Pracę opublikowano na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature”.
Dotychczas naukowcy wykazali, że prawidłowe działanie regulatorowych limfocytów T jest kontrolowane przez gen o nazwie Foxp3. Jeżeli gen Foxp3 przestanie działać organizm traci zdolność do produkcji regulatorowych komórek T. Wtedy limfocyty T niszczą różne organy, co prowadzi między innymi do cukrzycy typu I i choroby Crohna.
Autorzy pracy przy użyciu zaawansowanych technik biologii molekularnej zbadali, jakie geny są kontrolowane przez główny gen regulatorowy Foxp3.
Okazało się, że jest ich ponad 30, a aktywność jednego z nich o nazwie Ptpn22 jest wyjątkowo silnie skorelowana z działaniem Foxp3.
Autorzy pracy byli zaskoczeni tym odkryciem, ponieważ gen Ptpn22 jest związany z cukrzycą typu I, zapaleniem stawów i chorobą Gravesa Basedowa natomiast do tej pory nie wiązano jego działania z funkcjonowaniem regulatorowych limfocytów T.
Do tej pory naukowcy nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób Foxp3 umożliwia limfocytom regulatorowym zapobieganie chorobom autoimmunologicznym. Lista genów zależnych od Foxp3 pomoże badaczom przeanalizować, poznać i zrozumieć te mechanizmy.
„Na razie choroby autoimmunologiczne są dla nas niezrozumiałe, dalsze badania mechanizmów molekularnych prowadzących do tych schorzeń powinny pomóc w opracowaniu metod ich leczenia” – podsumowują badacze.
Misiek
Źródło: portal Esculap.pl, [PAP], 22.01.07,
http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/abs/nature05478.html
Dodaj komentarz