Pojawił sie kolejny numer pisma dla cukrzyków Diabetyk. W pierwszym numerze z tego roku mozemy poczytać:
TEMAT MIESIĄCA
Wskazania do leczenia ciągłym podskórnym wlewem insuliny
Ta metoda leczenia zalecana jest wszystkim osobom, które doświadczyły ciężkich hipoglikemii i nie mogą opanować nagłych spadków poziomu glukozy we krwi. Jest to również metoda dla osób, które boją się niedocukrzeń i strach przed hipoglikemią staje się przyczyną irracjonalnego postępowania. Polecam ją także pacjentom, którzy nie odczuwają hipoglikemii, prawdopodobnie ze względu na stale utrzymujące się niskie wartości. Również rodzice małych dzieci stosujących pompy insulinowe mogą spać spokojniej, bowiem ryzyko utraty przytomności jest naprawdę nikłe (jak pokazuje nasze już ponad pięcioletnie doświadczenie).
WYWIAD Z AUTORYTETEM
- Edukacja i terapia – sojusz sił
Edukacja terapeutyczna jest fundamentem, na którym opierają się inne elementy procesu leczenia osoby z cukrzycą. Powinna ona spowodować to, że pacjent będzie lepiej zaadaptowany do życia z chorobą, będzie umiał radzić sobie ze stresem codziennego życia i leczenia, wykonywania badań (samokontrola), a także będzie potrafił eliminować ograniczenia w życiu społecznym (tego właśnie staramy się uczyć). W przypadku chorego, celem edukacji terapeutycznej jest najpierw zdobycie wiedzy o cukrzycy. Jeżeli pacjent wie więcej o swojej chorobie, to łatwiej radzi sobie z problemami, jakie ta choroba niesie na co dzień. Wówczas nie choroba dominuje nad pacjentem, ale pacjent nad chorobą.
MEDYCYNA
- Tryptyk o bólu
- Część III – Leki przeciwbólowe bez recepty (2)
- Opatrunki w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej (1)
Istotnym problemem w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej są owrzodzenia. Świadczą o znacznym zaawansowaniu zmian chorobowych, braku wyrównania metabolicznego cukrzycy oraz niejednokrotnie zaniedbaniu w pielęgnacji stóp. Niestety niosą ze sobą duże ryzyko amputacji stopy. Dlatego też każde pojawienie się najmniejszej rany, obrzęków, bolesności, zmiany zabarwienia i ucieplenia w obrębie stopy wymaga wyjaśnienia przyczyn dolegliwości oraz podjęcia bardzo intensywnego leczenia przez doświadczony zespół lekarzy i pielęgniarek. Prawidłowe leczenie i pielęgnowanie owrzodzeń w obrębie stopy może powstrzymać postęp choroby. Pacjent niejednokrotnie wymaga chirurgicznego opracowania rany, usuwania martwiczych tkanek, nacinania i drenowania ropni oraz stosowania odpowiednich opatrunków.
- Zimowe alergie
Zimą, w mieszkaniu najbardziej niebezpiecznym miejscem dla alergika jest łóżko. To właśnie tutaj, dzięki ciepłu i wilgoci, powstają idealne warunki rozwoju roztoczy. Co więcej, alergeny mają bezpośredni kontakt z ciałem śpiącego człowieka przez wiele godzin każdej doby, co dodatkowo zwiększa możliwości uczulenia. Jak obronić się przed wrogami we własnym mieszkaniu? Przede wszystkim należy zatroszczyć się o utrzymanie właściwego mikroklimatu w mieszkaniu; w pomieszczeniach powinien panować lekki chłód, tzn. temperatura nie powinna przekraczać 21°C.
PISZE PACJENT DO LEKARZA
- Nieskuteczność pochodnych sulfonylomocznika
Należy przypomnieć, że dawki leków doustnych nie można zwiększać ponad ustalone normy. Szczególnie u osób starszych należy być ostrożnym i nie podawać zbyt dużych dawek silnych leków hipoglikemizujących, ponieważ przy współistniejącej gorszej funkcji wątroby i nerek, może to grozić wystąpieniem działań niepożądanych, szczególnie niedocukrzeń. Ciężkie nie leczone niedocukrzenie może grozić nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek mózgu. Wystąpienie późnej nieskuteczności pochodnych sulfonylomocznika powoduje konieczność dodatkowej interwencji – lekarz zleca drugi lek doustny o innym mechanizmie działania lub wprowadza insulinę.
URODA I ZDROWIE
- Zdrowe oczy? Naturalnie!
Jednym z najwyżej cenionych naturalnych sposobów poprawy wzroku jest metoda amerykańskiego lekarza dr William Batesa. Podobno dzięki niemu właśnie papież Jan Paweł II czytał swe homilie bez okularów… Dr Bates oparł się na twierdzeniu, że mięśnie oka, którego widzenie jest poprawiane z zewnątrz, poprzez szkła korekcyjne, „nie czują potrzeby”, by „się wysilać”. Wynikiem tego jest ich wiotczenie, coraz gorszy stan i zanik naturalnych zdolności. Jeśli więc krótkowzroczność i nadwzroczność są spowodowane zbyt słabymi mięśniami gałki ocznej, to trzeba uczynić wszystko, aby te mięśnie wzmocnić na tyle, by były w stanie uzyskiwać ostry obraz.
Dieta, odżywianie
Polecane źródła kwasu pantotenowego w zdrowej kuracji odchudzającej - Kosmiczne przepisy z wymiennikami
WCZORAJ DZIŚ JUTRO
- Policz się z cukrzycą
– Wymienniki na opakowaniach produktów żywnościowych to doskonały krok w bardzo słusznej sprawie.Jurek Owsiak: Myślę, że to jest pomoc nie tylko w konkretnej sytuacji, jak obliczanie jednostek insuliny, które trzeba podać do posiłku o określonej ilości wymienników, ale również zwrócenie uwagi ludzi na to, że cukrzyca jest chorobą społeczną i choruje na nią coraz więcej ludzi, a więc jest to fakt, którego nie można lekceważyć. Amerykanie obliczyli, że co 8 sekund diagnozuje się na świecie dwa nowe przypadki cukrzycy. Nasza akcja mogłaby także propagować zdrowy styl życia, żeby cukrzyca typu 2. nas nie dopadła i – co bardzo ważne – pokazać też, że ludzi z cukrzycą trzeba akceptować, ze zrozumieniem podchodzić do faktu, że muszą mierzyć sobie cukier, brać insulinę, i aby sytuacji, gdy ktoś robi sobie zastrzyk z insuliny nie utożsamiać z narkomanią!
- Film Fast Food Nation – mocny głos w słusznej sprawie
- Wcześniejsza emerytura
Dodaj komentarz