Przechowywanie insuliny – porady i zalecenia

kapsułki insuliny

kapsułki insulinyPonieważ zbliża się czas wakacji gdzie diabetycy zaczynają podróżować to pomyślałem sobie, że przygotuję garść porad i zaleceń dotyczących przechowywania insuliny. Pisaliśmy kiedyś zajawkę w artykule Urlop z cukrzycą
a teraz konkrety.

Zacznijmy od tego, że wybór najlepszego sposobu na przechowywanie insuliny na insulinę zależy od tego, kiedy zamierzamy z niej korzystać. Insuliny używane na co dzień powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Insulina przechowywana w temperaturze pokojowej, jest bardziej komfortowa dla nas do wprowadzania. Należy przy tym pamiętać, że  trwałość insuliny w tej temperaturze wynosi ok 28 dni.  Jeśli insulina jest narażona na działanie temperatur przekraczających 30 C  lub  poniżej 2 C to najlepiej przechowywać insulinę w lodówce, gdzie mamy stałą, ustaloną temperaturę.

Insuliny przeznaczone do wykorzystania w przyszłości powinny być przechowywane w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Przechowujemy tak wszelkie niewykorzystane ampułki i wkłady insuliny. Jeśli będziemy przechowywali insulinę w niższych temperaturach to się ona skrystalizuje i stanie się niemożliwa do użycia.

Porady na temat przechowywania insuliny:

  • Napisz datę otwarcia pojemnika  insuliny na etykiecie, wraz z datą zakończenia (28 dni później), kiedy insulinę należy wyrzucić. Producenci insuliny nie polecają używania jej poza tym terminem.
  • Zawsze należy mieć dodatkową ilość insuliny pod ręką w lodówce w przypadku kiedy obecnie używana się popsuje, wyleje, zanieczyści lub po prostu zgubi.
  • Sprawdź ulotkę insuliny lub porozmawiaj z farmaceutą na temat szczegółowych informacji dotyczących przechowywania, które mogą odnosić się do rodzaju insuliny, którego używasz.

Źródła:

Obróbki i przechowywania insuliny. LillyDiabetes.  08 stycznia 2009. http://www.lillydiabetes.com/content/insulin-storage.jsp

Przechowywanie insuliny. American Diabetes Association.  08 stycznia 2009. http://www.diabetes.org/youth-zone/Storing-Insulin.jsp

Komentarze

2 odpowiedzi na „Przechowywanie insuliny – porady i zalecenia”

  1. Awatar Hanka
    Hanka

    widzę że stary temat ale polecam etui frio , ładne i działa

  2. Awatar cukrzyca

    dziękuję za komentarz, dalej dużo osób czyta tego bloga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *