitala z pompa insulinową,cukry sa idealne.Wczesniej miałam z tym problem gdyz moja glikemia na czczo była bardzo wysoka,a teraz mam 80-106.Pmpę mam wyporzyczoną od WOŚP na czas planowania i zajścia w ciąze.Polecam kobieta które sa w takiej samej sytuacji jak ja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.