Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – wszystko podświetlone na niebiesko

2
2088

Centrum Olimpijskie WarszawaDiabetycy i ich bliscy po raz kolejny pokazali swoją siłę i doskonałe zorganizowanie. Aż 931 budynków i pomników na całym świecie zostało w minioną sobotę oświetlonych niebieskim światłem. Widocznym znakiem polskiej solidarności ze wszystkimi chorymi na cukrzycę był podświetlony budynek Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz krakowski Ratusz.

Cały świat na niebiesko

Niemal tysiąc znanych budowli, pomników na całym świecie zostało w sobotę skąpane w niebieskim świetle. Cały świat, niezależnie od wyznania i ustroju politycznego solidaryzował się z diabetykami, pokazując, że nie są sami. Tokyo Tower oraz figura Wielkiego Buddy w Japonii, w Brazylii Statua Chrystusa Zbawiciela, a nawet słynna Opera w Sydney. Do tego zacnego grona dołączył budynek Centrum Olimpijskiego w Warszawie oraz krakowski Ratusz. Zdjęcia z tegorocznej edycji przedsięwzięcia można obejrzeć w wirtualnym muzeum na stronie http://www.worlddiabetesday.org/museum/ oraz na grupie World Diabetes Day na Flickr. Monika także napisała relację z krakowskiego Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi.

Cukrzyca? Realizuj marzenia

Pozytywnym światełkiem i wzorem dla ludzi z cukrzycą może być Michał Jeliński, czterokrotny mistrz świata i Mistrz Olimpijski. Cukrzycę wykryto u niego sześć lat temu, jeszcze zanim zaczął odnosić sportowe sukcesy. Jak sam mówi, nie poddał się chorobie, ale dopasował ją do swoich marzeń o złotym medalu olimpijskim. Ktoś może powiedzieć: „jemu było łatwiej, ma opiekę medyczną kadry olimpijskiej i sponsoruje go producent marki Accu-Chek”, ale czy Michał mógłby realizować swoją pasję bez wiary w to, że mimo cukrzycy może osiągać takie wyniki jak zdrowi koledzy z reprezentacji? Warto zatem spojrzeć na tego skromnego mistrza olimpijskiego i czerpać od niego wiarę w to, że mimo trudności, mimo momentów załamania, które on także napotyka, można zdobywać swoje własne marzenia.

Globalna akcja edukacyjna

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF – International Diabetes Federation) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO – World Health Organization). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Firma Roche Diagnostics, producent glukometrów marki Accu-Chek, jest jednym z wieloletnich partnerów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Źródła: Informacja prasowa Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o., 16 listopada 2009, Warszawa., zdjęcia Flickr – grupa World Diabetes Day, materiały własne

2 KOMENTARZE

  1. Szanowni Państwo,

    chciałbym podzielić się z Państwem ważną informacją na temat cukrzycy, którą kilka dni temu podali oficjalnie Naukowcy z Australii.

    Ludzie pijący kilka kaw dziennie zmniejszają prawie o połowę ryzyko zachorowań na cukrzycę.

    Eksperci z Sydney’s George Institute for International Heath odkryli, że każda kolejna kawa dziennie redukuje o 7% ryzyko zapadania na cukrzycę. Odkrycie te oparte jest na analizach 18 poprzednich badań, w których łącznie brało 450.000 osób. Pomimo faktu że picie kawy w nadmiarze często postrzegane jest jako niezdrowe, badania wskazały wyraźnie, że te osoby które piły 4 kawy na dzień, zmniejszyły poziom zaburzeń metabolizmu o 25%, podczas gdy wypijanie powyżej 6 filiżanek dziennie było powiązane z 40% spadkiem ryzyka rozstrojenia metabolicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.