Przechowywanie insuliny – porady i zalecenia

3
10276
kapsułki insuliny

kapsułki insulinyPonieważ zbliża się czas wakacji gdzie diabetycy zaczynają podróżować to pomyślałem sobie, że przygotuję garść porad i zaleceń dotyczących przechowywania insuliny. Pisaliśmy kiedyś zajawkę w artykule Urlop z cukrzycą
a teraz konkrety.

Zacznijmy od tego, że wybór najlepszego sposobu na przechowywanie insuliny na insulinę zależy od tego, kiedy zamierzamy z niej korzystać. Insuliny używane na co dzień powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Insulina przechowywana w temperaturze pokojowej, jest bardziej komfortowa dla nas do wprowadzania. Należy przy tym pamiętać, że  trwałość insuliny w tej temperaturze wynosi ok 28 dni.  Jeśli insulina jest narażona na działanie temperatur przekraczających 30 C  lub  poniżej 2 C to najlepiej przechowywać insulinę w lodówce, gdzie mamy stałą, ustaloną temperaturę.

Insuliny przeznaczone do wykorzystania w przyszłości powinny być przechowywane w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Przechowujemy tak wszelkie niewykorzystane ampułki i wkłady insuliny. Jeśli będziemy przechowywali insulinę w niższych temperaturach to się ona skrystalizuje i stanie się niemożliwa do użycia.

Porady na temat przechowywania insuliny:

  • Napisz datę otwarcia pojemnika  insuliny na etykiecie, wraz z datą zakończenia (28 dni później), kiedy insulinę należy wyrzucić. Producenci insuliny nie polecają używania jej poza tym terminem.
  • Zawsze należy mieć dodatkową ilość insuliny pod ręką w lodówce w przypadku kiedy obecnie używana się popsuje, wyleje, zanieczyści lub po prostu zgubi.
  • Sprawdź ulotkę insuliny lub porozmawiaj z farmaceutą na temat szczegółowych informacji dotyczących przechowywania, które mogą odnosić się do rodzaju insuliny, którego używasz.

Źródła:

Obróbki i przechowywania insuliny. LillyDiabetes.  08 stycznia 2009. http://www.lillydiabetes.com/content/insulin-storage.jsp

Przechowywanie insuliny. American Diabetes Association.  08 stycznia 2009. http://www.diabetes.org/youth-zone/Storing-Insulin.jsp

3 KOMENTARZE

  1. Witam Serdecznie. Mam pytanie odnośnie przechowywania insuliny. Członek rodziny wykupił dla mnie insulinę Novorapid i niestety nie trzymał jej w lodówce tylko w szufladzie kredensu. Czy ta insulina nie nadaje się już do użytku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.