Priscilla White (1900–1989)

1
451

priscilla-white.jpgJako kobieta – lekarz w męskim świecie, Priscilla White poświęciła swoje życie trosce o kobiety z cukrzycą w czasie ciąży oraz dzieciom cierpiącym na tę chorobę. Urodzona 17-go marca 1900 roku w Bostonie (Massachusetts), ukończyła szkołę średnią Quincey w Woolaston w 1917. Uczęszczała do college’u Radcliffe w Cambridge, gdzie studiowała nauki humanistyczne zanim zdecydowała się na medycynę i rozpoczęła naukę w Szkole Medycznej Uniwerytetu Tufts; w tamtych latach Harvard nie przyjmował kobiet. W roku 1923 zakwalifikowała się jako trzecia ze 100 uczniów (w tym 4 kobiety) ze swojej klasy i rok później odbyła staż w szpitalu Worcester Memorial Hospital (Massachusetts). Po raz pierwszy zwróciła uwagę Elliotta Joslina jako „ranny ptaszek” na studiach medycznych, ponieważ o godzinie 7-ej rano miała ukończone 2 godziny zajęć w laboratorium. Dopiero później pojawiła się u niej „wystarczająca ilość energii i ciekawości, aby pozwolić sobie na rozrywkę i obserwację (aż w końcu – jak się okazało – łapanie) moich ‘diabetische Würmchen’ (diabetycznych robaczków) zanim rozpoczęła zajęcia w Szkole Medycznej College’u Tufts”. Te „małe robaczki” to dla Joslina były dzieci z cukrzycą. Bardzo szybko zaangażował on Priscillę White do swojej kliniki, co skutkowało współpracą na całe życie. Później White przyznała, że:

między Dr. Joslinem a mną miał miejsce silny związek ojciec-córka. Podróżowałam z nim na wycieczki z wykładami i myślę, że czuł on, iż powinnam poświęcić swoje życie pracy z małoletnimi cukrzykami i matkami z cukrzycą. Nauczył mnie wszystkiego. [1]

„Cukrzyca Wieku Dziecięcego i Dojrzewania” (Diabetes in Childhood and Adolescence) wydana w roku 1932 była pierwszym wkładem White do literatury [2], mimo, że wcześniej napisała rozdział o cukrzycy ciężarnych do czwartego wydania „Leczenia Cukrzycy” Joslina [3]. Następnie była ona współautorem wydań od 5-go do 11-go tych klasycznych pozycji. Poniższy fragment został wzięty z publikacji z 1928 roku:

„Kontrolowanie cukrzycy jest zasadnicze dla dobra płodu. Można zapobiegać przypadkom śpiączki i hipoglikemii. Dlatego też liczba martwych płodów z powodu cukrzycy matki powinna się teraz zmniejszyć … Małe dawki insuliny podawane często w razie konieczności są bardziej preferowane od dużych dawek podawanych rzadziej i w ten sposób można uniknąć hipoglikemii … dokładny i stały nadzór nad pacjentką zarówno internisty jak i położnej jest najistotniejszą częścią leczenia. W ten sposób wiele komplikacji związanych z cukrzycą ciężarnych może zniknąć, a rosnąca liczba matek cierpiących na cukrzycę może urodzić żywe dzieci.”

Zanim Priscilla White przeszła na emeryturę, wskaźnik urodzeń żywych dzieci u kobiet z cukrzycą w Klinice Joslina wzrósł z 54% do 97%. White również zarysowała temat dziedziczności, etapy i leczenie cukrzycy u dzieci oraz sprawiła, że wzrosło zrozumienie psycho-socjalnych aspektów cukrzycy. Być może jednak jej najważniejszym wkładem było opracowanie klasyfikacji cukrzycy ciężarnych opartej na wieku, w którym wystąpiła cukrzyca, długości jej trwania oraz występowania miażdżycy naczyń i komplikacji nerkowych [4]. W 1968 roku do innych kryteriów dodała obecność zmian rozrostowych siatkówki oka. Jej klasyfikacja częściowo pozwoliła na przewidzenie przebiegu ciąży u każdej pacjentki z cukrzycą i na szanse, że noworodek przeżyje. To wszystko znalazło szerokie zastosowanie i wniosło ład do literatury z tej dziedziny. Doceniona przez Hobart and William Smith College jako jedna z 12 wybitnych lekarek na świecie, w roku 1960 jako pierwsza kobieta została zaproszona na wygłoszenie wykładu dla Banting Memorial Lecture oraz otrzymała medal Banting, który jest najwyższym naukowym odznaczeniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego [5].

Priscilla White, podobnie jak Joslin, całkowicie i szczerze poświęciła swoje życie kontroli cukrzycy. Była ona ciepłą i wesołą osobą, zawsze optymistycznie nastawioną i fachowo dbającą o spokój pacjentów. Jako oddana lekarka, często pozostawała z matkami przez cały okres porodu. Jak sama o sobie mówiła: „Byłam emocjonalnie mocno związana z pacjentką. Gdy dziecko umierało, byłam załamana”. Była osobą skłonną do poświęceń, współczującą i o niespożytych siłach, a jednak jej delikatność skrywała stalową strukturę. Nigdy nie wyszła za mąż, a w czasie 50-ciu lat aktywnej pracy uczestniczyła w ponad 2 200 porodów kobiet z cukrzycą oraz była lekarzem prowadzącym około 10 000 małych diabetyków. Po przejściu na emeryturę w roku 1975 w niepełnym wymiarze godzin kontynuowała pracę nad emocjonalnymi problemami młodych ludzi z cukrzycą. Mieszkała w uroczym, przedrewolucyjnym domu w Ashland (Massachusetts) w towarzystwie swojej gospodyni domowej oraz 5-ciu jamników: Rudi, Juli, Juno, Zeida i Vicki. 16-go grudnia 1989 miała atak serca, na skutek czego zmarła. Miała 89 lat.

Peter Dunn
Department of Child Health, University of Bristol,
Southmead Hospital, UK
E-mail: P.M.Dunn@bristol.ac.uk

Bibliografia:

1. The Boston Globe, Massachusetts. 6 December 1960, 28 November
1974, 4 December 1974, 6 December 1974, 14 May 1975, 21 December 1989.
2. White P (1932) Diabetes in childhood and adolescence. Lea and
Febiger, Philadelphia.
3. White P (1928) Diabetes in pregnancy. In: Joslin EP (ed). The treatment of diabetes mellitus. 4th edition. Lea and Febiger, Philadelphia, strony 861-872.
4. White P (1978) Classification of obstetric diabetes. Am J Obstet Gynecol 130:228-30.
5. White P (1960) Childhood diabetes: its course and influence on the second and third generations. The Banting Memorial Lecture. Diabetes 9:345.

źródło: www.diabetologia-journal.org, tłumaczenie: Monika Szurdyga

1 KOMENTARZ

  1. Just want to say your article is as astonishing.
    The clarity in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject.
    Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
    Thanks a million and please keep up the rewarding work.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.