Relacja ze szkolenia – Żyć aktywnie z cukrzycą

3
3119
Szkolenie edu-cukrzyca
Szkolenie edu-cukrzyca

W ostatnią sobotę odbyło się szkolenie pt: „Żyć aktywnie z cukrzycą” organizowane przez Kasię Tupaczewską z edu-cukrzyca.pl. Przygotowała ona krótką relację z tego szkolenia. Poniżej będzie moja relacja jako uczestnika.

Szkolenie edu-cukrzyca
Nad wszystkim czuwała dr Ewa Pańkowska, diabetolog, która tłumaczyła nam – cukrzykom od początku – co się dzieje w naszych organizmach.

Na szkoleniu o takim przesłaniu „Żyć aktywnie z cukrzycą” spotkali się młodzi, aktywni ludzie z cukrzycą typu 1. Grupa kilkunastu osób jak jeden mąż stawiła się w hotelu Mercure Fryderyk Chopin, by dowiedzieć się, jak poprawić jakość swojego życia z cukrzycą, jak ją lepiej kontrolować w wysiłku fizycznym, sprawdzić, jak to jest być profesjonalistą i… opowiedzieć o swoich doświadczeniach, nie tylko tych sportowych…

Szkolenie edu cukrzyca
Za pomocą specjalnych kalkulatorów uczyliśmy się, ile i co pochłania od nas energii tak aby nie mieć kłopotów z wyrównaniem swojej cukrzycy.

Za pomocą specjalnych kalkulatorów uczyliśmy się, ile i co pochłania od nas energii. Jak wiele potrzeba jej na wycieczkę w góry, a jak niewiele (chociaż i tak więcej niż przypuszczaliśmy!)… spanie. Liczyliśmy też, jak możemy uzupełnić kaloryczne niedobory tak, by nie spowodować ani niedocukrzenia, ani przecukrzenia. Dowiedzieliśmy się też, jak ważna jest w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego insulina bazowa – jeśli czeka nas długotrwały wysiłek (np. rajd rowerowy) musimy brać pod uwagę również to, że  efekty tego wysiłku będą dla organizmu widoczne jeszcze następnego dnia.

O tym, jak ważne jest branie pod uwagę wszystkich czynników:  bazy (dla pompiarzy) i insuliny długodziałającej (dla korzystających z penów), jedzenia, jego kaloryczności i ilości, czasu działania ostatnio podanej insuliny krótkodziałającej, a przede wszystkim rodzaju wysiłku, jego trwania i intensywności, mówili także obecni duchem Mariusz, który od kilkunastu lat wspina się na skałkach i po górach, a także… Michał Jeliński. Aktualny mistrz olimpijski i od paru lat niezmiennie – mistrz świata w wioślarstwie w czwórce podwójnej

Nad wszystkim czuwała dr Ewa Pankowska, diabetolog, która tłumaczyła nam – cukrzykom od początku – co się dzieje w naszych organizmach, jak działa insulina, a jak na to wszystko wpływa aktywność fizyczna. Prowadząca Kasia Tupaczewska opowiadała o swoich doświadczeniach z nurkowaniem, żeglarstwem i piłką nożną, a uczestnicy – o swoich sportowych pasjach. O jeździe na rowerze, rowerowych rajdach i maratonach, o aqua-aerobiku, wspinaczce wysokogórskiej, joggingu, o pływaniu z płetwą i wielu, wielu innych.

Na tej podstawie stworzyliśmy zaś wspólny przewodnik dla innych osób z cukrzycą, które mimo choroby chcą i potrafią, żyć aktywnie!

Zapraszamy na kolejne szkolenia.

Informacje – na stronie www.edu-cukrzyca.pl

PS: Dziękujemy za wsparcie firmom Roche Diagnostics oraz Novo Nordisk

Kasia Tupaczewska

EDU-CUKRZYCA

O cukrzycy można opowiadać w ciekawy i zabawny sposób o czym przekonali się uczestnicy szkolenia
O cukrzycy można opowiadać w ciekawy i zabawny sposób o czym przekonali się uczestnicy szkolenia

2 zdania od uczestnika szkolenia: Idąc na to szkolenie, myślałem, że mam pewną, podstawową wiedzę o cukrzycy. Chciałem zrobić tylko parę zdjęć do artykułu i tyle. Wszedłem i usiadłem oczarowany tym jak o tak trudnej rzeczy jaką jest cukrzyca można mówić ciekawie i w sposób zajmujący. Najważniejszą rzeczą poza wszystkimi praktycznymi radami  którą powiedziała dr. Ewa Pańkowska było zdanie: Chciałabym abyście cukrzycę traktowali nie jako chorobę która Was ogranicza ale jako kolejne wyzwanie, jedną więcej rzecz do pokonania w osiągnięciu celu.

W swoim imieniu zapraszam Was na kolejne szkolenie i na pewno będę na bieżąco informował o kolejnych aktywnościach Kasi Tupaczewskiej i strony edu-cukrzyca.pl

Rafał

Źródło: informacja własna

3 KOMENTARZE

  1. Droga Kasiu,
    bardzo prosze o informacje o organizowanych przez Ciebie szkoleniach. Znamy się z Ośrdoka Kultury ARSUS w Dzielnicy Ursus. Ja choruję na cukrzycę od 1987 roku, zaś moja córka Julia zachorowała na nią w styczniu 2008 r. Obie potrzebujemy doszkolenia i pomocy edukacyjno-psychologicznej. U Julii cukrzyca ma nie tylko genetyczne uwarunkowania, ale też autoagresywne. Ma jeszcze Gravesa-Basedowa, wypadanie zastawki mitralnej, podejrzenie celiakii. Potrzebuje grupy wsparcia i aktywnego doszkolenia. Co prawda, nie wiem, czy zdołam ją jakoś wyciągnąć na spotkanie, bo bardzo takich nie lubi, ale spróbuję.
    Jeśli zechciałabyś przysyłać mi informację o organizowanych spotkaniach będę bardzo wdzięczna.

    Z poważaniem

    Bożena Iwaniukowicz

  2. Witaj Kasiu
    Niestety nie mogłam być na ostatnim spotkaniu, ktore było organizowane, ale juz przez czytanie nazwijmy to informacji w pigułce zdecydowałam ze wybiorę sie na to, ktore ma mieć miejsce 29 maja. W związku z tym mam prośbę o bardziej szczegółowe informacje dotyczace miejsca a takze w jakich godzinach to spotkanie bedzie. Mam takze pytanie czy w takim spotkaniu moze uczestniczyć osoba, ktora nie jest słodka-jak ja to okreslam ale troszke na ten teamt wie, poniewaz miała chorą mamę, a pozatym w jje otoczeniu znajduja sie osoby chore na tą chorobę. Do kiedy nalezy zgłaszac ze tak powiem chęć uczestniczenia w spotkaniu a takze ewentualne osoby spoza. Dziekuje za wszelkie informacje i serdecznie pozdrawiam:)
    Agnieszka K.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.