Przeziębienia i grypa są bardziej poważne dla diabetyków

0
7468

forwardcom/stock.xchngSezon grypowy jest nieprzyjemny dla każdego, ale jeśli masz cukrzycę, może on być jeszcze gorszy. Jeżeli diabetycy nie poradzą sobie z kontrolą cukrzycy w czasie choroby, komplikacje mogą być poważne – ostrzega American Diabetes Association (ADA).

„Przeciętna osoba (chorująca na grypę) spędzi 3 lub 4 dni w domu, ale wszystko będzie dobrze” – mówi dr John Buse, który jest przewodniczącym medycyny i nauki w ADA. „W przypadku pacjentów z cukrzycą, czasami muszą być nawet hospitalizowani”.

Kiedy daną osobę dopada infekcja, stres fizjologiczny może spowodować podniesienie się cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne u diabetyków, którzy muszą kontrolować poziomy cukru we krwi, ponieważ wyniki zarówno za wysokie jak i za niskie mogą być niebezpieczne. Organizm spala zapasy tłuszczu, aby zdobyć energię, gdy nie otrzymuje pokarmu oraz gdy insulina nie jest przyjmowana regularnie; szczególnie w przypadku cukrzycy typu 1, skutkiem tego mogą być ketony, które zaczną się tworzyć. Wysoki poziom ketonów może prowadzić do kwasicy ketonowej, co z kolei może doprowadzić do śpiączki lub nawet śmierci.

Również niektóre lekarstwa powszechnie stosowane, aby zmniejszyć objawy przeziębienia i grypy, mogą stworzyć ryzyko dla diabetyków związane z ciśnieniem krwi. Syropy na kaszel, zawierające składniki obkurczające śluzówkę mogą podnieść cukier we krwi oraz ciśnienie krwi, a nadciśnienie staje się problemem dla około połowy diabetyków. I choć można ulżyć niektórym symptomom, nie udowodniono, że lekarstwa te naprawdę redukują czas trwania przeziębienia czy grypy – twierdzi Buse.

scol22/stock.xchng„Nie oznacza to, że żaden diabetyk nie może przyjmować tych leków” – powiedział Buse. „Praktyczną regułą powinno być to, że jeśli człowiek nie wie czy można coś wziąć, lepiej się pomylić nie biorąc tego”. Zazwyczaj lepiej przyłożyć coś na miejsce, które boli niż połknąć coś, co będzie musiało przejść przez cały organizm, np. wybrać spray do nosa, aby przetkać zatkany nos niż doustny środek obkurczający śluzówkę.

Diabetycy, którzy zachorują tej zimy mogą uniknąć poważniejszych komplikacji dzięki poświęceniu dodatkowej uwagi chorobie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, diabetycy powinni kontynuować przyjmowanie swoich leków jak zawsze, nawet jeżeli nie jedzą normalnie – powiedział Buse.

W czasie choroby pacjenci powinni jeść tyle, na ile mają ochotę. ADA zaleca 15 gramów węglowodanów na godzinę, choć to może być trudne podczas niektórych chorób. Niemniej jednak napoje są kluczem w zapobieganiu odwodnieniu, a woda, herbata i rosół są na pewno lepszym wyborem niż słodkie soki, które podnoszą cukier we krwi.

Poza regularnym kontrolowaniem poziomu cukru w celu wyłapania niebezpiecznych skoków, ADA także sugeruje sprawdzanie w moczu obecności ciał ketonowych, które są produktem końcowym rozkładu nadmiernej ilości kwasów tłuszczowych. Gdy ketony we krwi przekroczą pewien poziom, pojawiają się w moczu.

Jeśli poziomy cukru we krwi są zbyt niskie, pomocne może być picie soku zawierającego około 15 gramów węglowodanów raz na godzinę, ½ szklanki soku jabłkowego albo szklanki mleka.

lusi/stock.xchngADA radzi diabetykom, aby skontaktowali się z lekarzem, jeżeli ciała ketonowe są obecne w moczu przez dłużej niż 12 godzin, jeżeli wymioty lub biegunka trwają dłużej niż 6 godzin, jeżeli gorączka wzrasta lub trwa dłużej niż 1 dzień, jeżeli występuje ból brzucha albo jeżeli cukier we krwi nie daje się opanować.

Ponieważ szybki kontakt z opieką medyczną może okazać się trudny, diabetyk powinien mieć uzgodniony z lekarzem „plan awaryjny” na taki przypadek. Ważne, aby wiedzieć co robić zanim się zachoruje.

Zaleca się również, aby diabetycy byli szczepieni przeciwko grypie każdego roku. Zapalenie płuc nie jest chorobą pojawiającą się w zimie, ale diabetycy powinni także szczepić się przeciwko zapaleniu płuc – raz przed ukończeniem 65 roku życia i raz później.

Mycie rąk jest najlepszą bronią przeciw przeziębieniu oraz grypie – twierdzi Buse. Lecz jeżeli już zachorujesz, dokładna kontrola cukrzycy na pewno pomoże w pokonaniu choroby szybciej i bez komplikacji.

„Co by nie mówić, faktem jest, że istnieje o wiele więcej konsekwencji wynikających z przeziębienia u diabetyków niż u osób zdrowych”.

Źródło: www.healthcentral.com, tłumaczenie: Monika Szurdyga, zdjęcia: stock.xchng

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.