26 czerwca odbyło się już drugie spotkanie EDU-CUKRZYCA pod znakiem aktywnego życia z cukrzycą… Na szkoleniu na warszawskiej Agrykoli spotkało się ponad dwadzieścia osób – młodych aktywnych osób z cukrzycą, rodziców pragnących wspierać swoje dzieci mające cukrzycę w aktywnym rozwoju oraz osoby, które po prostu chciały dowiedzieć się czegoś o naszej „słodkiej przypadłości”.
O cukrzycy amatorsko czy profesjonalnie?
Podczas 6-godzinnego szkolenia tematów – stale związanych ze sportem i aktywnością fizyczną – było bardzo dużo. Zaczęliśmy od dyskusji. Czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu? Czy wręcz przeciwnie? Czy będąc cukrzykiem można być profesjonalnym sportowcem? Wielu zawodników udowadnia, że można. W Polsce mamy Michała Jelińskiego. W Holandii – jest siatkarski mistrz olimpijski Bas van de Goor. A w Stanach Zjednoczonych? Tam osoby z cukrzycą są bardzo mocno motywowane do uprawiania sportu – jest mnóstwo fundacji, stowarzyszeń i ośrodków, w których osoby z cukrzycą mogą uprawiać wybrane przez siebie dyscypliny pod opieką specjalistów – także specjalnie przeszkolonych „z cukrzycy” trenerów sportowych. Jest nawet profesjonalna drużyna kolarska – Team Type 1, która zrzesza jedynie osoby z cukrzycą typu 1. Ostatnio diabetycy wygrali wyścig dookoła Stanów Zjednoczonych… W Polsce – na tym obszarze jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia…
Metody na uprawienie sportu dla osób z cukrzycą. Nasze, wasze, ogólne
Skoro jednak „da się” uprawiać sport, to jak to zrobić tak, by unikać hipo- i hiperglikemii? Metod jest bardzo wiele. Dojadanie wymienników prostych przed wysiłkiem to nasza najczęstsza metoda. Także często zmniejszamy dawkę insuliny na ostatni przed wysiłkiem fizycznym posiłek. Jest jednak kilka innych stosunkowo rzadko stosowanych przez nas – cukrzyków metod. A naprawdę warto je znać – pompiarze mogą ustawić specjalny profil na wysiłek (Patterns) lub ustawić czasową zmianę bazy. Osoby z penami – mogą np. zmniejszać dawkę insuliny bazalnej (długodziałającej).
Ale jak to wszystko przeliczać, tak, by glikemia przed, w trakcie, po i długo po wysiłku była poprawna? Temu służył wykład teoretyczny o tym, jak właściwie działa organizm cukrzyka, a także… ćwiczenia (nie – nie fizyczne). Za pomocą specjalnych kalkulatorów uczyliśmy się, co i ile pochłania od nas energii. Jak wiele potrzeba jej na wycieczkę w góry, a jak niewiele (chociaż i tak więcej niż przypuszczaliśmy!) na… spanie. Liczyliśmy też, jak możemy uzupełnić kaloryczne niedobory tak, by nie spowodować ani niedocukrzenia, ani przecukrzenia. Dowiedzieliśmy się też, jak ważna jest w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego insulina bazowa – jeśli czeka nas długotrwały wysiłek (np. rajd rowerowy) musimy brać pod uwagę również to, że efekty tego wysiłku będą dla organizmu widoczne jeszcze następnego dnia.
O czym warto pamiętać będąc osobą z cukrzycą?
O tym, jak ważne jest branie pod uwagę wszystkich czynników: bazy (dla pompiarzy) i insuliny długodziałającej (dla korzystających z penów), jedzenia, jego kaloryczności i ilości, czasu działania ostatnio podanej insuliny krótkodziałającej, a przede wszystkim rodzaju wysiłku, jego trwania i intensywności, mówili także obecni duchem (czyli na filmowej taśmie) Mariusz, który od kilkunastu lat wspina się na skałkach i po górach, a także… Michał Jeliński. Aktualny mistrz olimpijski i od paru lat niezmiennie – mistrz świata w wioślarstwie w czwórce podwójnej.
Nad wszystkim czuwała dr Ewa Pańkowska, diabetolog, która tłumaczyła nam – cukrzykom od początku – co się dzieje w naszych organizmach, jak działa insulina, a jak na to wszystko wpływa aktywność fizyczna. Prowadząca Kasia Tupaczewska opowiadała m.in. o swoich doświadczeniach z nurkowaniem, żeglarstwem i piłką nożną, a uczestnicy – o swoich sportowych pasjach. O jeździe na rowerze, o basenie, o maratonach, tańcu, wspinaczce, jeździe konnej i wielu, wielu innych… Po kilku godzinach wytężonej pracy (przerwanej obiadem), rozeszliśmy się do domów. Na szczęście pogoda zdecydowanie skłaniała do tego, by wiedzę teoretyczną przełożyć na naszą praktykę.
Cukrzyca w praktyce – już 17 lipca
Edu-cukrzyca szykuje już kolejne szkolenie. Już 17 lipca w Warszawie będziemy mówić o wszystkich praktycznych aspektach życia z cukrzycą. Od wyliczania wymienników, stosowania dawek insuliny, przez radzenie sobie ze sportem i aktywnością fizyczną a także… reagowaniem na stres. Jeśli chcecie poznać lub przypomnieć sobie kompleksową wiedzę i praktykę życia z cukrzycą – zapraszamy na szkolenie „Cukrzyca w praktyce”.
Informacje – na stronie www.edu-cukrzyca.pl. Zapisy – tylko e-mailowo: info@edu-cukrzyca.pl
PS: Dziękujemy za wsparcie marce Accu-Chek i firmie Roche.
Witam serdecznie!
Jak można „odczytać na komputerze” wyniki poziomów, podawanych dawek z pompy, by to spokojnie przeanalizować wraz z lekarzem nie mając carelink?
Witam serdecznie!
Jak można „odczytać na komputerze” wyniki poziomów, podawanych dawek z pompy, by to spokojnie przeanalizować wraz z lekarzem nie mając carelink?
Pozdrawiam!