Zaburzenia erekcji markerem wykrycia cukrzycy u młodych mężczyzn

2
1304

Jak podaje agencja Reuters Health zaburzenia erekcji (Erectile Dysfunction) mogą być wskaźnikiem występowania cukrzycy dla mężczyzn poniżej 46 roku życia i prawdopodobnie dla mężczyzn pomiędzy 46 a 65 rokiem życia – tak wynika z najnowszych badań. Natomiast u mężczyzn powyżej 65 roku życia zaburzenia erekcji nie zwiastują występowania cukrzycy.


Kilka raportów z badań wykazywało do tej pory, że zaburzenia erekcji często współwystępują w połączeniu z cukrzycą, ale nie było to do końca jasne czy mężczyźni z ED są bardziej podatni na ryzyko wystąpienia cukrzycy niż mężczyźni bez ED – napisał główny autor badań Dr Peter Sun, z Lilly Research Laboratories w Indianapolis oraz współautorzy w Czasopiśmie Urologicznym z sierpnia (Journal of Urolology).

W dociekaniach badacze starali się ustalić stosunek epizodów występowania cukrzycy u 285,436 pacjentów z ED oraz u 1,584,230 mężczyzn bez ED.

Jak wykazuje raport cukrzyca została zauważona u 20% mężczyzn z ED w porównaniu do 7,5% mężczyzn bez ED.

Wielowskaźnikowa analiza wykazała, że obecność zaburzeń erekcji (ED) podnosi ryzyko wystąpienia cukrzycy o 60% (p<0,001) – napisał w raporcie Dr Sun.

Jednak późniejsze analizy pokazały, że ten związek w dużej mierze był „napędzony” dzięki wynikom młodych mężczyzn. Szczególnie w grupie 26-35 letnich mężczyzn zaburzenia erekcji (ED) niemal potrajają ryzyko wystąpienia cukrzycy u tej grupy pacjentów (p<0,001). Siła tego związku słabnie wraz z wiekiem dlatego do czasu kiedy mężczyzna osiągnie 66 rok życia, „proroczy” wskaźnik wystąpienia cukrzycy u osób z ED zanika.

Opierając się na wynikach, badacze podsumowali:

Popieramy aby zaburzenia erekcji (ED) były zauważalnym wczesnym wskaźnikiem ryzyka występowania cukrzycy przede wszystkim u mężczyzn do 45 roku życia, oraz jako prawdopodobny wskaźnik dla mężczyzn pomiędzy 46 a 65 rokiem życia ale nie dla mężczyzn w wieku 66 lat i starszych.

Misiek

Źródło: American Diabetes Association, J Urol 2006; 176: 1081-1085

2 KOMENTARZE

  1. No ale piszą, że ED może byćmarkerem wykrycia cukrzycy! Ja tez sie tego obawiałem i zrobiłem badania, na szczescie nic nie wykryli, a zaburzenia erekcji ustapily po 2 miesiecznym przyjmowaniu Permenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.