Relacja ze szkolenia EDU-CUKRZYCA – Cukrzyca w praktyce

0
2383
Cukrzyca w praktyce 1

Cukrzyca w praktyce 1Z pewnym opóźnieniem spowodowanym wakacjami przekazuję relację z kolejnego szkolenia na temat cukrzycy przygotowanego przez Kasię Tupaczewską.

Wakacje, słońce, upał… mimo tych „przeciwwskazań” na kolejnym szkoleniu EDU-CUKRZYCA – 17 lipca na warszawskiej Agrykoliznów pojawiły się tłumy. W grupie 25 żądnych wiedzy o cukrzycy osób, uczyliśmy się, jaka jest ta nasza Cukrzyca w Praktyce.

Zaczęliśmy od tego, co jest podstawą życia w ogóle nie tylko tego z cukrzycą – pożywienia i diety.

Co z tą dietą w cukrzycy?

Czy jest coś takiego jak dieta cukrzycowa? Czy wystarczy nie jeść słodyczy by utrzymywać dobrą dietę i utrzymywać dobre poziomy cukru we krwi? Czy utrzymywanie dobrej hemoglobiny oznacza, że żywimy się dobrze? Zaczęliśmy od dyskusji i próby odpowiedzi na te podchwytliwe poniekąd pytania, by potem gładko przejść do tego jak… tę dietę poprawić. Nie tylko z perspektywy osób z cukrzycą, ale także tych zdrowych.

Dieta to jedno. Drugi – raczej ważniejszy aspekt – to to, jak to wszystko przeliczać na wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe, by móc wiedzieć ile podać sobie insuliny. Obserwując etykiety najróżniejszych produktów wyliczaliśmy, ile jaki produkt ma jednostek węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych i na tej podstawie decydowaliśmy, ile podać insuliny i w jakim czasie.

Diabetics…

Liczenie jest żmudne i wymaga od nas wiele wysiłku, dlatego na szczęście opracowano specjalne programy, które mogą wszystko wyliczać za nas – dzięki takim programom jak Diabetics bardzo łatwo poznać skład i wartości odżywcze także skomplikowanych posiłków nawet takich jak posiłki z fast foodów.

Gdy już nauczyliśmy się liczenia i podawania dawek insuliny, sprawdziliśmy naszą wiedzę praktycznie – obiadem. A po tych najtrudniejszych, jedzeniowych kwestiach, rozmawialiśmy o tych jeszcze przyjemniejszych – o wakacjach. Jak zabezpieczyć się przed najgorszymi, najmniej spodziewanymi sytuacjami na wyjeździe, jak radzić sobie, gdy zepsuje się pompa insulinowa, jak zapakować się na daleką podróż i jak unikać problematycznych sytuacji na lotniskach, a także jak dostosować dawki insuliny do wypoczynku aktywnego, bardzo aktywnego i tego tylko relaksującego.

We wrześniu – na Śląsk!

Chociaż na dworze upał skłaniający raczej do leżenia i wypoczynku, my pracowaliśmy przez niemal 7 godzin bardzo intensywnie. Co więcej, czas minął bardzo szybko, a ci, którzy wytrwali, opuszczali Agrykolę bogatsi o konkretną wiedzę jak przeliczać na insulinowe dawki nawet najtrudniejsze posiłki i teoretycznie gotowi na wszystko, nawet na wakacje. Zakończyliśmy kolejne szkolenie EDU-CUKRZYCA, przed nami wakacje… Ale trzeba pamiętać, że od cukrzycy wakacji nie ma.

Następne szkolenie odbędzie się dopiero we wrześniu –  tym razem na Śląsku.

Zapraszamy!

Partnerem w szkoleniach Edu-cukrzycy jest Roche Diagnostics Polska – dystrybutor produktów marki Accu-Chek.

Więcej informacji www.edu-cukrzyca.pl, info@edu-cukrzyca.pl. Nr Tel. 694249249.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.